​Hong Kong’da muhalif liderlere hapis cezası

​Hong Kong’da muhalif liderlere hapis cezası

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 15:15
Baptist Rahip Shu Yu Ming’in de (ortada) aralarında bulunduğu ‘Şehir merkezini işgal edin’ liderleri, dün kendilerine yönelik hükümlerin verilmesinden sonra 2014 yılındaki protesto gösterilerinde kullandıkları şemsiyeleri kaldırırken (AP)
Hong Kong / Şarku’l Avsat
Hong Kong Mahkemesi çarşamba günü 2014 yılında iki yılı aşkın bir süre şehri felç eden gösteriler düzenlemede rol oynamalarını gerekçe göstererek iki Sivil İtaatsizlik Hareketi (Şemsiyeliler Hareketi) lideri hakkında 16 ay hapis cezasına hükmetti. Hong Kong’daki West Colon Mahkemesi Yargıcı Johny Chan, Sosyoloji Profesörü Chan Kin-man (60) ile Hukuk Profesörü Beni Tai hakkında 16 ay hapis kararı aldı. Demokrasi savunucusu olan Beni Tai ve Chan Kin-man, daha önce diğer yedi protesto lideri ile birlikte komplo kurmaktan suçlu bulunmuştu. Bu iki isim, 2013 yılında daha adil bir rejim talep etmek için sokağa inme çağrısı yapan ve ‘Şehir merkezini işgal edin’ sloganını dillendiren Sivil İtaatsizlik Hareketi’nin kurucularındandır. Bu yaptırımlar, 79 gündür bölge sakinlerinin bir kısmını kızdıran Şemsiyeliler Hareketi’ne uygulanan en ağır yaptırımlar olarak görülüyor. Hakkındaki hüküm askıya alınan Baptist Rahip Shu Yu Ming (75) ile Beni Tai ve Chan Kin-man’in düşüncesi, Pekin’e bağlı bir komisyonun tayin ettiği yerel hükümet başkanının seçilmesi için özgür bir genel seçim yürütülmediği takdirde Hong Kong’daki faaliyet caddesini işgal etmekti. Ancak gençler, ileri giderek 2014 yılında durumun patlak vermesine yol açarak polislerin göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmasına sebep oldu. Hareketin kurucuları, bölge sakinlerini Şemsiyeliler Hareketi’ne katılmaya çağırdı. Şemsiyeliler Hareketi bu ismi, göstericilerin kendilerini göz yaşartıcı gazdan korumak için kullandığı şemsiyelerden alıyor. Çarşamba günü protesto hareketinin diğer beş lideri hakkında da hüküm verildi. Buna göre ikisi, kamuda rahatsızlığa sebep olmak suçlamasıyla sekiz ay hapse mahkûm edildi. Yasama Meclisi üyesi olan Tanya Chan hakkındaki karar ise beyin ameliyatı geçireceği için ertelendi. İki hafta önce yargının nadiren başvurduğu ve sömürge dönemine dayanan bir hukuk sisteminin kullanıldığı yargılamadan sonra tümü, en az bir suçtan suçlu bulundu. Adalet Bakanlığı 2014 yılından bu yana bazıları şu an hapis cezasına çarptırılan pek çok eylemciyi kovuşturuyor. Bazıları ise ya herhangi bir seçime aday olmaktan men edildi ya da vekilliği düşürüldü.

1997 yılında Çin’e geri verilen ve Pekin’in artan egemenliği ile yüzleşen eski İngiltere sömürgesi Hong Kong, Çin anakarasından farklı ve İngiltere-Çin arasındaki 50 yıllık teslim anlaşmasının gözettiği bir hukuk sistemi kullanıyor. Ancak Pekin’in devam eden güç gösterisi ile birlikte bu özgürlüğün aşınmasından yana bir endişe duyuluyor.

Gayri resmi bir kuruluş olan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Maya Wang’a göre ‘bu uzun süreli cezalar, demokrasi savaşının tehlikeli sonuçları olacağına dair herkes için korkutucu bir uyarı içeriyor’. Liderler mahkemeye geldiklerinde bir grup destekçi onları ABD’deki Sivil Hukuk Hareketi’nin şarkılarından biri olan ‘Başaracağız (We shall overcome)’ şarkısını söyleyerek karşıladı. Maya Wang, topluluğa dönerek, “Umarım Hong Kong halkı umudunu yitirmez, korkmaz ve pişmanlık duymaz” ifadelerini dile getirdi. Bununla birlikte pek çok kişi de Çin Hükümeti’nin egemenliğini güçlendirmesinden bahsediyordu. Yeni çıkan hükümler, Hong Konglu vatandaşların şehirlerinin idaresinde daha büyük bir teslim oranına sahip olma taleplerini reddeden katı Çin politikaları gölgesinde özgürlükler alanının daralmasından yana bir endişe yarattı.

Bu bağlamda Çin’deki Yüksek Başsavcılık çarşamba akşamı yaptığı bir açıklamada Çin’in, eski Uluslararası Ceza Polisi Örgütü (Interpol) Başkanı Meng Hongwei’yi rüşvet kabul ettiği şüphesiyle tutukladığını belirtti. Hongwei’nin tutuklandığına ilişkin resmi duyuru, geçtiğimiz Eylül ayında başlayan ve aylardır devam bir tartışmaya nokta koydu. Söz konusu tartışma, Meng’in Fransa’da yaşayan karısının, eşinin Çin ziyareti esnasında kaybolduğunu bildirmesiyle başlamıştı. Interpol’ün işin başında başkanlarının nerede olduğunu bilmediğini söylemesinin ardından ise Meng’in kaybolduğu haberi gazetelerin manşetlerinde yer buldu.

Interpol, Çin Hükümeti’ne Meng’in nerede olduğunu sorduğunda Pekin, geçtiğimiz Ekim ayı başında Meng’i alıkoyduğunu itiraf etti. Meng o zamandan beri daha önce soruşturmaları bakan yardımcısı sıfatıyla denetleyen Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından soruşturuluyor.

Hatırlanacağı üzere Meng, geçtiğimiz 27 Mart’ta Komünist Parti’den azledilmiş ve bu, yargılanma ihtimalinin arttığı yönünde bir işaret olarak algılanmıştı. Meng’in yargılanması, Devlet Başkanı Şi Cinping’in yönettiği yolsuzlukla mücadele kapsamında değerlendiriliyor. Eleştirmenler Şi’yi bu yolla muhaliflerinden kurtulmak ve iktidarını kökleştirmekle suçluyor. 2016 yılında Interpol başkanı olarak seçilen Meng’in 2020 yılına kadar bu görevde kalması kararlaştırılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya