San Francisco yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasaklıyor

San Francisco yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasaklıyor

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 12:00
Yüz tanıma yazılımını gösteren ekran (Arşiv - Reuters)
San Francisco/Şarku’lAvsat
San Francisco Denetçiler Kurulu'nun 1'e karşı sekiz oyla kabul ettiği karar uyarınca yerel makamlar,  hiçbir alanda yüz tanıma teknolojisini kullanamayacak.

Gelecek hafta yapılacak ikinci bir oylamadan sonra yasalaşması beklenen kararla, San Francisco, bu teknolojinin kullanımını yasaklayan ilk ABD kenti olacak.

BBC’nin haberine göre, San Francisco Denetçiler Kurulu'nun 1'e karşı 8 oyla kabul ettiği karar uyarınca yerel makamlar, güvenlik ve ulaştırma dahil hiçbir alanda yüz tanıma teknolojisini kullanamayacak.

Karara göre, her türlü modern izleme teknolojileri satın almak kent yönetiminin iznine tabi olacak.

Karara karşı çıkanlar, bu önlemin halkın güvenliğini riskine atacağını ve suçla mücadeleye yönelik çabaları engellediğini belirtirken, yasağı destekleyenler ise bugünkü haliyle güvenilmez buldukları teknolojinin kişilerin mahremiyetinin ve bireysel özgürlüklerinin ihlal edildiğini savunuyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden (ACLU) Matt Cagle, yaptığı açıklamada "Bu oylamayla San Francisco, yüz tanıma teknolojisinin sağlıklı bir demokrasiyle uyumlu olmadığını ilan etti. Kent yönetimini halkın sesine kulak verdiği için kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

Suçla mücadele örgütü Stop Crime'ın Başkan Yardımcısı Joel Engardio “Yüz tanıma teknolojisinin tamamen yasaklanması yerine moratoryumun daha uygun olacak. Yüz tanıma teknolojisinde sorunlar olduğunu ve günümüzde kullanılmaması gerektiğini kabul ediyoruz. Ama teknoloji gelişecek ve amacına uygun kullanıldığında kamu güvenliği için yararlı hale gelecek. Bu olasılığa kapılarımızı açık tutmalıyız" ifadelerini kullandı.

Yeni karar, San Francisco Havalimanı ve deniz limanı federal makamların sorumluluğunda olması nedeniyle buralarda geçerli olmayacak.

Editörün Seçimi

Multimedya