Gazze nüfusunun yarısı gelecek ay yeterli gıda bulamayabilir

Gazze nüfusunun yarısı gelecek ay yeterli gıda bulamayabilir

Salı, 14 Mayıs, 2019 - 14:00
Filistinli bir işçi Refah’a ulaşan Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağlı yardım malzemesi taşıyan tırları Gazze Şeridi’nin güneyindeki Kerem Şalom geçidinde kontrol ediyor (Reuters)
Gazze/Şarku’l Avsat
Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA), uluslararası toplumun gıda yardımına muhtaç olan Gazze Şeridi nüfusunun yarısından fazlasının yeterli gıda temin edemeyebileceğini bildirdi.

UNRWA'dan yaptığı yazılı açıklamada, Haziran ayına kadar kuruma 60 milyon dolar destek sağlanmaması halinde Gazze Şeridi'nde 1 milyondan fazla mülteciye gıda yardımı yapılamayacağı belirtildi.

UNRWA, Gazze'de nüfusun yarıdan fazlasının, uluslararası toplumun kurumları tarafından sağlanan gıda yardımına muhtaç olduğuna  işaret ederek, Gazze’deki  620 bin kişinin günlük 1.6 dolardan az parayla yaşamak zorunda olduğunu, 390 bin kişinin ise günlük 3.5 dolardan az parayla yaşadığını kaydetti.

ABD yönetiminin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında UNRWA yardımlarını askıya alacağını açıklamıştı.

Gazze’de 2000 yılında 80 bin kişinin yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten UNRWA, bugün bu sayının artan kriz ile birlikte 1 milyona ulaştığını belirtti.

UNRWA’nın Gazze Direktörü Mathias Shamali yaptığı açıklamada, “Acil gıda yardımına ihtiyaçları 10 kat arttı ve yardımlar olmadan yaşayamazlar” dedi.

UNRWA Sözcüsü Sami Muşaşa, AFP’ye verdiği demeçte, ajansın açığının 200 milyon doları geçtiğini ifade ederek, UNRWA’nın sadece Gazze’nin değil, kamu bütçesini de karşılamaya çalıştığını söyledi. Muşaşa, bu açığı tartışmak üzere finansör ülkelerle Haziran ve Eylül aylarında toplantılar yapılacağını belirtti.

UNRWA açıklamasında, 2009'dan bu yana Gazze'deki 3 bin 790 kişinin öldürüldüğü ve 17 binden fazla kişinin yaralandığını belirtti.

Batı Şeria ve Gazze'de 2017'de yüzde 28 olan işsizlik oranı 2018'de yüzde 31'e yükseldiği işaret edilen raporda, 2020 yılında bu oranın yüzde 53’e yükselmesiyle birlikte yaşamanın mümkün olmayacağı ve 1 milyondan fazla kişinin gıda yardımlarına ihtiyaç duyacağı belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya