Scaramucci: Washington’da "köpekler" bile ısırmaya başladı

Scaramucci: Washington’da "köpekler" bile ısırmaya başladı

Pazartesi, 13 Mayıs, 2019 - 11:00
Scaramucci’nin geçtiğimiz Temmuz ayında Washington'da katıldığı konferanstan bir kare (Getty Images)
Las Vegas/Hiba el-Kudsi
Anthony Scaramucci’nin adı, oldukça kısa süren Beyaz Saray İletişim Direktörlüğü dönemiyle anılmaya devam ederken o, ABD Başkanı Donald Trump tarafından atandığı ve 21-31 Temmuz 2017 tarihleri arasında sürdürdüğü görevi boyunca Beyaz Saray'da sadece 10 değil, 11 gün geçirdiğini savunuyor.

Ancak yatırım ve servet yönetimi çevrelerinde önde gelen birkaç danışmanlık şirketi kuran Scaramucci, siyaset arenasından tamamen çekilmiş değil. Tam tersine 2009 yılında ABD’nin dört bir yanından ve dışından, ‘siyasetin ve ekonominin yıldızlarını’ bir araya getirmek için kurulan Salt Forum’u organize eden tanıdık bir yüz olmaya devam ediyor. Scaramucci’nin iletişim direktörü olarak seçilmesi, atanması ve işten çıkarılmasıyla yaşadığı kısa görev süresi, Beyaz Saray'daki iç çatışmaların büyük bir bölümünü yansıtıyor.

Scaramucci, 7-9 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas'ta düzenlenen Salt Forum’un oturum aralarında Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Beyaz Saray deneyiminden, Orta Doğu'da barışa yönelik beklentilerinden, Salt Forum’u Abu Dabi’de düzenleme planlarından ve Suudi Arabistan’daki reformlar ve NEOM projesine olan hayranlığından bahsetti.

“Ayrılmaktan başka şansım yoktu”

Hiç şüphesiz Scaramucci ile konuşurken akla gelen ilk soru, Beyaz Saray'daki kısa deneyimi ve neden görevden alındığıyla ilgili oluyor. Başkan Trump ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'nin ‘affedilmez’ olarak gördüğü bir hata yaptığını itiraf eden Scaramucci, Beyaz Saray’dan ‘ayrılmaktan başka şansı olmadığını’ belirtti. Scaramucci’nin, ‘New Yorker’ dergisine verdiği bir demeçte, Beyaz Saray'daki meslektaşlarını tanımlamak için rahatsız edici bir dil kullanması tartışmalara yol açmıştı.

Scaramucci, bu konuyu şöyle açıklıyor;

“Röportajı verdiğim gazeteciye güvenmiştim. Bazı insanlar hakkında, yayınlamayacağını sandığım ve uygun olmayan şeyler söyledim. Ancak röportaj verdiğim gazeteci söylediklerimi olduğu gibi yayınladı. Bu da benim işime mal oldu. Hata yaptığımı biliyorum. Bunun sorumluluğunu alıyorum. Kimseyi de suçlamıyorum. Başkan Trump’a ister 11 gün ister 11 saat olsun hizmet etmek benim için bir onurdu.”

Scaramucci, bir Beyaz Saray sözcüsünde bulunması gereken kriterlerle ilgili olarak ise, “Bence en önemli kriter; kalın bir deriye sahip, dört bir yandan gelen darbelere ve yumruklara karşı dayanıklı olmasıdır. Beyaz Saray'daki görevim sırasında çok fazla yumruk yedim. Beyaz Saray'dan kovulduktan sonra ise daha fazla yumruk yedim. Fakat insan en sonunda bu yumrukları nasıl karşılayacağını ve onlarla nasıl başa çıkacağını öğreniyor” dedi.

“Washington’da "köpekler" bile ısırmaya başladı”

Beyaz Saray'da çalışırken, kimseye güvenmemesi gerektiğini hatırlamak zorunda kaldığını vurgulayan Scaramucci, eski ABD başkanlarından Harry Truman’ın Washington ile ilgili “Eğer bir arkadaş istersen, bir köpeği sahiplen” sözünü aktararak, “Maalesef Washington’da "köpekler" bile ısırmaya başladı. Orada insanlara daha az güvenmem gerektiğini öğrendim. Nazik, kibar ve profesyonel olun, ama canavarlarla dolu bir dünya olduğu için kimseye güvenmeyin” şeklinde konuştu. 

Scramucci’den Trump’a tavsiyeler

2020 yılı seçimlerinde ikinci kez aday olması beklenen Trump’a tavsiyelerde bulunan eski Beyaz Saray İletişim Direktörü, “Başkan Trump, daha az çılgınca olmak kaydıyla politikalarını sürdürmeli. Donald Trump, harika bir adam. Ona saygı duyuyorum. Harika işler çıkaran biri olduğunu düşünüyorum. Politikaları ve tutumlarını takdir ediyorum. Ayrıca, doğru politikaların benimsenmesiyle ekonomik büyüme ve başarıların yakalanabileceğini de kanıtladı” ifadelerini kullandı.

5 yıl boyunca ABD’nin yüzde 1’lik ekonomik büyümesinin tartışıldığına işaret eden Scaramucci, “Trump'a muhalif olan politikacılar, ekonomiyi daha fazla ilerletmenin bir yolu ve Trump'ın da sihirli bir değneği olmadığını söylediler. Ancak o, olumlu ekonomik sonuçlar getiren sağlam politikaların uygulanabileceğini gösterdi” diye konuştu.

Scaramucci, Trump’ın yaklaşımlarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Bazen durum, sonunda anlaşmazlık ve tartışmaların yaşandığı bir politikanın nasıl ve ne şekilde sunulacağıyla ilgilidir. Onun kavgacı ve iyi olmayan bir adam olduğunu söylemiyorum. ABD başkanlığını kazandı ve özgür dünyanın lideri oldu. Halen Beyaz Saray'da iyi bir iş çıkarıyor ve seçmenlerine hizmet eden politikalar izliyor. Trump’ın şu anki popülaritesi yüzde 60-65 civarında”

Scaramucci, Başkan Trump’ın 2020 yılındaki başkanlık seçimlerinde neden yeniden aday olması gerektiğini düşündüğünü ise şöyle açıklıyor:

“Başkanlık yarışının Başkan Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden arasında olacağını düşünüyorum. Yarışı Başkan Trump’ın kazanmasını bekliyorum. Çünkü önceki başkanlık kampanyasında çalışmıştım. Seçmenleri nasıl idare ettiğini ve kendisine nasıl çektiğini gördüm. Bu yüzden onun yeniden seçileceğine inanıyorum. Benden daha iyi bir siyasi içgüdüsü olduğunu düşünüyorum. Zaten bu yüzden ABD Başkanı oldu.”

ABD’nin Ortadoğu’daki politikasıyla ilgili olarak, ülkesinin bu bölgede hem diplomatik hem de askeri olarak kalması gerekliliğini ifade eden Scaramucci,  “Jared Kushner (Trump'ın üst düzey danışmanı) ve Jason Greenblatt’ın (Trump'ın Orta Doğu Barış Elçisi) üzerinde çalıştığı barış planının, Filistinlilerle İsrailliler arasında barışı sağlayabilecek kapsamlı bir plan olacağına ve tüm Ortadoğu'daki durumun buna bağlı olduğuna inanıyorum. Bölgede barışa yönelik daha önce izlenen politikaların başarısız olmasının nedenlerinden biri, tıpkı bir rubik küpü gibi birbirine geçmiş bölgesel sorunların doğru şekilde ele alınamamış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden doğru renkleri doğru yerlere oturtmak için özel bir yeteneğe ihtiyaç var. Siyasette sadece bir tarafı mutlu ederseniz, diğer taraf üzülür. Bu yüzden ilişkilerde beceri gerekir. Dünya şu anda klasik bir politikacı yerine farklı çizgiye sahip bir Amerikan Başkanı ne diyorsa onu yapıyor. Bununla birlikte Kuzey Kore, Çin ve Rusya ile ilişkilerde yeni eğilimler gördük. Ortadoğu’ya gelince ABD Başkanı’nın Suriye ve Irak’ta radikal bir örgütün ortadan kaldırılmasında başarılı olduğuna şahit olduk. İran’ı nükleer hedefleri konusunda baskı altına alınması, Afganistan’da barışın sağlanması ve Filistin ile İsrail arasında gerçek bir barış anlaşması yapılması konusunda tüm gözler ona çevrilmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kushner ve Greenblatt'ın barışı sağlayıp sağlayamayacağına ilişkin görüşüne ilişkin olarak da Scaramucci şunları ifade etti:

“Barışı sağlayacaklarına inanıyorum. Fakat ben gerçekçi bir insanım ve bu gerginliğin uzun bir geçmişe dayandığını biliyorum. Barış sağlanamasa bile en azından tüm taraflar için daha iyi bir güvenlik seviyesinin oluşturulacağını düşünüyorum. Barış ve güvenlik arasında büyük bir fark vardır. Örneğin, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş, 60 yılı aşkın bir süre önce sona erdi. Ancak barış anlaşması imzalanmadı. Yalnızca ateşkes ve silahlardan arındırılmış bir bölge konusunda anlaşmaya varıldı. Böylece ‘barış anlaşması olmadan’ güvenlik sağlandı. Bu örnek göz önüne alındığında, bölgedeki aktörler ve devletlerin güvenliğe zorlanabileceğini düşünüyorum. Bu güvenliğin barışa dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği ise asıl sorun olarak kalmaya devam ediyor.”

Öte yandan Beyaz Saray eski İletişim Direktörü, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Salt Forum’da yaptığı konuşmada, bu forumun en önemli başarısının siyasetçiler, ekonomistler ve işadamları arasında iletişim kurulmasını sağlaması olduğunu söyledi.

Scaramucci, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Forum, geçtiğimiz yıllarda çeşitli iş alanlarından firmaların ve birçok teknoloji şirketinin ilgisini çekti. Katılımcıların yaklaşık yüzde 30'u ABD dışından geldi. Bu oldukça iyi bir başarı. Çünkü 3-4 gün süren forum, çeşitli alanlardan insanların bir araya gelmesini sağlıyor. Son 10 yılda son derece basit bir takım hedeflere ulaştım. Bunlardan ilki,  iş adamları ve siyasetçileri bir araya getirmek ve aralarında etkileşim sağlamaktı. İkincisi, katılımcıların CIA eski Başkanı General David Petraeus, eski Büyükelçi Ryan Crocker, ABD'nin eski BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley ve daha birçokları gibi önemli isimlerin deneyimlerinden istifade edebileceği bir yapı oluşturmaktı. Üçüncü hedefim ise bir yandan iyi anlaşmaların sağlandığı başarılara imza atarken diğer yandan Las Vegas'ta eğlenceli zaman geçirmekti.”

Diğer yandan ABD’li eski bir yetkili olan Scaramucci, Salt Forum’un Kasım ayındaki oturumunun Ortadoğu’da gerçekleşmesi için Abu Dabi hükümeti ve Abu Dabi Yatırım Kurumu (ADIA) ile çalışmalara başladığını ve oturumun bölgesel politikalar ve yatırımlara odaklı olacağını söyledi.

Las Vegas’taki oturumun bir benzerini Ortadoğu’da yapmayı planladıklarına ve oturuma Washington’dan birçok siyasetçinin katılacağına işaret eden Scaramucci, “Forumu 2012’de Singapur, 2013'te ise Tokyo'da yaptık. Abu Dabi’deki forum Ortadoğu'da bir ilk olacak. Abu Dabi, siyasi açıdan gelişirken, önemli şehirler kurdu ve başarılı projelere imza attı. Bununla Birlikte Salt Forum organizasyonunu, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Mısır gibi diğer önemli bölge ülkelerinde yapmak için de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Forumun bir tartışma platformu değil, çözüm platformu olduğunu vurgulayan Scaramucci, “Şirketimin adı ‘Sky Bridge’ ve bu forumun temelini oluşturuyor. Yani insanlar arasında köprüler kuruyor. Öte yandan Ortadoğu konukseverliği, kültürü ve uygarlığı ile ünlü bir bölge” dedi.

“NEOM projesine hayran kaldım”

Son olarak bu yıl forumun Las Vegas’ta gerçekleşen oturumunda, Suudi Arabistan’ın NEOM projesinin ele alınmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Scaramucci, “Suudi Arabistan’a geleceği temsil eden bir ülke olarak bakıyorum. Gerçekleştirilen reformların gidişatına ve kaydedilen ilerlemeye baktığımda heyecanlanıyorum ve tüm bunları alkışlıyorum. NEOM projesine ve bölgenin geleceği, refahı, istikrarı ve bölge halklarının özlemlerini gerçekleştirmeye yönelik etkilerine hayran kaldım. Kızıldeniz'de ileri teknolojilere sahip bir şehir inşa ediliyor. Uluslararası ticarette yeni yollar yaratılıyor ve ekonomik büyüme için fırsatları artırılıyor. Projeyi gördüğünüzde, gelecekteki şehirlerin en son teknolojilerle nasıl donatılacağına şahit oluyorsunuz. Bununla birlikte modern teknolojilerle Arap kültürü ve geleneklerinin nasıl harmanlandığına şaşıracaksınız. Bu, Ortadoğu için harika bir durum” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya