​Kuzey Kore liderinin yurtdışı ziyaretlerinde vazgeçmediği şeyler

​Kuzey Kore liderinin yurtdışı ziyaretlerinde vazgeçmediği şeyler

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 14:15
Kuzey Kore lideri Rusya'da trenden iniyor (AFP)
Kahire/Amr el-Tohami
Kuzey Kore lideri Kim Jung-un, 2011'de iktidara geldikten yedi yıl sonra başladığı Çin, Singapur, Vietnam ve Rusya gibi yurtdışı ziyaretlerinde bazı gelenekleri terk etmedi.

Zırhlı tren

Kim yurtdışı ziyaretlerinde tren kullanmayı tercih ediyor.

Kuzey Kore lideri, 2018’de Trump ile gerçekleştirdiği ilk tarihi zirvesi nedeniyle Singapur’a gidişinde ve son iki yılda 4 kez yaptığı Çin ziyareti sırasında tren kullandı.

Kim, son Rusya ziyaretinde de, her zaman olduğu gibi tren yolculuğunu tercih etti.

Hızı saatte 80 kilometreye ulaşan zırhlı trende bulunan 21 vagonda, toplantı odaları, lider ve ona refakat edenler için ayrı yatak odaları, konuk kabul odası, en teknolojik donanıma sahip ofis ve uydu telefonu bulunuyor.

Kim’in yurtdışı ziyaretlerinde tren kullanması, Kuzey Kore’nin kurucusu olan büyükbabası Kim İl-sung ve babası Kim Jong-İl’den devraldığı bir miras.

Büyükbabası 1964’te Çin’i ziyaret etmek için tren kullandı. Babası ise 1984’te Bulgaristan ve 2001’de Rusya ziyaretlerinde tren ile yolculuk yaptı.

Muhafız ordusu

Kim’e söz konusu yurtdışı ziyaretlerinde, her zaman otomobilin etrafında koşan çok sayıda koruma eşlik ediyor.

Kuzey Kore liderinin ziyaretlerini yansıtan görüntülerde, siyah takım elbiseler giyinmiş yaklaşık 12 kişilik koruma ordusu gözlere çarpıyor.

Medyada yer alan yeni bir videoda, Kim’i taşıyan zırhlı trenin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile beklenen görüşme için Vladivostok kentine varmasının ardından, muhafızların Kuzey Kore liderinin trenden inmesine yönelik hazırlıkları görüldü. Korumalar, Kim’in arabaya geçmesinin ardından etrafında konuşlanarak ona eşlik etti.

Yemekler

Kuzey Kore lideri, zırhlı tren ve muhafızların yanı sıra yurtdışı ziyaretlerinde bazı özel yemekleri yeme konusunda da çok dikkat ediyor.

Singapur’da yayın yapan The Straits Times gazetesi, Kuzey Kore’den bir kargo uçağının, geçen yıl temmuz ayında Trump ile görüşmek üzere Singapur’a gelen Kim için yiyecek taşıdığına ilişkin haber yaptı.

Editörün Seçimi

Multimedya