Cezayir Yargısı, eski bir Savunma Bakanını Buteflika’nın kardeşine karşı tanık olarak mahkemeye çağırdı

Cezayir Yargısı, eski bir Savunma Bakanını Buteflika’nın kardeşine karşı tanık olarak mahkemeye çağırdı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 10:30
Çok sayıda öğrenci, 14 Mayıs’ta başkent Cezayir sokaklarında protesto gösterileri düzenledi (AFP)
Cezayir / BoualemGoumrassa
Cezayir askeri mahkemesi, eski Savunma Bakanı Halid Nizar’ı ifade vermeye çağırdı. Geçtiğimiz ay yaptığı basın açıklamasında Nezir, Buteflika’nın kardeşi ile ilgili bilgiler vermişti. Açıklamada, ülkede gösterilerin zirveye ulaştığı bir dönemde 30 Mart’ta yapılan görüşmeler sırasında Said Buteflika’nın Genelkurmay Başkanını görevden alma çağrısı yaptığı bilgisi de yer alıyordu.

Nizar, eski Cumhurbaşkanı AbdulazizButeflika’nın erkek kardeşi Said Buteflika’nın “Cumhurbaşkanlığına karşı darbe yaptığından” endişe duyduğunu söyledi. Said Buteflika’nın, erkek kardeşinin cumhurbaşkanlığından vazgeçmesi önerisinde bulunduğunu söyleyen Halid Nizar, Said’in ordunun üst düzey komutanının da istifa etmesi çağrısında bulunduğunu vurguladı. Gözlemciler ise mahkemenin Nizar’ı ifade vermeye çağırmasının da Said’e karşı suçlamaları teyit etme amaçlı olduğunu belirtti.

Eski Savunma Bakanına yönelik söz konusu çağrıdan sonra Cezayir’in tanık olduğu krizin ortasında askeri kuruluşların, eski Cumhurbaşkanının kardeşi Said Buteflika ve eski istihbarat başkanı Muhammed Medin ile bağlantılı isimlere karşı büyük bir savaş başlattığı açık. Cezaevinde bulunan iş adamlarının, devletin sembol isimlerinin ve politikacıların çoğunluğu, 20 yıldır iktidarda olan isimlerin nüfuzlarını sömürdüğü yönündeki suçlamalar nedeniyle sivil ve askeri mahkemeler tarafından takip ediliyor.

Yürütülen soruşturmalara yakın kaynakların Şarku’lAvsat’a aktardığına göre, askeri ve sivil yargı, “orduya zarar verme ve devlete karşı komplo kurma” suçlamasıyla 10 gündür tutuklu olan Said Buteflika ve General Medin (Tevfik) ile devam eden soruşturmalarda adı geçen herkesin ifadesini alma yönünde ordu liderliğinden bir talimat aldı.

“Bedel ödeyen” ilk isimler ise bir sivil mahkeme tarafından yolsuzluk ve yasadışı vekaletle suçlanan Koninav kardeşlerden 4 iş adamıydı. Koninav kardeşler, Buteflika ailesine, özellikle de güvencesiz şekilde devlet bankalarından hayali krediler alan Said’e yakınlığı ile tanınıyor.

Aynı mahkeme, daha sonra Kuzey Afrika’nın en zenginlerinden bir olan ve en büyük gıda sanayi grubunun sahibi iş adamı Issad Rebrab’ı gözaltına aldı. Daha sonra gözler, görev süresinin ilk yıllarında yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla eski İstihbarat Başkanı Tevfik’e uzandı. General Tevfik’in bankalardaki nüfuzu ve müdahaleleri sayesinde büyük miktarlarda devlet bankası kredileri aldığı söyleniyor.

Devlet hapishanelerindeki sembol isimler arasında, devletin üst düzey sivil ve askeri yetkililerin barınmasından sorumlu bir turizm şirketi müdürü de yer alıyor. Kendisinin, Muhammed Medin’in takipçisi ve Said Buteflika’ya yakın olduğu biliniyor. Ordu liderliğine göre söz konusu isim, Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih’in görevine son vermek amacıyla Tevfik ve Said tarafından geçen Mart ayının sonlarında gerçekleştirilen “şüpheli toplantılara” da katıldı. Aynı şekilde askeri yargı, eski İstihbarat Başkanı ve cumhurbaşkanlığı eski güvenlik danışmanı Beşir Tartag’ı da gözaltına aldı. Tartag, Tevfik ve Said’e yöneltilen aynı suçlamalarla karşı karşıya. Ayrıca İşçi Partisi Genel Sekreteri ve eski cumhurbaşkanı adayı Louisa Hanun, “şüpheli toplantılara” katıldığı suçlamasıyla geçen perşembe gününden bu yana gözaltında. Askeri mahkeme, Hanun hakkında “orduya zarar verme ve devlete karşı komplo kurma” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Fransız Haber Ajansı’nın aktardığına göre her salı günü Cezayir’in tanık olduğu ayaklanma çerçevesinde ise 14 Mayıs’ta, çok sayıda öğrenci başkent Cezayir’de ve diğer şehirlerde eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika rejimi ile bağlantılı olan “hırsız ve hainlerin” istifa etmesi için protesto gösterisi düzenledi. Eylemciler, Ramazan ayının başlamasından bu yana ikinci gösterilerinde “Ey hırsızlar, ülkeyi yiyip bitirdiniz” şeklinde sloganlar attı. 

Editörün Seçimi

Multimedya