​Putin: Ukrayna ile ilişkilerimizi geliştirmeye hazırız

​Putin: Ukrayna ile ilişkilerimizi geliştirmeye hazırız

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 14:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)
Moskova/Şarku’l Avsat
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’da seçimleri kazanan yeni lider Vladimir Zelenskiy yönetimiyle, ülkesinin ‘ilişkileri tamamıyla geliştirmeye’ hazır olduğunu belirterek, bunun ‘tek taraflı gerçekleşemeyeceğini’ söyledi.

Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Vladivostok’ta gerçekleştirdiği zirve sonra düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna ile ilişkilerimizi tamamıyla geliştirmeye hazırız, fakat bunu tek taraflı gerçekleştirmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Putin açıklamasında, oyların yüzde 73’ünden fazlasını alarak seçilen Vladimir Zelenskiy’nin zaferinin eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun politikalarının başarısızlığını yansıttığını söyledi.

Putin, Poroşenko’nun politikasının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine engel olduğunu söylerken, 2014 yılında Kırım Yarımadası’nın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından ilişkiler tümden kesildi.  O dönem Ukrayna’nın doğusunda gerçekleşen savaşta 13 bin kişi ölmüştü.

Putin ile diyalog kurmaya istekli olduğunu söyleyen yeni Devlet Başkanı Zelenskiy, Minsk Barış Antlaşması’nı devam ettirme sözü verdi.

Rusya’dan tartışma yaratan hamle

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı dün, Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk ve Lugansk bölgesinde yaşayanlara, Rus vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Putin daha önce de, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Ukrayna’nın doğusunda bulunanlara Rusya pasaportu verilmesini kolaylaştıracak bir karara imza atmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin konu ile ilgili açıklamasında, “Bu kararın olumsuz tepkilere neden olması garip. Polonya, Macaristan ve Romanya da pasaport veriyor. Ukrayna'da yaşayan Rusların, Romenlerden, Lehlerden veya Macarlardan neyi eksik?" dedi.

AB’den karara tepki

Avrupa Birliği de, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda bulunan ayrılıkçılara Rusya pasaportuna sahip olmayı kolaylaştırması kararını eleştirerek, bunun Ukrayna’nın egemenliğine yapılmış yeni bir saldırı olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini bugün yaptığı açıklamada, kararnamenin Putin tarafından imzalandığını belirterek, “Ukrayna’nın egemenliğine yeni bir Rus saldırısı var. Böyle bir kararın Ukrayna seçimlerinden kısa bir süre sonra alınması manidar. Bu adım Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya ve çatışmaları tırmandırmaya niyetli olduğunu gösteriyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya