​ABD-İran arasındaki çekişme ve DMO yaptırımlarının şifreleri

​ABD-İran arasındaki çekişme ve DMO yaptırımlarının şifreleri

Salı, 23 Nisan, 2019 - 15:00
Londra/ Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu (DMO) terör örgütü listesine alma kararının ardından, bazı icraatları gerçekleştirme sürecinin yakınlaştığı aktarılırken, Washington’un bu kararının altında bazı üstü kapalı anlamların yattığı belirtildi.

ABD’li bir yetkili, Beyaz Saray’ın müttefiklerinin Devrim Muhafızları Ordusu ile teması halinde karışılabilecekleri sonuçlara değinerek, DMO yetkilileri ile görüşmelere girmenin genel olarak terörist bir faaliyeti temsil etmeyeceğini, nihai hedeflerinin hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarının Devrim Muhafızları ile çalışmalarını durdurmak olduğunu söyledi.

Kararlar amaçlar

Reuters haber ajansına göre, bu açıklamaya rağmen istisnaların yabancı devletlerin, şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yasal sorumluluklarını azaltmayı amaçladığı ve bu organların DMO’ya destek olabilme ihtimaline karşı cezalandırma olasılığı kapısını açık bıraktığı aktarıldı.

Üçüncü kategorideki terörist grup (Burada kastedilen DMO), ABD tarafından resmi olarak yabancı terör örgütü grubu olarak tanımlanmayan grup iken ancak terörist faaliyet ile meşgul oldukları için örgüt üyelerinin ABD topraklarına girmesi engelleniyor.

ABD yaptırımlarından muafiyetler, yabancı yöneticilerin Suriye’nin kuzeyi, Irak ve Yemen gibi bölgelerde faaliyet gösteren insani kuruluşlarla olan çalışmaları da kapsıyor. ABD yönetimi istisna bir karar alarak, Washington tarafından yabancı terör örgütü olarak tanımlanan bir kuruma maddi destek sağlayan herhangi bir hükümet, şirket veya sivil toplum kuruluşuna yaptırım uygulayacak.

İran’dan karşı hamle

ABD Başkanı Trump, İran Devrim Muhafızlarını yabancı terör örgütleri listesine aldıklarını açıklarken buna karşılık olarak İran, Ortadoğu’da bulunan ABD askerlerini terörist olarak ilan etti.

Devrim Muhafızları ile ilişkisi olan uluslararası şirketlerin yanı sıra Suriye ve Irak’ta bulunan ABD’li diplomatlar her iki tarafın kararından endişe duyuyor.

ABD Kongresi’nden bir yetkili, Trump yönetiminin Devrim Muhafızlarını hedef alarak İran’a baskı uygulamak istediğini, ancak ABD müttefiklerinin bu diplomasiden etkilenmeyeceğini söyledi. İsmini belirtmek istemeyen yetkili, “Amerikan idaresinin siyasi değişikliklerden ziyade yaygara çıkarmak istediğini hissediyorum… Hiç kimseyi cezalandırmak için uğraşmazlar. İnsanların korkusunu arttırmak istiyorlar” dedi.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı yaptırımlardan muaf tutulan gruplardaki bireylerin izlenebileceğini açıkça belirtti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklamasında, yaptırım uygulanan taraflarla işbirliğinin ne kendilerine ne de bu gruplara fayda sağlamayacağını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya