​Türkiye’nin F-35 konusunda B planı var

​Türkiye’nin F-35 konusunda B planı var

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 13:00
Ankara/Said Abdurrazık
Türkiye, Washington’un F-35 savaş uçaklarını teslim etmekten kaçınması halinde, alternatif bir planı olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "F-35 konusunda tabi ki B planımız var. Kısa orta uzun vadeli planlarımız var” diyerek, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı yapımında tüm görevlerini yerine getirdiğine ve Ankara'nın üretim aşamasındaki dokuz ortaktan biri olduğuna dikkat çekti.

F-35 teslimatının, daha önce varılan anlaşmaya göre halen devam ettiğini kaydeden Akar,  F-35 projesi kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde kilitlenme olmadığını söyledi.

Rus S-400 hava savunma sistemi anlaşmasına da değinen Akar, ABD’nin S-400 satın alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceğini ancak Ankara’nın hava sahasını dış tehditlerden korumak için bu sistemleri satın alacağını belirtti.

Çavuşoğlu’ndan S-400 yorumu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma füze sistemlerini Azerbaycan ya da Katar topraklarına konuşlandırması gibi bir durumun hiçbir zaman gündeme gelmediğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Çavuşoğlu,  “S-400’lerin Katar’a ya da Azerbaycan’a konuşlandırılabileceği gibi bir durum yok. Böyle bir konu hiçbir zaman gündeme gelmedi. Bunlar medyada sürekli konuşuluyor. Ancak hiçbir sorun yok. Biz Rusya ile anlaşmayı yaptık. Şimdi teslim süresini konuşuyoruz. Rusya satacak olsa Azerbaycan’a doğrudan satar. Aracıya gerek yok. Zaten iki ülkenin ilişkileri de çok iyi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin şu anda bir sorun olmasa bile F-35’ler ile ilgili sorun yaşanması halinde, bu ihtiyacını S-400’lerde olduğu gibi başka bir yerden karşılayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz zaten F-35’in ortağıyız, programın içindeyiz. Bu proje için para ödemişiz. Şu anda bu konuda bir sorun yok. Ancak en kötü senaryoda diyelim ki olmadı, o zaman ben mutlaka bu ihtiyacımı bir yerden karşılamalıyım. O durumda da en iyi teknoloji neredeyse oradan almam lazım. Türkiye’nin tavrı gayet net. Stabil ve şeffaf bir tavır sergiliyoruz. Rusya’ya karşı da ABD’ye karşı da öyleyiz'' dedi.

Rusya alternatif savaş uçaklarını konuşmaya hazır

Rusya da, F-35 savaş uçaklarına alternatif olarak Rus askeri savaş uçaklarını tedarik etmek üzere Türkiye ile istişarelerde bulunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosoboroneksport Başkanı Aleksandr Miheyev, Rusya'nın Türkiye ile F-35'lerin yerine tedarik edilecek alternatif savaş uçaklarını konuşmaya hazır olduğunu belirtti.

Miheyev, "Eğer Türk tarafı istişarelerde bulunmak için bize başvurursa, Türkiye'ye imkanlarımız dahilinde Rus savaş uçakları tedarikini istişare etmeye hazır olacağız" diye konuştu.

S-400 sevkiyatının temmuz ayında başlayacağını dile getiren Miheyev, Rusya ve Türkiye'nin S-400 üretiminin Türkiye'de kısmen yerelleştirilmesi konusunda mutabakat sağladığını aktardı.

Medyada yer alan son haberlerde, Washington’un F-35 savaş uçaklarını teslim etmeyi reddetmesi halinde, Ankara’nın Rus yapımı Sukhoi Su-57 alabileceği ima edilmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya