​Sudanlı muhalif lider ‘karşı darbe’ konusunda uyardı

​Sudanlı muhalif lider ‘karşı darbe’ konusunda uyardı

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 15:15
Sudanlı protestocular ordu karargahı önünde (Reuters)
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudan'da ana muhalefetteki Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi,  Askeri Geçiş Konseyi ve muhalefetin iktidarın geçişi konusunda anlaşmaya varamaması halinde, Sudan’ın karşı darbeyle karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü.

Reuters’a demeç veren el-Mehdi, ülkedeki mevcut çıkmazın çözülmesi halinde, Askeri Geçiş Konseyi’nin iktidarı sivillere devredeceğine inandığını dile getirdi.

El-Mehdi, geçiş döneminde değil, sadece seçimler yapılması halinde cumhurbaşkanlığı için çalışacağını da belirtti.

Sudan ordusu, halkın kararlı protestoları karşısında, 11 Nisan’da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in devrildiğini ve gözaltına alındığını açıkladı. Ancak protestocular, iktidarın sivil bir yönetime devredilmesini talep ederek Hartum'daki ordu karargahı önünde oturma eylemlerine devam ediyor.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi liderlerinden Sıddık Faruk eş-Şeyh, kapsamlı bir grev için hazırlandıklarını söyledi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri'nin sözcüsü Ahmed er-Rabi ise, bir milyon kişilik yürüyüş için çağrıda bulundu.

Protestolara öncülük eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, "Sivil yönetime geçilmesini talep eden halkımıza milyonluk yürüyüşe katılmaları çağrısında bulunuyoruz. Oturma eylemimizle devrimimizi korumaya devam edecek tüm amaçlarımıza ulaştığımızdan emin olacağız" ifadelerine yer verildi.

Bugünkü eyleme, değişimi, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığını desteklemek için Sudanlı yargıçların da katılacağı bildirildi.

Yargıçların Yüksek Mahkeme binasından çıkarak, ilk kez ordu karargahı önündeki oturma eylemine katılacakları belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya