​ABD’den İran’a: Hürmüz ve Babu’l Mendeb boğazlarında seyrüsefer özgürlüğüne saygı gösterin

​ABD’den İran’a: Hürmüz ve Babu’l Mendeb boğazlarında seyrüsefer özgürlüğüne saygı gösterin

Çarşamba, 24 Nisan, 2019 - 08:00
İran denizaltısı Hürmüz Boğazı'nda füze fırlattı (AFP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin İran’a Hürmüz ve Babu’l Mendeb Boğazı’nı açık tutma çağrısı yaptığını bildirdi.

Reuters’da yer alan habere göre, ABD’li yetkili, “İran ve bütün ülkelerden, boğazlarda serbest enerji akışı, ticaret ve seyrüsefer özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD, geçtiğimiz günlerde İran’dan petrol ithal eden ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye yaptırımlardan tanıdığı muafiyeti kaldırdığını açıklamıştı.

Bunun üzerine Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alireza Tangsiri, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kullanmasına yönelik her türlü engellemeye karşılık boğazı kapatabileceklerini söyleyerek, "Her türlü tehdide karşı kendimizi savunmaktan geri adım atmayacağız” şeklinde konuşmuştu.

İran resmi haber ajansı IRNA, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene’nin Meclis oturumu esnasında yaptığı konuşmada, "ABD ve onun bölgedeki müttefikleri, petrolü siyasi bir silah olarak kullanıyor ancak alınan bu kararın dumanı kendi gözlerini yakacak" dediğini aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya