Facebook, Yeni Zelanda katliamından sonra canlı yayın kurallarını sıkılaştırdı

Facebook, Yeni Zelanda katliamından sonra canlı yayın kurallarını sıkılaştırdı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 10:45
Yeni Zelandalı polisler, Christchurch kentinde terör saldırıya maruz kalan Nur cami önünde (AFP)
Kaliforniya/Şarku’lAvsat
Facebook, Yeni Zelanda'daki Christchurch şehrindeki camilere Mart ayında düzenlenen saldırıdan sonra canlı yayın kurallarının sıkılaştırıldığını açıkladı.

Bloomberg haber ajansına göre, terör içerikli paylaşımlarda bulunan kullanıcıların Facebook'un canlı yayın özelliğini kullanmaları geçici süreyle engellenecek.

Facebook’un Güvenlik İşleri Başkan Yardımcısı Guy Rosen, kişisel blogunda paylaştığı yazıda, “Amacımız, canlı yayınları kötü amaçla kullanım riskini azaltmak ve insanların bu hizmeti olumlu bir şekilde kullanmalarını sağlamak” ifadeleri kullandı.

Rosen ayrıca, canlı yayınla ilgili kuralları sıkılaştırdıklarını aktararak, terörist bir grubun açıklamasını paylaşan bir kullanıcının canlı yayın yapmasının derhal engelleneceğini belirtti.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerine saldırı düzenleyen saldırgan, Facebook üzerinden canlı yayın yapmıştı. Facebook, saldırının yer aldığı videoyu daha sonra kaldırsa da, sosyal medya platformlarında hızla yayılmıştı.

Öte yandan, Paris, bugün ‘terör ideolojisinin internette yayılmasıyla mücadele’ konulu üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Avrupa Komisyonu’na göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bu toplantının düzenlenmesi için çağrıda bulundu ve internet şirketlerinin temsilcileri internette terör içerikli paylaşımlarla mücadele konusunda atılacak adımları tartışmak amacıyla toplantıya davet edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya