İran nükleer anlaşmayı kısmen askıya aldı

İran nükleer anlaşmayı kısmen askıya aldı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 10:00
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’yi Nükleer Teknoloji Günü’nde dinliyor (Arşiv AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
İran bugün yaptığı açıklamada, 2015 yılında imzaladığı nükleer programı ile ilgili anlaşmadaki bazı taahhütlerini resmi olarak askıya aldığını bildirdi.

İran geçtiğimiz hafta Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere'yi anlaşmanın bazı şartlarının askıya alacağı bilgisini vermişti.

2015 yılında imzalanan anlaşmaya göre İran,300 kilograma kadar düşük zenginlikte uranyum ve yaklaşık 130 ton ağır hidrojenli su üretme hakkında sahip. İran fazla miktarları depolayabilir veya yurtdışına satabilir. Ancak yapılan açıklamaya göre İran, bundan sonra zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su üretme sınırını yok.

İran şimdiye kadar nükleer anlaşmayı ihlal etmedi fakat 60 gün içinde ABD'nin yaptırımlarından İran ekonomisinin korumaması durumunda yüksek seviyede uranyum zenginleştireceği konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Birliği (AB), Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları, anlaşmaya bağlı kalmaya devam edeceklerini ancak Tahran’dan uyarı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Anlaşmaya göre İran, zenginleştirilmiş uranyumun saflığı yüzde 3.67 oranında zenginleştirebiliyor. Nükleer silah üretimi için ise uranyumu yüzde 90 saflık oranında zenginleştirilmesi gerekiyor. 2015 öncesinde zenginleştirilmiş uranyumun saflık oranı yüzde 20’ydi.

Editörün Seçimi

Multimedya