​Putin ile Kim Vladivostok zirvesinde buluştu

​Putin ile Kim Vladivostok zirvesinde buluştu

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 15:00
Vladivostok / Şarku’l Avsat
Pyongyang, Washington ile olan müzakerelerinde yaşadığı diplomatik çıkmazın ardından geleneksel müttefiki ile yakınlaşmaya çalışırken Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk zirvesini gerçekleştirmek üzere dün Rusya’nın sahil şehri Vladivostok’a ulaştı.

Kim’in Putin ile Vladivostok’ta gerçekleştireceği zirve, geçtiğimiz şubat ayında ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı Hanoi’den döndükten sonra başka bir devlet başkanı ile gerçekleştirdiği ilk görüşme olacak.

Zırh kaplı treni, dün öğleden sonra Vladivostok istasyonuna ulaşan Kim, Onur Muhafızı tarafından karşılandığı istasyondan çıkmadan önce kırmızı halıda yürümek üzere trenden çıktı. Kim’in gelişinde küçük bir teknik aksama yaşandı. Şöyle ki zırh kaplı tren, Vladivostok istasyonuna karşılama için serilen kırmızı halıda durmadı.

Rus resmi televizyonu Kim’in gelişini canlı olarak yayınladı. Rus yetkililer, trenin geri çekilmesini sabırla bekledi. Reuters’ın haberine göre iki Kuzey Koreli yardımcı, trenle peron arasındaki boşluğu kapamak için koymak üzere bir levha taşıyorlardı.

Alışıldık takımını (siyah ceket ve pantolon) giymiş olan Kim, kapının kırmızı halıda kendisini karşılayanların önünde açılması için trenin birkaç metre geri gitmek zorunda kalmasından ötürü Rus yetkililerin kendisini karşıladığı perona yaklaşık bir dakika gecikmeli olarak ve gülümseyerek indi. 

Öte yandan Kremlin dün Kore yarımadasında nükleer silahsızlanmayı sağlamak için tek etkin yol olan altılı görüşmelerin şu an durduğunu ancak başka tüm çabaların desteklenmeye değer olduğunu ifade etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre Kremlerin Sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri dile getirdi: “Şu an etkin bir uluslararası mekanizma yok. Ancak başka ülkeler çaba sarf ediyor. Gerçek anlamda nükleer silahsızlanmayı ve iki Kore arasındaki sorunu çözmeyi hedef edinen tüm çabalar desteklenmeyi hak ediyor”.

Moskova, Pyongyang’ı Çin ve Rusya’nın belirlediği yol haritasına dayalı bir diyaloga davet etti. Moskova daha önce Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların kaldırılmasını talep etmiş ancak ABD, Moskova’yı bu yaptırımları delmesi için Pyongyang’a yardımcı olmakla suçlamıştı.

Kremlin Danışmanı Yuri Ushakov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu buluşma, Kore yarımadasındaki nükleer sorun için siyasi ve diplomatik bir düzenlemeye odaklanacak. Rusya’nın niyeti, bu alandaki her ‘olumlu’ gelişmeye ‘destek’ olmaktır” ifadelerini kullandı.

Ushakov, detay vermeksizin zirvenin ‘daha geniş bir biçim’ almadan önce Kim ile Putin arasında bir görüşme ile başlayacağını belirtti. Ortak bir açıklama yapılması veya bir anlaşma imzalanması beklenmiyor.

AFP'nin haberine göre Kim, treninin geçtiği Hasan’da Rus televizyonuna şu açıklamada bulunmuştu: “Umarım bu ziyaret başarılı ve verimli geçer. Bu görüşmelerde Kore yarımadasındaki sorunların çözümü ve ikili ilişkilerimizi geliştirme konusunda önemli tartışmalar yürütebileceğimi umuyorum”.

Putin’in bugün Vladivostok’a gitmesi, ardından Pekin’deki başka bir zirve için uçakla ayrılması bekleniyor. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı (KCNA), Kim Jong-un’un Rusya’ya gitmek üzere trenle ülkeden ayrıldığını duyurmuş ve kendisine eşlik eden heyette Vietnam Zirvesi’nden sonra gazetecilere verdiği demeçte ülkesinin tutumunun ‘asla değişmeyeceğini’ belirten Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun da bulunduğunu açıklamıştı.

Kim’in treni Tumen Nehri’ni geçerek Rusya’nın Kuzey Kore-Çin sınırlarında bulunan Hasan şehrine vardı. Orada geleneksel bir karşılama töreni hazırlayan halk kıyafetleri içindeki kadınlar, Kim’e tuz ve ekmek sundu.

Zirvenin gerçekleştirileceğ,i yer olan Vladivostok Limanı’nın karşısındaki Russky adasındaki aydınlatma direklerine Rusya ve Kuzey Kore bayrakları asıldı. Kim’in geçen yıl diplomasi girişimini başlatmasından bu yana Putin, bu görüşmeler için çağrıda bulunuyordu.

Pyongyang’ın nükleer ve balistik programlarından ötürü gerginlikle geçen senelerin ardından Kore yarımadası, 2018 yılında Pyongyang’da düzenlenen kış olimpiyatları ile birlikte büyük bir atılıma sahne oldu. Kim, Mart 2018’den bu yana Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile dört, Güney Kore Lideri Moon Jae-in ile üç ve Trump ile iki kez görüştü.

Uzmanlara göre Kuzey Kore Lideri, Washington ile olan diplomatik karşılaşması için daha büyük bir uluslararası destek arayışında. Kuzey Kore, Hanoi’de kendisini atom silahlarından vazgeçirmek için dayatılan yaptırımlar için hızlı bir hafifletme elde etmeye çalışmıştı. Ancak müzakereler, özellikle Pyongyang’ın sunabileceği tavizler konusunda Washington ile yaşanan derin anlaşmazlıklar sebebiyle kısa sürdü ve bir anlaşmaya varılamadı.

Pyongyang ile Washington arasındaki ilişkilerin gerilediğine işaret olarak Kuzey Kore, geçen hafta Mike Pompeo’ya yönelik sert bir saldırı başlatarak ABD Dışişleri Bakanı’nın bundan sonra nükleer silahsızlanmaya ilişkin müzakerelere katılmamasını talep etti. Bundan birkaç saat sonra yani Pompeo’nun Kore Lideri’ni ‘tiran’ olarak nitelemesinden birkaç gün sonra Kuzey Koreliler, yeni bir silah deneyine dair bir açıklama yaptı.

Pyongyang ile Moskova arasındaki ilişkilerin tarihi Sovyetler Dönemi’ne kadar uzanıyor. Sovyetler Birliği, Kim Jong-un’un dedesi olan ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Kurucusu Kim İl-Sung’u iktidara getirerek Soğuk Savaş süresince ona ciddi bir yardım sundu.

Bununla birlikte iki ülke arasında ilişkiler, o dönemde Kim’in iki güçlü komşudan taviz koparmak için Çin-Rusya rekabeti üzerine oynadığı oyundaki ustalığı sebebiyle gerildi. 80’li yıllarda Sovyetler Birliği, Kuzey’e yönelik yardımlarını azaltarak Seul’a yakınlaştı. Daha sonra Sovyetler Birliği’nin çöküşü, Kuzey Kore için ağır bir darbe oldu.

İlk kez başkan olarak seçildikten sonra Putin, Pyongyang ile ilişkileri normalleştirmeye çabaladı. Bu doğrultuda Kim Jong-un babası ve selefi olan Kim Cong-il ile üç kez bir araya geldi. Ve ilk kez 2000 yılında Pyonyang’ı ziyaret ederek Putin, Kuzey Kore’yi ziyaret eden ilk Rusya Lideri oldu.

Pekin, rolünü güçlendirmek için Rusya’nın Kuzey Kore’den uzaklaşmasını fırsat bilerek Pyongyang’ın en yakın müttefiki ve diğer ülkelerin ciddi anlamda önüne geçerek ilk ticari ortağı oldu. Bununla beraber pek çok uzman, Kim’in Pekin ve Moskova ile olan ilişkilerde tekrar dengeyi sağlamak için çaba gösterebileceğine inanıyor.

Diğer yandan Çin dün, ‘Çin’in iki samimi komşusu arasındaki Vladivostok zirvesinin, Kore yarımadası ve bölgedeki barış ve istikrara katkı sağlayacağını’ ifade etti. Seul’deki Kuzey Kore Araştırmaları Enstitüsü’nden Jung Yong-Tae, “Tek bir müttefike güvenmemek, Kuzey’in kendine yeterlik inancından beslenen ilkesinin bir parçası. Pyongyang on yıllardır diplomat bulunduruyor ve bunlar, Kuzey Kore’nin müttefiklerini birbirine karşı kışkırtmaktan nasıl fayda devşireceklerini biliyorlar” ifadelerini dile getirdi.

Bu düzeydeki en son görüşme 2011 yılında gerçekleşmiş ve Kim Cong-il, önceki Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’e nükleer deneylerinden vazgeçmeye hazır olduğunu belirtmişti. Kuzey Kore Lideri bu görüşmeden üç ay sonra öldü. O zamandan bu yana Kim Jong-un, dört nükleer deneyi denetledi ki uzmanlara göre bunlardan biri hidrojen bombasıydı. Bunun yanı sıra tüm Amerika kıtası topraklarına isabet etmesi mümkün kıta aşırı bir füze fırlatılması da izlendi.

Editörün Seçimi

Multimedya