Trablus’taki silahlı milislerin haritası

Trablus’taki silahlı milislerin haritası

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 12:45
Libya hükümet güçleri unsurları, Misrata’dan çıkmaya hazırlanıyor (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat
Güvenlik boşluğu, devlet rolünün yokluğu ve Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra Libya kuruluşlarının kırılganlığı; kamu tesislerinin korunması, bilgi toplama, tutuklama ve baskınların yürütülmesi de dahil olmak üzere güvenlik uygulamalarını yerine getiren silahlı milislerin büyümesine de katkı sağladı. Bu durum aynı zamanda, Fayiz el-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Mart 2016’da göreve başlamasından bu yana Trablus’ta belirgin olan tabloyu da oluşturuyor.

General Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) açıklamasına göre Trablus’u söz konusu milislerden kurtarmaya yönelik askeri bir operasyon başlamıştı.

Sadakatleri, rolleri ve yerel ittifakları değişen bu milislerin en belirginlerini tanımak ise oldukça önemli.

Özel Caydırıcı Güç

1500 savaşçıdan oluşan Özel Caydırıcı Güç, Trablus’un kuzey doğusunda bulunuyor. Selefi öncülerden Abdul Rauf Kara tarafından kuruldu. Trablus'taki en etkili milislerden biri olarak kabul ediliyor ve Mitiga Uluslararası Havaalanı’nda aktif. Aynı şekilde güvenliğin korunması da dahil çok sayıda görev üstleniyor. Trablus içerisinde büyük bir popülariteye sahip.

El-Nevasi Taburu

Sekizinci kuvvet olarak biliniyor ve 500 savaşçıdan oluşuyor. Trablus’un kuzeyinde, Mitiga Havalanı'nın bulunduğu Sûku'l-Cuma (Cuma Çarşısı) bölgesinde aktif. Libya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Yüksek Güvenlik Komitesi bünyesinde faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda UMH’nin genel merkezinin korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Trablus Devrimciler Taburu

Heysem el-Tacuri önderliğinde 1300 savaşçıdan oluşuyor. Cuma Çarşısı’nın çevre bölgelerinde aktif. Nüfuzu el-Ceriş bölgesine kadar uzanıyor. Milisler, Başkanlık Konseyi’ni, stratejik mevziileri ve alt yapıyı korumakla görevli.

Ebu Selim Şehitleri Tugayı

Abdul Gani el-Kikli önderliğinde silahlı grup. Bazen Caydırıcı ve Ortak Müdahale Gücü olarak da bilinen tugay, Ebu Selim mahallesinde konuşlanmış durumda. Güvenliğin korunması ve etkili oldukları alanlarda uyuşturucu ile mücadele görevleri üstleniyor.

El-Mahcub Güçleri

Misrata’daki Askeri Konsey’e bağlı. Trablus’taki önde gelen milislerden biri ve 1000 savaşçıdan oluşuyor. Tabur, başkent Trablus’ta Başkanlık Konseyi binasını korumaya çalışıyor.

El-Marsa Taburu

Genel Ulusal Kongre’den doğan eski kurtarma hükümetine bağlı milisler olarak sınıflandırılıyor. Independent Arabia'dan Receb Ebleblou'nun edindiği bilgilere göre 800 savaşçıdan oluşuyor. Büyük askeri yeteneklere ve dinamiklere sahip. Başkanlık sarayları, el-Nasr Ormanı bölgelerinde ve çevre alanlarda aktif.

Halbus Güçleri

Muhammed el-Halbus tarafından kuruldu. 1000 savaşçıdan oluşuyor. Bab Bin Gaşir, Selahaddin, Halet el-Furcan, uluslararası havaalanı yolu ve başkentin güney bölgeleri de dahil birçok alanda aktif.

Bakarah Taburu

33. Piyade ismiyle de bilinen tabur, silahlı bir milis grup. Beşir el-Bakarah olarak da tanınan Beşir Halfullah tarafından kuruldu. Tacura’nın doğusunda aktif.

Salah el-Birki milisleri

Libya Şafağı (Fecr-i Libya) Kuvvetleri ile bağlantılı. 2014 yılında Trablus’taki Libya Şafağı Konferansı yetkililerini savunmak için Şafak Kuvvetleri’ni yöneten Salah Badi tarafından kuruldu.

Mobil Güç

Bu kuvvetler, batıdan Cenzur ve Serai bölgelerine kovulmadan önce Trablus’un batısındaki kıyı bölgelerinde konuşlanmıştı. Unsurlarının çoğunluğu Berbebi.

Libya Mücadele Grubu

Cihatçı Selefilerin fikirlerini benimseyen silahlı bir grup. Hala başkent Trablus’taki askeri Mitiga Uluslararası Havaalanı’nı kontrol ediyor. Libya’ya dönmeden önce Afganistan’da El-Kaide örgütünü içeren silahlı mücadeleye katılan Abdulhakim Belhac tarafından yönetiliyor. Belhac, daha önce de terör suçlaması dolayısıyla Guantanamo’da tutulmuştu.

Ulusal Muhafız

Libya Mücadele Grubu’na bağlı bir milis grup. Sami el-Saadi ve Halid eş-Şerif gibi grubun sembol liderleri tarafından yönetiliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya