Filistin’de ‘Önderimiz Başkanımız’ kitapçığına kınama kampanyası

Filistin’de ‘Önderimiz Başkanımız’ kitapçığına kınama kampanyası

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 13:15
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ‘Önderimiz Başkanımız’ kitapçığını hazırlayan öğrencileri kabul etti (WAFA)
Londra/ Şarku'l Avsat
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ‘Önderimiz Başkanımız’ isimli kitapçığın yeniden basılmasına Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı’nın başlattığı ‘Filistin İçin Öğreniyoruz’ girişimi kapsamında da eğitim kurumlarına dağıtılmasına karar verdi. Bu adım, sosyal medyadaki birçok aktivist tarafından kınama ile karşılandı.

Independent Arabia'dan Halil Musa'nın haberine göre, Benetu’l Beyre el-Cedide Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan kitapçık,  Mahmud Abbas’ın kitaplarından özellikle de ‘Siyonizm Başlangıç ​​ve Son’, ‘Lenin Edebiyatında Siyonist Hareket’, ‘Filistinli Mülteciler ve Yahudiler’ ve ‘Ortadoğu’da Siyasi Yürüyüş’ten ilham alınarak oluşturuldu.

Abbas, geçtiğimiz hafta Benetu’l Beyre el-Cedide Lisesi’nden bir öğretmen ve ulusal gençlik bilincini teşvik etmek amacıyla bu girişime katılan öğrencileri kabul etti. Abbas, “İlkokullardan, Filistin üniversitelerine kadar öğrencilerimizin ulusal farkındalığını artırmayı amaçlayan girişimini genişletmek için bir ön hazırlık olarak yaptıkları bu çalışma için öğrencilerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Abbas: Sizler, mücadelemizin umudusunuz

Devlet Başkanı Abbas, “Sizler, halkımızın tarihe yayılan halk mücadelemizin umudusunuz. Sizinle başarıya ulaşacak, bağımsız bir Filistin devleti kurma konusundaki umutlarımız ve arzularımızı sizlerle gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Bu adıma muhalif olanlar, kitapçık dağıtımının lidere tapma ve totaliter devletlerin geleneği olan tek kişi iktidarını güçlendirmeye katkıda bulunacağını söylüyor. Bu kitapçığın, Libya’nın devrik lideri Muammer el- Kaddafi’nin ‘Yeşil Kitap’ının bir kopyası olduğunu düşünüyor.

Kitapçığın dağıtım törenine, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Azzam el- Ahmed, Eğitim Bakanı Mervan Avertani ve Kültür Bakanı Atıf Ebu Seyf katıldı.

Ureykat’tan Abbas’a övgü

Ureykat, misafirlere Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın selamını iletti. Abbas’ın Filistin halkını kucaklayan sabit tutumuna övgüde bulunan Ureykat, halk ve milletlerin yükselişinde, ilimin, yaratıcılık ve mükemmelliği yansıtan girişimler aracılığıyla oynadığı role vurgu yaptı.

Öte yandan Avertani, bu girişimin öğrencilerin ulusal kimliğin öne çıkarılması konusundaki yetenek ve yaratıcılıklarının gelişmesi açısından önemine değindi. İstenilen gelişme ve değişimi sağlamak sorumluluğunun, kurumlarda olduğuna dikkat çekti.

El- Ahmed ise öğrencilerin kişiliklerini geliştirme ve ulusal farkındalıklarını artırma gereğini vurguladı. Vatandaşın bilgisinin, memleketlerine karşı önemli bir görev olduğuna işaret etti.

Benetu’l Beyre el-Cedide Lisesi’nden Mahmud Abbas hakkındaki geniş çaplı eleştirilere verilen yanıtta, kitapçığın çıkarılmasının yalnızca öğrenciler için öncü bir araştırma girişimi olmadığı belirtilerek, bu öğrenci girişimine bir takdir olarak okulun bu çalışmayı bastırarak okul kütüphanelerine birer kopya dağıtılacağı ifade edildi. Öğrenci girişimlerine ve eleştirel okumalara destek verildiği aktarıldı.

Kahramanlaştırmayı değil eleştirmeyi öğretme çağrısı

Ancak Filistinli Akademisyen Halid el- Hurub, Filistinlilerin onuruna saygı duyulması isteyerek, öğrencilere ‘kahramanlaştırmayı’ değil eleştirmeyi öğretme çağrısında bulundu.

Hurub, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, bu kitabın çıkarılmasını, eğitimsel, ahlaki, siyasal ve kültürel çöküşün sınırı olarak değerlendirdi. Hurub, “İktidardaki kişiyi kutsama ve tapınma, Stalinist fikirlerdir. Kuzey Kore ve benzeri ülkelerde olmasını anlayabiliriz. Ancak Arap ülkelerinde bu düşünülemez. Buna yalnızca ‘el-Ahdaru’l Halid (Ölümsüz Yeşil)’ kitabıyla dahi Kaddafi girişmişti” şeklinde konuştu.

Bunun her bir Filistinli özgür vatandaş ve eleştirmenin görevine inanlara ihanet olduğunu söyleyen Hurub, hiçbir liderin halkına hizmet ettiği için teşekkürü hak etmediğini, bunun ilk ve son sorumluluğu olduğuna vurgu yaptı.

Fililstinli bir grup yazardan imza kampanyası

Öte yandan Filistinli yazarlardan bir grup, sosyal medya platformlarında kitabın basımının durdurulması için çağrıda bulunan bir imza kampanyası başlattı. Filistinli yazarlar, çocuklara özgürlük, onur, eşitlik ve eleştirel düşüncenin öğretilmesinin gerekliliğini vurguladı. Filistin’in yalnızca bir toprak parçası olmadığını söyleyen yazarlar, Filistin’in özgürlük ve onurun anlamı olduğunu belirtti.

Romancı, Şair Gassan Zaktan ise sorunun, devlet başkanının kitaplarından alıntılar yapıp bir kitap basılmasında olmadığını, bunun okullara dayatılıp, öğrencilerin gerçek ve sanal gerçeklik arasında bocalamasına yol açmakta olduğunu belirtti. Zaktan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, bunun daha önce denendiğini ve kötü sonuçlandığına işaret etti. Bu sonuçların, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un babası hakkında yazılan, on binlerce nüshası dağıtılan ve tercüme edilen ‘Halkın Güneşi’ kitabı, ayrıca Muammer Kaddafi’nin ‘Yeşil Kitap’ı üzerinde görülebileceğine işarette bulundu.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, kitabın ders kitabı olarak dayatıldığını reddediyor. Öğrencilerden isteyenlerin ulaşabilmesi için okul kütüphanelerine dağıtılacağına işarette bulunuldu.

Editörün Seçimi

Multimedya