Suriye rejim güçleri İdlib'in güneyindeki ilerleyişini sürdürüyor

Suriye rejim güçleri İdlib'in güneyindeki ilerleyişini sürdürüyor

Pazar, 12 Mayıs, 2019 - 13:45
İdlib kırsalında gerçekeleşen bombardımanın ardından bölgede keşfe çıkan bir sivil savunma üyesi (Şarku’l Avsat)
Beyrut-Londra/Şarku’l Avsat
Suriye rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle birlikte ülkenin kuzey batısındaki Hama'nın kuzeyine bitişik sınırından İdlib’e girdi. Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada bombardımanların artmasının ardından Dünya Gıda Programı (WFP) dahil olmak üzere İdlib bölgesindeki çok sayıda insani yardım kuruluşunun faaliyetlerinin askıya alındığı duyuruldu.

İdlib’in güney kırsalı ve çevresindeki diğer bölgeler, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma çerçevesinde “Gerginliği Azaltma Bölgesi” olarak ilan edilmelerine rağmen geçtiğimiz aydan bu yana Suriye rejim güçleri ve müttefiki Moskova’nın ağır bombardımanları altında.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), merkezleri yıkılan veya hasar gören bazı yardım kuruluşlarının faaliyetlerini askıya aldıklarını, diğer yardım çalışanlarının da güvensiz bir ortam oluşması ve nüfusun bölgeyi terk etmesi nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını bildirdi.

Hava baskınları ve topçu bombardımanları sonucu 5 insani yardım çalışanının hayatını kaybetmesine ilişkin haberlere atıfta bulunan OCHA’ya göre 8 Mayıs’tan bu yana 16'dan fazla insani yardım kuruluşu, çatışmadan etkilenen bölgelerdeki faaliyetlerini askıya aldı.

Öte yandan WFP, bombalamanlar sonucunda İdlib'in güneyi ve batısındaki köy ve ilçelerde 47 bin kişiye yapılan yardımların askıya alındığını, çözüm ortaklarının bölgeden kaçmak zorunda kaldığını ve bazı çalışanlarının yaralandığını duyurdu. WFP ayrıca, tüm taraflara, insani yardım kuruluşlarının, çatışmaların ortasında kalan ailelere ulaşması için güvenli bir yol sağlamaları çağrısında bulundu.

İdlib ile Halep’in batı, Hama’nın kuzey ve Lazkiye’nin kuzeydoğu kırsalları, Heyet-i Tahriru'ş Şam (HTŞ) ve cihatçı gruplar tarafından kontrol ediliyor. Bölge, Eylül ayında Şam’ın müttefiki Moskova ve muhalifleri destekleyen Ankara arasında yapılan ve rejim ile muhalif grupları bir birinden ayıran “silahlardan arındırılmış bölge” kurulmasını içeren anlaşmadan bu yana nispeten sakindi. Ancak rejim güçleri ve daha sonra onlara Rus savaş uçaklarının desteği ile Şubat ayından bu yana bölgede yoğun bombardımanlar gerçekleştiriyorlar. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre Nisan ayı sonlarından itibaren başlayan bombardımanlarda, anlaşmanın imzalanmasından bu yana görülmemiş bir artış yaşandı.

"180 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı"

OCHA’ya göre 29 Nisan - 9 Mayıs tarihleri arsında bombardımanlar sebebiyle 180 binden fazla insan evlerini terk etmek zorunda kalırken 15 hastane, 16 okul ve 3 mülteci kampı da zarar gördü.

SOHR, rejim güçleri ve müttefiki Rusya’nın, İdlib’in güney kırsalı ve Hama’nın kuzey kırsalında çok sayıda köy ve ilçeyi onlarca hava saldırısı ve roket güdümlü el bombasıyla bombalamaya devam ettiğini aktardı. Bombardımanlarda ikisi çocuk 10 kişinin öldüğünü kaydeden SOHR, Nisan ayı sonundan bu yana artan bombardımanlar sonucu 15’i çocuk 106 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Söz konusu bombardımanlar, rejim güçlerinin birkaç gün önce Hama’nın kuzey kırsalında bazı köy ve ilçeleri kontrol altına almasının ardından saha operasyonlarını sürdürdüğü bir dönemde gerçekleşti.

"Askeri çözüm, artık halkın ve muhalif grupların seçimi haline gelmiştir”

Bununla birlikte çatışmalarda rejim güçlerinden 14, muhalif gruplardan ise 9 kişi öldü. Diğer yandan HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Culani, bu hafta yaptığı bir açıklamada, rejim güçlerinin askeri operasyonlarının siyasi seçeneklerin çöküşünü gösterdiğini belirterek, “Bunu uzun zamandır bekliyorduk. Askeri çözüm, artık halkın ve muhalif grupların seçimi haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

HTŞ’nin rejim güçlerinin ilerleyişine karşı koymayı planladığını belirten Culani, İdlib’in güneyine askeri takviye gönderildiğini kaydetti.

Suriye ordusu, yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapan İdlib ve çevresine başlattığı operasyonu duyurmadı. Ancak buna rağmen Suriye rejimine bağlı resmi haber ajansları, bölgedeki “teröristlere” yönelik operasyonlar yapıldığına dair düzenli olarak bilgi aktarıyor ve analistler, süresi sınırlı bir operasyondan bahsediyorlar.

Rejim iki köyde kontrolü ele geçirdi

Öte yandan Suriye rejiminden askeri bir yetkili, rejim güçlerinin Hama’nın batı kırsalındaki ilerleyişinin ardından ilk kez İdlib'in idari sınırları içerisine girdiğini duyurdu. Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan askeri yetkili, Suriye ordusunun, İdlib'in güney sınırındaki el-Arima ve Midan Gazal köylerini kontrol altına aldığını belirterek, “Birliklerimiz, Türkiye’nin Şir Magar köyündeki gözlem noktasına yaklaştı. Şuan Kirkat köyü eteklerinde çatışmalar devam ediyor. Ordu güçleri, önceki gün öğleden sonra muhaliflerin kontrolündeki Kale el-Madik ilçesinin batısında bulunan eş-Şeria köyünü ele geçirmeyi başardı” ifadelerini kullandı.

Askeri kaynak, Suriye Hava Kuvvetleri’nin, İdlib'in güney kırsalındaki Han Şeyhun kenti ile Ehsim ve el-Habit ilçelerindeki silahlı muhaliflerin bulunduğu noktalara baskınlar düzenlediğini aktardı.

Buna karşılık Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden bir komutan, muhalif grupların hükümet güçleriyle girdikleri şiddetli çatışmaların ardından Hama'nın batı kırsalında bulunan Kirkat köyü eteklerinde kontrolü yeniden ele geçirdiğini, çatışmalar sırasında 15’ten fazla rejim unsurunun öldüğünü ve birçoğunun da yaralandığını söyledi. Muhaliflerden de 2 kişinin öldüğünü belirten komutan ayrıca rejime ait iki aracın imha edildiğini kaydetti.

Savaş uçaklarının İdlib’in güney kırsalındaki ez-Zaviye Dağı’nda bulunan el-Bare köyüne hava saldırıları düzenlediğini aktaran muhalif komutan, aynı şekilde Rus savaş uçakları ve rejim helikopterlerinin, İdlib'in güney kırsalındaki el-Habit ilçesi üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Rus bombardımanında 13 sivil öldü

Diğer yandan sivil savunmadan bir kaynak, Rus savaş uçaklarının Han Şeyhun, Ehsim, el-Habit ve el-Bare’ye düzenledikleri bombardımanlarda, 13’ten fazla sivilin öldüğünü, onlarcasının ise yaralandığını aktardı.

Rejim helikopterlerinin, İdlib'in güney kırsalındaki Rakaya Sicne ve Şeyh Mustafa ilçelerine varil bombaları yağdırdığını belirten kaynak,  bombardıman sonucu sivillerin evleri ve mülklerinde büyük hasarın meydana geldiğini belirtti. Ayrıca Rus savaş uçaklarının Hama ve İdlib kırsalındaki köylerde sağlık merkezlerini hedef aldıklarına dikkati çeken kaynak, “Rus savaş uçakları tarafından hedef alınan Hama’daki Şam Hastanesi, saldırının ardından kullanılamaz hale geldi. Ayrıca bir helikopterden atılan varil bombasıyla vurulan el-Gab el-Avsat Sağlık Merkezi de hizmet dışı kaldı. Bununla birlikte İdlib kırsalındaki Müşfiyyin Sağlık Merkezi bombaların hedefi olduktan sonra hizmet veremez hale geldi” dedi.

Geçtiğimiz hafta ortalarında büyük bir askeri operasyon başlatan rejim güçleri, şuana kadar Hama’nın batı kırsalındaki Kale el-Madik ve Kefer Nubude ile çok sayıda köyün kontrolünü ele geçirdi.

Öte yandan “Fethu’ş-Şam” çatısı altında bir araya gelen muhalif gruplar, başlattıkları operasyonla dün Kefer Nubude ilçesi ve eş-Şeria köyü eteklerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiler.

SOHR tarafından dün aktarılan bilgiye göre toplam 270 saat süren gerginlik sırasında Rusya ve Suriye savaş uçakları, 300 binden fazla sivili yerlerinden eden 7 bin 750 hava ve kara saldırısı düzenledi. Söz konusu saldırılarda 265 kişi öldü. Rejim güçleri, 7 ilçe, köy ve tepede ilerleme kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya