​Macron, Abe’den Fransa vatandaşı Ghosn’un haklarına saygı duyulmasını istedi

​Macron, Abe’den Fransa vatandaşı Ghosn’un haklarına saygı duyulmasını istedi

Çarşamba, 24 Nisan, 2019 - 07:45
Emmanuel Macron ve Şinzo Abe
Paris/Şarku’l Avsat
Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün Paris'e resmi ziyarette bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Elysee Sarayı'nda karşılanan Abe’nin ziyareti, Fransa’nın Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn’a yönelik hassasiyetlerinin gündemde olduğu bir zamanda gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Macron, görüşme sırasında “Renault-Nissan-Mitsubishi” Japonya-Fransa Araba Sanayi Ortaklığı eski Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn konusunda Abe ile görüştü ve Ghosn'un haklarına saygı gösterilmesini istedi. Japon medyasına göre güveni suiistimal etmekle suçlanan Ghosn’un durumu Japon yargısında pazartesi günü ele alınacak.

19 Kasım 2018’de özel uçağıyla Tokyo’ya varmasının hemen ardından gözaltına alınan Ghosn hakkında Japonya Başsavcılığı tarafından üçü vergi kaçakçılığı olmak üzere kişisel mali kayıplarından doğan zararları Nissan şirketine ödetme girişimi ve görevini kötüye kullanma gibi birçok suçlamayla soruşturma başlatılmıştı.

Elysee’ye göre Macron ve Abe arasındaki toplantı, iki liderin G20’deki Japon liderliği ve G7’deki Fransa başkanlığının önceliklerinin koordine edilmesine yönelik gerçekleşti.

Japonya ve Fransa, önümüzdeki haziran ayının sonunda Osaka’daki G20 ve ağustos ayısonunda Biarritz’de düzenlenecek olan G7 zirvelerine ev sahipliği yapacak.

Macron ve Abe, pasifik bölgesinde iş birliği, endüstriyel alandaki ortaklıklar ve ekonomik iş birliği gibi birçok konuyu görüştü.

Abe, nisan ayı boyunca G20 Zirvesi hazırlıkları kapsamında Fransa, İtalya, Belçika, Slovakya, ABD ve Kanada’yı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya