Filistin’i mali kriz bekliyor

Filistin’i mali kriz bekliyor

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 12:45
Gazze’de gerçekleştirilen Nekbe yürüyüşü (AFP)
Ramallah/Kefah Zebun
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Filistinlileri en zorlu 3 ayın beklediğini söyleyerek mevcut mali kriz karşısında birlik olma çağrısı yaptı.

Toplu iftar töreninde konuşan Başbakan, “Bugün, bir dizi savaşa giriyoruz, bunların bir kısmı, bize empoze edildi. İsrail bir coğrafya savaşı yapıyor, toprağımıza günlük olarak el koyuyor ve Batı Şeria'da yaşayanların yüzde 24'ünü oluşturan 711 bin yerleşimcinin oluşturduğu 196'dan fazla yerleşim yeri kuruyor. Ayrıca halkımız Kudüs şehrinden çıkarmak için her türlü yöntemle demografik savaş yürütülüyor. Duvarın arka kısmında 112 bin Kudüslü yaşıyor. Tarihi tahrif etme girişimlerine rağmen buradayız, bir yere gitmeyeceğiz” dedi.

Iştiyye açıklamasında, coğrafi, demografi, Kudüs meselesinin yanı sıra ABD’nin şantaj yapmak için mali savaş ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “ABD yönetimi ve müttefiki İsrail bizi mali olarak mağlup edeceğine inanıyor. ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması, Washington’daki Filistin Kurtuluş Örgütü  (FKÖ) ofisini kapatma kararı, UNRWA mali kaynaklarının kurutulması. Teslim olmayacağız, Utanç anlaşmasını kabul etmiyoruz, bu olmayacak” şeklinde konuştu.

Iştiyye açıklamasına, “Önümüzdeki üç ay bizin için en zorlu aylardan, bu yüzden birlik olmalıyız.Ellerimizi ulusal birliğe uzattık, ellerimiz FKÖ’nün temsil ettiği meşruiyetin önüne geçmeyen herkese uzanacak. Çünkü çadırın yalnızca bir ayağı var, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlığını yürüttüğü FKÖ” şeklinde devam etti.

İsrail hükümeti, Filistin yönetimi adına topladığı vergilerin bir kısmını kesmesi ile beraber Filistin'de maddi kriz daha da derinleşti.

Geçtiğimiz Şubat ayında, İsrail hükümeti, Filistin yönetimi adına toplanan vergilerin bir kısmını kesme kararı aldı. Filistin yönetimi, İsrail'in topladığı vergilerden Filistinli tutuklu ve hayatını kaybedenlerin yakınları için ayrılan miktarı kesme kararının ardından kesintili ödenekleri almayacaklarını duyurdu.

Filistin yönetimi, geçtiğimiz Temmuz ayına kadar aylarca çalışanların maaşlarının yalnızca yarısını ödeyebilmişti.

İsrail güvenlik kurumları, Filistin yönetimin mali krizinin devam etmesi durumunda önümüzdeki üç ay içerisinde güvenlik koordinasyonun etkileneceği konusunda uyarıda bulundu.

Haaretz gazetesi, İsrail güvenlik birimlerinin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın güvenlik koordinasyonun bozulması durumunda Batı Şeria’daki kontrolünü sürdürmeyeceğini yazdı.

İsrail, Filistin Otoritesinin mali çöküşünü önlemek adına ciddi adımlar atma konusunda uyarıda bulunurken, bu durumun Batı Şeria sakinleri ile İsrail güçleri arasındakigüvenlik koordinasyonun çöküşü anlamına geleceği belirtti.

Yaşanan bu krizler, Mahmud Abbas’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın barış planı çerçevesinden sunduğu Yüzyılın Anlaşmasını kabul etmediğini duyurduğu zamana denk geliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya