Trablus’un güneyindeki çatışmalar tüm şidetiyle devam ediyor

Trablus’un güneyindeki çatışmalar tüm şidetiyle devam ediyor

Perşembe, 25 Nisan, 2019 - 12:45
Salame, İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi ile Roma’da ortak basın toplantısı düzenledi. (EPA)
Kahire/ Halid Mahmud
Libya Ulusal Ordusu’ndan üst düzey bir komutan, 24 Nisan’da Birleşmiş Milletler (BM) misyonu tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı kuvvetler karşısında 3 haftadır devam eden çatışmalardan geri çekilindiği yönündeki iddiaları yalanladı. BM’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame de Libyalı taraflara Ramazan Ayı öncesinde krize son verme amacıyla görüşme yapma çağrısını yineledi.

Salame, 24 Nisan’da İtalya’nın başkenti Roma’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi ile bir araya geldi. BM’nin Libya’da birçok alanda insani görev üstlendiğini belirtti. Gassan Salame ayrıca Libya krizi konusunda Ramazan Ayı öncesinde bir uzlaşı sağlanması gerektiğini vurguladı.

BM Özel Temsilcisi, Milanesi ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Libya arenasında yeni karışıklıklar ortaya çıktı. Uluslararası toplum, krizi diyalog yoluyla çözmeyi kabul etmeli” diyerek bencil ve faydasız çatışmayı sonlandırmak için ortak bir tavır sergilenmesi gerektiğini vurguladı.

Salame ayrıca krizin daha da kötüleşmesinin bedelini Libya halkının, kuruluşlarının ve ülke çıkarlarının ödeyeceği uyarısında bulundu.

24 Nisan sabahından bu yana Trablus’un güneyindeki çeşitli bölgelerde şiddetli çatışmalar yaşanırken, güneybatı bölgelerinde de tansiyon yükseldi. Başkentin Kurtuluşu Operasyonu Odası, Batn el-Cebel, el-Hira ve el-Aziziye bölgelerinde Fayiz el-Serrac başkanlığındaki UMH’ye bağlı kuvvetleri yok etmek için “Kıskaç” adı verilen bir planın uygulanmaya başlandığını açıkladı.

Ulusal Orduya bağlı Batı Bölgesi Operasyon Grubu Komutanı Tuğgeneral Abdul Selam el-Hasi, telefon aracılığıyla Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamada “Ulusal Ordu Kuvvetleri halen üstlerine düşen görevi sürdürüyor. Sahadaki pozisyonlarını kaybetmediler. Trablus sakinlerini savaşın sonuçlarından korumak için sessizce ilerliyoruz” dedi.

Kuvvetlerin halen silahlı milisler ve terör unsurlardan oluşan bir grupla savaştığını söyleyen el-Hasi, geçen salı günü ordu kuvvetlerine askeri takviye yapıldığı bilgisini verdi.

Abdul Selam el-Hasi, ordunun Serrac kuvvetlerine bağlı hava kuvvetlerini etkisiz hale getirmeye ve çatışmaları şiddetlendirmemeye devam etiğini duyurdu. El-Hasi açıklamasının devamındda şunları söyledi:

“Bir uçağı düşürdük, bir başka uçağa da hasar verdik. Trablus’u kurtarmak ve zaman çizelgesini şekillendirmek için önceden belirlenen plana bağlı kalmaya devam ediyoruz. Sessizce ve hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Durum güven verici ve endişelenmeye gerek yok.”

Komutan, ordu kuvvetlerinin Serrac güçlerinin pozisyonlarına yönelik saldırıların ikinci kısmına da hazır olduklarını vurguladı. Operasyonun artık sadece bir zaman meselesi olduğunu belirten el-Hasi “Önümüzdeki iki gün boyunca daha fazla gelişme yaşanacak” dedi. Duruma ilişkin daha fazla ayrıntı vermedi.

Reuters’ın yayınladığı bir habere göre Serrac’a bağlı güçler, geçen salı günü Ulusal Ordu Kuvvetleri'ni başkent Trablus’un 60 km güneybatısına geri püskürttü. Raporda, el-Aziziye kasabasının Serrac’a bağlı güçlerin kontrolüne geçtiği ve çatışmalardan birkaç gün sonra dükkan kepenklerinin açıldığı belirtildi.

Ulusal Ordu’ya yakın Libya Haber Ajansı ise 24 Nisan’da ordu kuvvetlerinin el-Hira’yı ele geçirdiğini duyurdu. Serrac hükümeti yandaşı askeri komutan Binbaşı General Usame el Cuveyli’nin önderlik ettiği milislerin ağır can ve mal kayıpları yaşadığı aktarılırken ordunun Uluslararası Trablus Havalimanı’nın kontrolünü sağladığı kaydedildi.

Serrac hükümetine yakın Özel Caydırıcı Güç, geçen salı günü Trablus’taki el-Gararat bölgesinde ordu kuvvetlerine bağlı bir hücreyi yakaladıklarını duyurdu. Hücrenin 38 silahlı unsurdan oluştuğu ve şehir içerisinde hareket etmek için işaret bekledikleri ifade edildi.

Kahire'de geçen salı günü düzenlenen Afrika Zirvesi'nde yayınlanan bir bildiriye göre Serrac hükümetine bağlı Dışişleri Bakanı Muhammed Siyala, başkentte yaşananları yalanladı.

Aynı şekilde Hafter’e bağlı Ulusal Ordu sözcüsü Ahmed el-Mismari de bir bildiri yayınlayarak ordunun ve polisin Libya’nın istikrarına önem gösterdiğini belirtti. Ordunun, terörizmle mücadeleye verdiği desteğe dikkati çeken el-Mismari, “Ordunun, Afrika Birliği pozisyonuna verdiği desteği memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı da Hafter’in dört oğlunun geçtiğimiz günlerde Kıbrıs pasaportu için başvuruda bulunduğunu duyurdu. İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Kıbrıslı mevkidaşına gönderdiği resmi bir mesajda, Interpol aracılığıyla yerel makamlardan bir tutuklama emri yayınlanıncaya kadar bu uygulamaların durdurulması çağrısı yaptı. Ancak söz konusu haberleri reddeden Hafter’e yakın kaynaklara göre durum, Serrac hükümetinin Mareşal Hafter’e ynelik başlattığı propaganda çerçevesinde yaşandı.

Editörün Seçimi

Multimedya