Sri Lankalı yetkililer: Ülkede durum kontrol altında

Sri Lankalı yetkililer: Ülkede durum kontrol altında

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 13:30
Sri Lanka’da öldürülen Müslüman’ın cenazesine katılanlar (AFP)
Kolombo / Şarku’l Avsat
Sri Lankalı yetkililer, Paskalya saldırıları sonrası camiler ve Müslümanların sahip olduğu işyerlerinin hedef alındığı şiddet eylemlerinin ardından, ülkedeki durumun ‘kontrol altında’ olduğunu açıkladı.

İslam karşıtı saldırıların yoğunlaşması üzerine, 21 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan Müslümanlara yönelik şiddetin tekrarlanmasını önlemek amacıyla dün ülkenin kuzey batı bölgesinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ordu sözcüsü Sumit Atapattu, "Durum şimdi tamamen kontrol altında. Gece boyunca şiddet olayları yaşanmadı. Saldırılardan sorumlu olan kişileri gözaltına aldık" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Polis sözcüsü Ruwan Gunasekera ise, dün akşamdan bu yana 80'den fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

Resmi kaynaklar, polisin ayaklanmanın faillerini tespit etmek amacıyla güvenlik kamera görüntülerini incelemek üzere özel ekipler kurulduğunu ve çok sayıda gözaltının yapıldığını belirtti.

Şiddetin olduğu bölgelerde polis ve asker sayısı arttırılırken, yetkililer bu sabah ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Ancak, Puttalam şehrinde önceki gün 45 yaşındaki bir Müslümanın bıçaklayarak öldürülmesi nedeniyle bölgede yaşayan Müslümanlar endişeyle evlerinden çıkamıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya