Trump: Çin ile ticaret savaşı küçük bir tartışmadır

Trump: Çin ile ticaret savaşı küçük bir tartışmadır

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 10:30
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesi ve Çin arasındaki ticaret savaşının sadece küçük bir tartışma olduğunu belirterek, iki ülkenin buna son verecek bir anlaşmaya varabileceğini söyledi.

Trump, Louisiana eyaleti ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Çinliler anlaşma imzalamak istiyor. Bu yapılabilecek bir şey” dedi.

ABD ekonomisinin güçlü olduğunu vurgulayan Trump, sadece iyi bir anlaşmaya varabileceğini aksi bir durumda hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini söyledi.

Başkan Trump, Çin ihracatına yönetimi tarafından uygulanan ek gümrük vergilerini desteklemeye devam ediyor. Ek gümrük vergileri için ödeme yapanların ABD ithalatçıları ve tüketicileri olmasına rağmen Trump, bu vergilerin devlet hazinesini doldurduğunu söyledi.

Bu vergilerin bazı ABD şirketleri üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin bir soruya cevap olarak ise Trump, bu şirketlerin Çin dışında bir ülkeden ithalat yapabileceğini ya da ABD’de üretimin sağlanabileceğini söyleyerek, “Biz anlaşmazlıklarda her zaman kazanıyoruz” dedi.

Trump, ABD’li çiftçilere Çin ile yapılan ticaret savaşından karlı çıkacaklarını belirtti. Ancak çiftçiler şu anda ABD’nin ek gümrük vergilerine karşılık olarak Çin’in getirdiği vergilerin bedelini ödüyor.

Çin, Pazartesi günü, Trump’ın geçtiğimiz haftaki yüzlerce milyar dolarlık Çin malına uygulanan vergileri iki katından fazla artırma kararına cevaben, binlerce tarımsal ve endüstriyel malın vergisinin artacağını açıkladı.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Umarım Çin, alanının en iyisi olan muhteşem tarım ürünlerimizi alarak, bizi onurlandırmaya devam eder. Ama eğer almazsa ülkeniz farkı kapatacaktır” ifadelerini kullandı.

Ticaret savaşı geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’nin Çin’e yaptığı tarım ihracatını ve her iki ülkenin de sanayi sektörünü ciddi şekilde etkiledi.

Trump yönetimi, geçtiğimiz yıl ABD'li çiftçilere tazminat olarak 12 milyar dolar destekte bulunarak, yeni vergilerden elde edilen gelirle daha iyisini yapacağına dair vaatte bulundu.

Trump, Çin'i büyük ekonomik reformlar yapmaya ve iki ülke arasındaki büyük ticaret açığını azaltmaya zorlamak için geçtiğimiz yıl ticaret savaşını başlatmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya