​Sisi, Bir Kuşak Bir Yol projesi için Pekin’de

​Sisi, Bir Kuşak Bir Yol projesi için Pekin’de

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 14:15
Sisi, Mısır’da Sina’nın kurtuluşu için düzenlenen kutlamalarda kimliği belirsiz bir askerin mezarına çelenk bırakırken (Mısır Cumhurbaşkanlığı)
Kahire/ Şarku'l Avsat
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, dün Bir Kuşak Bir Yol projesi için bir işbirliği zirvesine katılmak üzere Çin’in başkenti Pekin’e gerçekleştirdiği ziyarete başladı. Bugün başlayacak olan zirvenin önümüzdeki Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Zirveye 37 devlet başkanı ve başbakanın katılacağı belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Basim Radi, Sisi’nin zirveye katılımının uluslararası Bir Yol Bir Kuşak girişimine verdiği önem kapsamında gerçekleştiğine dikkat çekti. Radi, yaptığı açıklamada “Dünyanın en önemli deniz ticaret yollarından Süveyş Kanalı’nın stratejik önemi nedeniyle Çin’in projedeki kilit ortaklarından biri olan Mısır, zirveye katılım göstermeye önem verdi. Mısır'da, Süveyş Kanalı ekseninin ekonomik bölgesi gibi uygulanmakta olan başlıca ulusal projeler, girişim çerçevesinde önem arz ediyor. Girişimin eksenleri Mısır'ın 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Planı uyarınca, önceliği olan çok sayıda kalkınma ve ulusal planla uyum gösteriyor. Ayrıca Mısır ve Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Bu, 2014 yılında yönetime gelen Sisi’nin Çin’e gerçekleştirdiği 6.ziyaret oldu. Sisi’nin ziyaret kapsamında stratejik ortaklık ilişkilerini güçlendirmenin yollarını tartışmak üzere Çinli mevkidaşı ile görüşmesi bekleniyor. İki ülke arasındaki ilişkilerde niteliksel bir sıçrama gözlendi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırımdaki işbirliğini artırmanın yollarını çok sayıda yetkili ve bir grup Çinli seçkin iş adamı ile görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Sisi, dün Kahire’den ayrılmadan önce, Sina'nın kurtuluşunun 37. yıldönümü kutlamalarına katıldı. Sisi’ye Mısır Savunma Bakanı Korgeneral Muhammed Zeki, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muahmmed Ferid’de eşlik etti. Sisi Mısırlı şehitler için bir çelen bıraktı. Ardından Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın mezarını ziyaret etti.

Editörün Seçimi

Multimedya