Macron ve Ardern internet aracılığıyla terörle mücadele yollarını ele alacak

Macron ve Ardern internet aracılığıyla terörle mücadele yollarını ele alacak

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 08:30
Brüksel/ Abdullah Mustafa - Christchurch/ Şarku'l Avsat
Paris bugün, internet ağı üzerinden terör ideolojisini yayılması ile ilgili uluslararası üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantıya çok sayıda devlet başkanı, başbakan, üst düzey askerler, Avrupalı bürakratlar ve teknoloji şirket yetkililerinin katılması bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yeni Zelanda Başbakanı JacindaArdern, geçtiğimiz Mart ayında Christchurch kentinde 2 camiyi hedef alan terör saldırılarının ardından bu toplantıya katılım çağrısında bulundu. Avrupa Komisyonu açıklamasına göre internet aracılığıyla terör propagandasıyla mücadele etmek için uygulanacak pratik eylemlerin tartışılacağı bu toplantıya büyük teknoloji şirketlerinin temsilcileri de davet edildi.   

Toplantıda ayrıca radikal terörist söylemin sosyal paylaşım sitelerinde yaygınlaşmasıyla mücadele etmek için hem şirketler hem de otoriteler ve güvenlik kurumları tarafından Avrupa düzeyindeki çabalar tartışılacak.

Avrupa Komisyonu herhangi bir terörist içeriğin veya şiddete teşvikin, internette göründüğü andan itibaren bir saat içinde silinmesini zorunlu hale getirmeyi önerdi. Brüksel yaklaşık bir yıl önce dev internet şirketleri ile işbirliği içinde çeşitli sosyal platformlarda şiddet içeriği ve yalan haber paylaşım olgusunun önüne geçilmesi için çalışmalar yürütmeye başladı. Komisyon, internet şirketlerinden radikalizmle mücadele, kamu güvenliğini korumaya katkı sağlama kapsamında yetkililerden talimat verilmesinin ardından terörist içeriklerin bir saat içinde kaldırılması konusunda çağrıda bulundu. Geçtiğimiz ayın ortalarında Avrupa parlamentosu internetin terörist amaçlarla kötüye kullanımı ile başa çıkma kapsamında konuyla ilgili bir karar oylamıştı. Karara göre sürekli bir şekilde ve yöntem dahilinde yasaya uymayan şirketler cezaya çarptırılacak. Şirketler, küresel satışlarının yüzde 4’ü oranına varan bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Öte yandan, dün Yeni Zelanda’daki Christchurch kentinde 2 camiye gerçekleştirilen saldırıdan kurtulan kişilerle bir araya gelen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres internette hızlı bir şekilde yayılan nefret söylemleri konusunda uyarıda bulunarak, uluslararası toplumun sorunu ortadan kaldırma çabalarına öncülük edeceği konusunda söz verdi.

Guterres, beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Avustralyalı bir kişi tarafından 15 Mart’ta saldırı gerçekleştiren Nur Camii’ne ziyarette bulundu. BM Genel Sekreteri Yeni Zelanda tarihinin en şiddetli saldırısının kurbanlarına yaptığı konuşmada nefret konusunda ciddi artış ve sosyal medya platformlarında hoşgörüsüzlüğü yayma konusunda yoğun çabalar bulunduğunu ifade etti.

Portekizli bir diplomat ise yaptığı açıklamada “Nefret söylemi hızla sosyal medyaya yayılıyor. Bunu kontrol altına almamız lazım. Ne internet ne de başka bir yerde nefret söylemine yer yok” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya