May, Brexit’i bir kez daha parlamentoya sunmaya hazırlanıyor

May, Brexit’i bir kez daha parlamentoya sunmaya hazırlanıyor

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 10:30
İngiltere Başbakanı Theresa May (AP)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Parlamento Sözcüsü, Başbakan Theresa May’in parlamentoda daha önce üç kez reddedilen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma anlaşmasını (Brexit) bu hafta dördüncü kez parlamentoya sunacağını belirtti.

Sözcü, May'in muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile bir araya gelmesinin ardından yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"İngiltere'nin parlamento yaz tatiline girmeden önce AB'den ayrılabilmesi için bu zorunlu. Bu yüzden Brexit anlaşmasını 3 Haziran haftasında parlamentonun onayına sunacağız."

İngiltere üç yıl önce yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı aldı. Ancak siyasetçiler bu durumun gerçekleşmesi yolunda anlaşma sağlayamadı.

İngiltere’nin AB’den 29 Mart’ta ayrılması gerekiyordu. Ancak May, meclisin müzakere ettiği anlaşmaya dair ayrılma onayını alamadı. Ardından Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi’nin desteğine başvurdu.

Yapılan değerlendirmeler May’in, lideri olduğu Muhafazakâr Parti'nin milletvekillerine AB ile vardığı Brexit anlaşmasına destek çıkmaları koşuluyla verdiği sözü tutması halinde müzakerelerin bir sonraki aşamasına kalmadan görevinden istifa edebileceği yönünde.

May, 2016 yılında gerçekleşen referandumun ardından Muhafazakâr Parti’nin başına geçerek başbakanlık görevini devraldı.

İngiltere Başbakanı, Brexit için İşçi Partisi ile yürüttüğü görüşmeleri sonlandırması için kendi partisinin baskılara maruz aklıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya