Almanya, olası 'İran saldırıları' konusunda Irak'taki askeri eğitimini askıya aldı

Almanya, olası 'İran saldırıları' konusunda Irak'taki askeri eğitimini askıya aldı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 13:00
Irak'ın kuzeyindeki Erbil eteklerinde bir kampta makineli tüfek kullanımı konusunda bir eğitim kursu sırasında Alman askeri (AFP)
Berlin/Şarku’l Avsat
Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin bölgedeki artan gerginlik nedeniyle Irak'taki askeri eğitimi askıya alacağını söyledi. 

Alman Basın Ajansı Deutsche Presse-Agentur'ın (DPA) haberine göre, Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü, bölgedeki artan gerilimler nedeniyle Irak askeri eğitim programına katılımı askıya alacaklarını ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise ülkesinin şu anda elçilik ve konsolosluktaki personel sayısını sabit tutmaya devam edeceğini ve Bağdat'taki çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. 

Öte yandan Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı, acil durumlarla ilgili olmayan tüm Amerikan hükümet yetkililerinin Irak'tan ayrılmasını emretti. Açıklama, ABD Merkez Komutanlığı'nın, bölgedeki İran kuvvetlerinin ciddi tehditlerinden sonra Irak’ta ve Suriye’deki ABD kuvvetlerinin yüksek seviyede alarm durumuna getirildiğini açıklamasından bir gün sonra geldi. 

ABD, Mayıs ayının başlarında, USS Abraham Lincoln uçak gemisi taarruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Tahran'a net ve açık bir mesaj göndermek için Orta Doğu'ya göndereceğini bildirmişti. 

Editörün Seçimi

Multimedya