​Irak'tan Körfez'e stratejik ortaklık' açılımı

​Irak'tan Körfez'e stratejik ortaklık' açılımı

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 14:30
Irak Cumhurbaşkanı Salih ve KİK Genel Sekreteri Zayani Bağdat bir araya geldiler (Fotoğraf: Irak Cumhurbaşkanlığı)
Bağdat / Hamza Mustafa
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, başkent Bağdat’ta ağırladığı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif bin Raşid ez-Zayani ile görüşmesinde, Irak ile Körfez ülkeleri arasında stratejik bir ortaklık çağrısında bulundu. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hakim’in de katıldığı görüşmede, taraflar arasındaki ortak konularda siyasi istişareler yapılmasını sağlayacak bir mekanizma oluşturmak için mutabakat zaptı imzalandı.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, dün Zayani görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Irak, Araplar arasındaki ilişkilerin derinliğinin yanı sıra bölge ve Müslüman ülkelerle olan komşulukların önemi nedeniyle, KİK ile daha fazla işbirliği yapmak için sabırsızlanıyor” ifadelerini kullandı. Salih, KİK üyesi ülkelere “Körfez’de barışı teşvik etme ve çatışmalardan, savaşlardan uzak durmak için diyalog ve anlayış diline öncelik verme” çağırısında bulundu.

Bölgedeki güvenlik, siyasi ve ekonomik koşulların iyileşmesi için herkesin ortak çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Irak Cumhurbaşkanı, işbirliğinin güçlendirilmesi ve bölge halkları için istikrar ve refah elde etmeyi sağlayacak vizyonların bir araya getirilmesi ihtiyacına dikkati çekti.

Irak ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilere bu ilişkilerin geleceği açısından iyimserlikle bakılması gerektiğini belirten Berhem Salih, eski rejimin politikalarının geride kaldığının altını çizerek anlaşmazlıkların aşılması çağrısı yaptı.

Öte yandan KİK Genel Sekreteri Zayani, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ve Dışişleri Bakanı Hakim ile de bir araya geldi. Zayani görüşmelerinde, Irak ile KİK üyeleri arasındaki siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel işbirliği konularını ele aldı.

Bununla birlikte Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Hakim’in KİK Genel Sekreteri ile bir araya geldiği bildirilirken, Hakim ve Zayani’nin Irak'ın KİK ülkeleriyle olan özel ilişkileri ve bu özel ilişkileri Arap halklarının özlemlerini giderecek şekilde geliştirme yollarını görüştükleri belirtildi. İki taraf, ortak konularda siyasi istişarelerin yapılmasını sağlayacak bir mekanizma oluşturulması için mutabakat zaptı imzaladılar.

Dışişleri Bakanı ve Genel Sekreter arasındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Zayani, Bağdat’taki “sıcak karşılamadan” duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görüşmelerde, KİK ve Irak arasındaki ortak işbirliğinin yanı sıra bölgedeki siyasi gelişmeler ve ortak ilgi alanlarına değinildiğini kaydetti. Zayani, ortak konularda siyasi istişarelerin yapılmasını sağlayacak bir mekanizma oluşturulması için imzalanan mutabakat zaptına işaret ederek, çok yakın bir gelecekte hayata geçirilmesi beklenen ortak bir eylem planı üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi.

Zayani KİK ülkelerinin Irak'tan köklü tarihi, siyasi statüsü ve bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahı üzerindeki etkisini yansıtan aktif ve yapıcı bir rol üstlenmesini beklediklerini vurguladı. DEAŞ terör örgütüne karşı kazandıkları zaferden Iraklıları dolayı kutlayan KİK Genel Sekreteri, Irak’ın istikrarı ve güvenliğinin, kalkınma, inşaat ve yeniden yapılanma sürecinin başlamasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan KİK ve Irak arasındaki ilişkilerin derinliğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Hakim açıklamasında, KİK ülkeleri ile güçlü ve iyi ilişkilerimiz var. Irak’a yapılan bu ziyaretler bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine ve ortak işbirliğinin sağlanmasına katkıda bulunuyor. KİK üyesi kardeş ülkelerin Irak’a katkı sağlayan ziyaretlerinden memnunuz” şeklinde konuştu. Bakan Hakim, Arap Körfezi'nin güvenlik ve emniyetinin Irak'ın güvenlik ve emniyeti olduğunun altını çizdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Dr. Zafir el-Ani, Irak ve Körfez ülkeleri ilişkilerinde, bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla artan geniş kapsamlı ziyaretler, toplantılar ve görüş alışverişleri bakımından büyük bir iyileşme yaşandığını söyledi. Taraflar arasındaki ekonomik ilişkilerin ve karşılıklı ticaretin arttığını ve iki taraf arasında çok sayıda işbirliği anlaşmasının imzalandığını belirten Ani, bununla birlikte insani, sosyal ve kültürel ilişkilerin de geliştiğini kaydetti.

Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan bir başka isim Siyasi Düşünceler Merkezi Başkanı Dr. İhsan eş-Şammari ise Irak ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesinin özellikle son 30 yıldır süregelen kopukluk açısından Körfez için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ve bugün gelinen noktada bu ilişkilerin artık tamamen farklı bir boyut kazandığını söyledi.

Söz konusu ilişkilerin doğasında köklü bir geçmiş olduğunu belirten Şammari, şuan ki iyileşmenin, tarafların öncelikle geçmişe bir sünger çekme ve ilişkileri daha ileriye taşıma arzusunun yanı sıra bölgenin istikrarı ve tarafların çıkarları için çaba ve tutumları birleştirme isteklerinden kaynaklandığını vurguladı.

Bugün Irak’taki güvenlik ve denge politikasının, ilişkilerin gelişmesinde itici rol oynadığının altını çizen Şammari, KİK Genel Sekreteri'nin yaptığı ziyaretin, Irak-Körfez ilişkilerini doğru bir düzeye getirmek için atılan adımların başlangıcı olduğuna işaret ederek Irak’ın tüm ülkelerle olan iyi ilişkisi sebebiyle Irak’ın bölgedeki kara bulutları dağıtmada önemli bir ortak olabileceğini ifade etti.

Bölgede artan gerilimin bu ilişkilerin gelişmesini sağlayan faktörlerden biri olduğunu söyleyen Şammari, bölgedeki gerginliğin Irak ile Körfez ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın hızlanmasına neden olduğunu vurgulayarak “Şuan daha iyi ilişkiler için yeni bir yaklaşım geliştirme sürecindeyiz” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya