​Türk muhalefeti YSK’nın iptal kararının ardından seçeneklerini düşünüyor

​Türk muhalefeti YSK’nın iptal kararının ardından seçeneklerini düşünüyor

Salı, 7 Mayıs, 2019 - 11:45
Ekrem İmamoğlu CHP’nin İstanbul'daki merkezine geldi (AFP)
Ankara/Şarku’l Avsat
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin iptal edilerek, yenilenmesi yönündeki kararının ardından, 23 Haziran’da yapılacağı açıklanan seçime yönelik stratejileri görüşmek üzere parti liderleri ile bir araya geldi.

İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ardından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşecek.

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler neticesinde kazandığının ilan edilmesi ve mazbatasını almasının ardından muhalefete umut verirken, bu durum İstanbul’da doğup büyüyen ve bir dönem İstanbul Belediye Başkanlığı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a için de sürpriz olmuştu.

YSK’nın seçim iptali kararının ardından, İmamoğlu, eski Belediye Başkanı olduğu Beylikdüzü’nde destekçilerine seslenerek, “Sakın, güler yüzünüzü kaybetmeyin. Sakın yüreğinizdeki umudu kaybetmeyin. Her şey çok güzel olacak” dedi.

AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım ise, İstanbul’da seçimin yenilenme kararına ilişkin yaptığı yorumda, “Karar İstanbul’umuz için hayırlı ve güzel sonuçlara vesile olsun inşallah" ifadelerine yer verdi.

Avrupa’dan eleştiriler

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Özgür adil ve şeffaf bir seçim süreci sağlamanın hem demokrasiler, hem de Avrupa Birliği (AB)-Türkiye ilişkileri için merkezi öneme sahip olduğunu vurguladı.

Mogherini, İstanbul seçim kurullarının çalışmalarını bağımsız, açık ve şeffaf bir şekilde ve uluslararası seçim standartlarına uygun olarak yapması ve seçim sürecinin güvenilirliğini garanti etmesinin öneminin de altını çizdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, "İstanbul'daki seçimin yenilenmesi kararı, bizim için şeffaf değil ve anlaşılmaz. İstanbul'da kimin belediye başkanı olacağına ancak Türk seçmenlerin iradeleri karar verebilir" şeklinde bir eleştiride bulundu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz,"Demokratik seçimleri kabul etmeyenlerin AB’de  arayacakları hiçbir şey yok" dedi.

Kurz, Türkiye’nin özellikle 2016’da düzenlenen başarısız darbe girişiminin ardından AB’den uzaklaşacak adımlar attığını öne sürdü.

Editörün Seçimi

Multimedya