BM: Gazzeliler için daha iyi bir gelecek ateşkese bağlı

BM: Gazzeliler için daha iyi bir gelecek ateşkese bağlı

Salı, 14 Mayıs, 2019 - 12:45
Filistinliler verilecek yardımlar için Gazze’de sıraya bekliyor (AFP)
Ramallah / Kifah Zebun
BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Gazze halkının acısını hafifletmek için ciddi bir şekilde çalıştığını ve ablukayı kaldırdıktan sonra Gazzelileri daha iyi bir yaşam beklediğini söyledi.

Mladenov, Han Yunus’daki Nasır Tıp Merkezi’nde yaptığı konuşmada, BM’nin hedefinin Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması ve Batı Şeria ile Gazze’yi yeniden birleştiren bir ulusal devlet kurmak olduğunu söyledi ve ekledi: “Bunu başarmak için taraflarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” Mladenov, BM ve Mısır arabuluculuğunda geçen hafta ulaşılan ateşkesin bozulmaması için tarafların üzerine düşen görevleri yerine getirmesini istedi.

BM’nin Gazze’de projeler yürütmesi için en az üç hafta daha ateşkesin sürmesini istediklerini söyleyen Koordinatör, ateşkesin çökmesinin dördüncü savaş anlamına gelecek kırılgan durumdan dolayı gergin olduklarını belirtti. Yetkili, “umarım herkes herhangi bir karşılaşmanın çok sert olacağının farkındadır” dedi.

Mladenov konuşmasında, “kimse savaş istemiyor çünkü savaş İsrail ve Filistinlilere yıkım getirecek. Eğer Gazze’yi yıkımdan, savaştan ve acıdan kurtarmamız gerekiyorsa o zaman anlaşmaları pekiştirmeye ve ateşkesi korumaya mecburuz” dedi.

Öte yandan Filistin Hükümeti, BM’nin enerji, sağlık ve eğitim gibi alanlarda uzun vadeli çalışabilmesi için birliği yeniden sağlamaya çağırdı ve Gazze’de ateşkes başarılı olursa Filistinlilere daha iyi bir gelecek sözü verdi. Hükümet, iş imkanı için, BM’nin Dünya Bankası ve BM Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içinde çalışma yaptığını açıkladı.

Mladenov, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen güneş enerjisi projesini incelemek üzere dün Gazze’ye geldi, burada bazı Hamas yetkilileriyle ateşkes konusunda görüştü. Ondan önce Gazze’ye Katar elçisi Muhammed el- İmadi geldi ve ateşkes anlaşmasının bir parçası olarak fon aktarmaya başladı.

Katar fonlarının Gazze’ye girmesi varılan anlaşmanın bir parçası. Anlaşma içinde balık avlanma sahasının 15 mile çıkarılması, yüzde 30’u “amacı dışında kullanılan” mallara yönelik kısıtlamanın kalkması ve Gazze’de elektrik üretim istasyonu için Katar’ın sağladığı yakıtın geçişine izin vermek bulunuyor.  Buna karşılık anlaşma gereğince;  İsrail’e yönelik saldırılara son verilmesi,  Geri Dönüş Yürüyüşlerinin barışçıl gösteriler haline gelmesi ve yanıcı balonların İsrail tarafına gönderilmemesi gerekiyor. İsrail Perşembe gecesinden bu yana Gazze’deki kapıları açtı ve balık avlanma sahasını genişletti.

Bu aşama başarılı olursa, esir takasını ve Batı Şeria ile limana güvenli geçişi sağlayan alt yapı projelerinin yapılmasının konuşulacağı ikinci aşamaya geçilebilir.

Katar Gazze’nin Yeniden Yapılandırması Komisyonu dün sabah fakir ailelere nakdi yardım olarak 100 dolar verilmeye başlandığını duyurdu. Komisyon, 108 bin aileye posta yoluyla ödeme yapılacağını açıkladı. Yüzlerce kişi postane önünde kuyruk oluşturdu.

Yardımlar, Katar’ın Gazze için aylık 30 milyon dolarlık fon ayırmasının bir parçası. Bu fonların Hamas çalışanlarına ve evleri yıkılmış ailelere kira yardımı olarak dağıtılması bekleniyor.

Hamas Bayındırlık ve İskan Bakanı Naci Serhan, “önümüzdeki birkaç gün içinde son saldırıda evleri yıkılanlara kira yardımı ödenecek” dedi. Bakanlık, Gazze’de 130 konutun tamamen yıkıldığını 830 evin de kısmen tahrip olduğunu açıkladı.

Hamas, Gazze’deki projelerin yapımına başlamasını dört gözle beklerken anlaşmanın uygulanmasında ayak sürtme ihtimaline karşı İsrail’i uyardı. İsrail ise yarın yapılacak Nekbe eylemlerinde Filistinlilerin davranışlarını test edecek.

İsrail’in,  Eurovizyon şarkı yarışmasında herhangi bir hoşnutsuzluğu önlemek için bu sefer anlaşmaya sadık kalacağına inanılıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya