Le Drian: Suudi Arabistan Yemen’de sivillere karşı Fransız silahlarını kullandığına ilişkin iddiaları yalanladı

Le Drian: Suudi Arabistan Yemen’de sivillere karşı Fransız silahlarını kullandığına ilişkin iddiaları yalanladı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 13:45
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransız Le Parisien gazetesine verdiği röportajda, ülkesinin Suudi Arabistan'a Yemen'deki sivillere karşı kullanılmak üzere silah ihraç ettiği iddialarını yalanladı. Fransız Bakan, Yemen hakkında konuşurken konunun karmaşıklığının dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Independent Arabia'nın haberine göre, bu kirli savaşın, İran destekli güçlerin (Husiler) meşru hükümete karşı gerçekleştirdiği siyasi darbenin bir sonucu olduğunu belirten Le Drian aynı güçlerin Suudi Arabistan'a da saldırdığını vurguladı.

Söz konusu güçlere cevabın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğinde Arap Koalisyonu’nun kurularak verildiğini hatırlatan Le Drian, “Savaşta askeri yönden bir sorun yok. Suudi Arabistan ve BAE’den İran ve Husilerden birer arabulucuyla birlikte Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan ve destek verdiğimiz barış yoluna girmelerini de istedik” dedi.

Le Drian, Suudi Arabistan ve BAE’ye silahların Yemen savaşında kullanılabileceği uyarısına rağmen satış yapıldığına yönelik, hükümeti hedef alan eleştirilere de yanıt verdi:

“Suudi Arabistan ve BAE, Yemen meşru hükümetinin talebi üzerine 2015'in mart ayında kurdukları Arap Koalisyonu’yla başkent Sana ve ülkenin kuzeyinin büyük bir bölümünü kontrol eden isyancı Husiler ve İranlı müttefikleriyle savaşıyorlar. Çatışmalarda 10 binlerce ölüm yandı. 3 milyonun üzerinde kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.”

Silah satışları yasal sözleşmeler sonucu yapıldı

Suudi Arabistan’a yapılan silah satışlarının birkaç yıl önce imzalanan sözleşmeler sonucu yapıldığını vurgulayan Le Drian, Paris’in ABD'nin çekildiği Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması’ndaki (ATT) yükümlülüklere harfiyen uyma ve bu tür sözleşmeleri savunma konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Silahların sivillere karşı kullanılmaması için teminat alma gibi silah satışına yönelik bir dizi prosedüre de saygı duyduğunun altını çizdi.

Fransa’nın silah satışı konusunda katı prosedürlere sahip olduğuna dikkati çeken Le Drian, aynı zamanda ülkesinin yıllık silah satış faaliyetlerini de açıkladığını belirtti.

Onaylanmış herhangi bir bilgi yok

Fransa menşeli silahların sivillere karşı kullanılması ihtimaline yönelik soruyu yanıtlayan Fransız Bakan, “Elimde Suudi Arabistan ve BAE'ye satılan silahların Yemen’deki savaşta sivillere karşı kasıtlı olarak kullanıldığına dair güvenilir bir bilgi yok. Aksi bir durum olsaydı karşı çıkardık” diye konuştu.

Jean-Yves Le Drian sözlerine şöyle devam etti;

“ATT ve küresel sözleşmelerimiz teorik değildir. Eğer Suudi Arabistan bu silahları sivillere karşı kullanmış olsaydı, bize verdiği sözleri çiğnemiş olurdu. İran ise Husilere füzeler vermekten vazgeçmeli. Bununla birlikte Husiler hakkında hiç konuşmamalarını da garip buluyorum.”

Suudi Arabistan ve BAE ile sözleşmeler imzalandığını ve bu doğrultuda silahların teslimatının yapılmaya devam ettiğini ifade eden Le Drian, ATT’ye uyumlu olarak hareket ettiklerinin altını çizdi.

Suudi Arabistan ve BAE'ye yapılan silah ihracatının ATT’ye aykırı olmadığını vurgulayan Le Drian, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan ve BAE stratejik birer ortaklar ve kesinlikle terörle savaşıyorlar. Fransa'da 2015 - 2016 yılları arasında çok sayıda terör saldırıları düzenledi. Bu saldırıları gerçekleştirenlerin birçoğunun El Kaide veya DEAŞ tarafından Yemen'de eğitildikleri ortaya çıktıdedi.

Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı da Le Drian’la aynı fikirde

Fransız askeri istihbaratı tarafından hazırlanan ve nisan ayında “Disclose” adlı araştırma sitesi tarafından yayınlanan gizli bir raporda, Fransa menşeli silahların Yemen'deki iç savaşta sivillere karşı kullanıldığı iddia edilmişti. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Riyad’ın kendisine silahları sivillere karşı kullanılmadığı yönünde garanti verdiğini belirterek Suudi Arabistan'a yapılan silah satışını savundu.

Rapora değinen Le Drian, “Bunu siz söylüyorsunuz. Bende böyle bir bilgi yok” dedi.

Delil yok

Macron ve Le Drian ile aynı tutumda olan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Suudi Arabistan’ın Yemen'deki savaşta Fransız silahlarını kullandığına dair hiçbir delil bulunmadığını söyledi.

Parly, geçen hafta “BFMTV”  televizyon kanalı ve “Monte Carlo” radyo istasyonu tarafından aktarılan açıklamalarında şunları söyledi:

“Fransız hükümetinin ulaştığı bilgilere göre Yemen'deki savaşta Fransız silahları ile öldürülenler olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Mevcut ticari sözleşmeler kapsamında silah satışlarına devam edeceğiz.”

Editörün Seçimi

Multimedya