Suudi Arabistan Suriyeli mültecileri Lübnan'da yalnız bırakmadı

Suudi Arabistan Suriyeli mültecileri Lübnan'da yalnız bırakmadı

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 14:30
Bekaa / Şarku’l Avsat
Suudi Kraliyet Mahkemesi Genel Danışmanı Dr. Abdullah Rabia, yaptığı açıklamada, Lübnan’daki Suriyeli göçmenler için “Acıları acımızdır” dedi. İngiltere’nin göçmenleri desteklemek için yaptığı yardımlara vurgu yaptı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sekreteri, Lübnan’ın Bekaa kentindeki UNESCO Ortaokulu’nun açılışında Suriyeli mültecilere hitaben yaptığı konuşmada, “Acınız acımızdır. Duygularınızı hissediyoruz. Ailelerinizi kaybetmek, savaş ve göç nedeniyle şiddetli acılar yaşadığınızı biliyoruz. En azından yapabildiğimiz şey size destek olmak için yardım sunmak. Bu program, sizin için memnuniyetle gerçekleştireceğimiz programlardan biridir” ifadelerini kullandı.

Dr. Rabia, KSRelief’in muhtaç ülkelere, göçmen ve mültecilere eğitim ve eğitim desteğine büyük önem verdiğini vurguladı. Genel Sekreter, merkezin yeni olmasına rağmen dünyada 44’ten fazla ülkeye, 3 milyar 250 milyon dolar değerinde 996 yardım programı sunduğunu belirtti. Dr. Rabia, “Eğitim, büyük krallık anlamına gelir. Bu yüzden bugün bu okulları açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Öte yandan UNESCO’nun Lübnan’daki Bölge Ofisi Müdürü Dr. Hamed el-Hamami, KSRelief ile olan ortaklığın, Suriyeli mülteci öğrencilerin temel eğitimlerini tamamlamasındaki desteği hakkında, “Onlara okul sıralarına geri dönme ve aile istikrarını sağlama ümidi veriyor” ifadesini kullandı.

Lübnan Eğitim Bakanı Ekrem Şuhayb ise, Suudi Arabistan tarafından Kral Selman Yardım merkezi aracılığıyla sağlanan maddi desteğin, “bu desteğin takdir edilesi olduğunu ve Lübnan’ın talihsiz günleri ve zayıf zamanlarında yanında duran ve destekleyen Suudi Arabistan için yeni olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan İnsani İşler Koordinatörü Philippe Lazzarini, Kral Selman Merkezi’nin eğitim yardımı alanındaki çabalarını övdü. Mültecilerin eğitimlerini tamamlamalarına yardım etmenin, “insanlık onuru ve ortak sorumluluk meselesi olduğunu vurguladı. Lazzarini, “Eğitime yatırım yapmak için daha büyük sorumluluklara ihtiyacımız var” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya