Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yönelik saldırı girişimleri engellendi

Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yönelik saldırı girişimleri engellendi

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 09:45
Husi milisleri tarafından saldırı amacıyla 2017 yılında gönderilen drone Suudi Arabistan savunması tarafından düşürüldü. (AP)
Riyad/Salih ez-Zeyd
Tahran’ın 2003 yılından bu yana milisleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ve Suudi Arabistan petrolünü hedef alan saldırılarında artış yaşandı. Suudi Arabistan, 2003 yılından bu yana petrolünü hedefleyen 11 terör saldırısı girişimi ile karşı karşıya kaldı. Ülke bugün bile El Kaide, DEAŞ ve Husiler gibi terör örgütleri aracılığıyla terör saldırısı girişimleriyle karşı karşıya kalıyor. Saldırıların sonuncusunda dün Riyad bölgesindeki Duvedmi ve Afif şehrindeki Aramco şirketine bağlı iki petrol pompalama istasyonu hedef alındı. Geçen pazar günü de Birleşik Arap Emirlikleri kıyısının karşısındaki iki Suudi petrol tankerine saldırı girişiminde bulunulmuştu.

Husi milislerinin petrol pompalama istasyonuna drone ile düzenlediği saldırı girişimi, Suudi Arabistan sınır muhafızlarının 2017 yılının nisan ayında otomatik kontrolle ve bomba yüklü bot kullanılarak, petrol platformu ve Cizan’daki Aramco şirketi bünyesindeki Petrol Boru Hattı ve Dağıtım İstasyonu’nu havaya uçurma girişimini engellediği daha önceki saldırıların tekrarı olarak görülüyor.

Suudi Arabistan, Suriye’deki operasyonlar aracılığı ile talimatlar alarak Riyad’ın Duvedmi şehrindeki bir petrol boru hattını havaya uçurmaya çalışan DEAŞ liderliğindeki terör eylemlerini engelledi. Saldırıların boru hattına patlayıcı cihaz yerleştirilerek gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Saldırı girişimi sonrasında teröristlerden bazıları öldürüldü, bazıları da tutuklandı.

Kızıldeniz’deki Suudi Arabistan Ulusal Deniz Nakliye Şirketi’ne ait iki petrol tankeri de 2018 yılında Babü’l Mendeb Boğazı’nı geçtikten sonra Husiler tarafından saldırıya uğramıştı.

Suudi Arabistan’daki tesislere ve petrol boru hatlarına yapılan ilk saldırılardan biri, Suudi Arabistan’ın doğusundaki petrolü rafine eden Abkayk kentindeki laboratuarları hedef almaya çalışan intihar bombacısının iki arabayı patlatmasıyla gerçekleşti. Saldırıda bir güvenlik görevlisi öldü. Suudi Arabistan ayrıca 2007 yılının kasım ayında, doğu bölgesine destek için kurulan petrol tesisine yapılan bir saldırıyı engelledi. Saldırının ardından Suudi Arabistan’da yaşayan bir şahsın liderlik ettiği 8 kişilik hücre tutuklanmıştı.

İran destekli Hizbullah unsurları 1987 yılında Suudi Arabistan’ın doğusundaki Ras Tanura petrol tesisindeki bir atölyeyi yakma girişiminde bulunmuştu. Aynı yıl Hizbullah unsurları Suudi Arabistan’ın doğusundaki sanayi kenti Jubail’de Sadaf şirketine saldırı düzenlemişti.

Editörün Seçimi

Multimedya