İdlib’de Ankara ve Şam arasında gerginlik belirtileri

İdlib’de Ankara ve Şam arasında gerginlik belirtileri

Cumartesi, 11 Mayıs, 2019 - 11:00
Moskova/Raid Ceber- Ankara/Said Abdurrazık
Suriye’nin İdlib kentinde dün Şam ve Ankara arasında gerginlik belirtileri gözlendi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, rejim güçlerini son saldırıdan önce Hama’nın kuzeyindeki ve İdlib’in batısındaki hatta çekilmeye çağırdı.

Akar, kuvvetlerin Suriye'nin kuzeyindeki saldırıları durdurması ve 17 Eylül'de Rusya ile Türkiye arasında imzalanan Soçi anlaşmasında belirtilen bölgelere dönmesi gerektiğini söyledi.

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Suriye’nin durumu hakkında kapalı bir toplantı düzenlendi. Belçika'nın BM Daimi temsilcisi Marc Pecsteen, toplantı öncesinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Suriye’deki insani durum hakkında bir rapor alacağız.  Daha sonra Rusya, İran ve Türkiye'den tırmanışı durduracak, işlevsel bir anlaşma hakkında garantiler isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Fransa’nın BM Daimi temsilcisi François Delattre, 2016 yılının sonlarında Halep kentinde meydana gelen kanlı çatışmaların ardından rejimin restorasyonuna işarette bulunarak ‘Herhangi bir bedel karşılığından İdlib’de yeni bir Halep oluşturulmasından kaçınılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

İdlib’de de benzer bir durumun yaşanmasının ‘insani bir felaket ve savaşın sona ermesi için siyasi bir sürece dair umutların yok edilmesi’ anlamına geldiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya