Uluslararası Güvenlik Konferansı, Moskova’da başlıyor

Uluslararası Güvenlik Konferansı, Moskova’da başlıyor

Çarşamba, 24 Nisan, 2019 - 07:00
Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman
Moskova/Raid Cabir
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen 8.Uluslararası Güvenlik Konferansı bugün Moskova’da başlıyor.

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman’ın, kendisine eşlik eden heyet ile konferansa katılarak, terörle mücadelenin yanı sıra Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu'daki güvenlik dosyalarına odaklanması bekleniyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına yapacağı konuşmanın ardından bugün başlayacak olan açılış oturumunda Prens Halid bin Selman’ın da bir konuşma yapması bekleniyor.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Savunma Bakanları, Genelkurmay Başkanları ve üst düzey askeri yetkililerin de aralarında olduğu 111 ülkeden yaklaşık bin katılımcının 8. Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yer almasından dolayı Moskova’nın duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konferansa, bu yıl 16 Arap ülkesinden temsilcilerin katıldığına dikkat çeken Fomin, bunun Arap ülkelerinde, özellikle bölgedeki güvenlik ve istikrar konuları olmak üzere Moskova ile diyalog kanallarını güçlendirmek için artan ilginin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Savunma Bakan Yardımcısı Fomin, konferansa katılanların Suriye ve Irak’ın istikrara kavuşturulması, terörle mücadele ve çatışmalardan zarar görmüş olan bölgelere insani yardım sağlama çabalarını güçlendirme konularına odaklanarak Ortadoğu’daki durumu tartışacaklarını bildirdi.

Fomin, konferansta ayrıca barışı korumanın yanı sıra Asya, Afrika ve Latin Amerika'da askeri işbirliği ve bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konularını tartışmak üzere özel oturumlar yapılacağı bilgisini de verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya