Mısırlı Hristiyanlar, referandumda oy kullandı

Mısırlı Hristiyanlar, referandumda oy kullandı

Salı, 23 Nisan, 2019 - 14:30
Papa II. Tavadros, referandum için oy kullandı (Şarku’l Avsat)
Kahire/ Velid Abdul Rahman
80 yaşlarındaki Marian, dayandığı bastonu ile Kahire’nin doğusundaki el-Matariyyah ilçesinde Teknik Enstitü Komitesine ulaşmak ve anayasa değişiklikleriyle ilgili referanduma katılmak için hırsla çabalıyor. Yaşlı kadın, seçim komisyonunun bir çatı katında olmasına rağmen, oğlu Nebil’in yardımıyla oy kullandı. Şarku’l Avsat’a konuşan Marian, “Ne kadar yorgun olsam da katılmam gerekiyor. Önceki tüm seçimlere katıldım. Bu seferki gerçekten önemli” ifadelerini kullandı.

Kıpti kadının bu çabası, oy kullanmak isteyen çoğu Hristiyan ailenin çabaları da ortaya koyuyor. Bu çerçevede Marian, “Palmiye Pazarı (Palm Sunday) kutlamalarına rağmen, herkes oy kullanmaya geldi, çünkü bu ulusal bir sorumluluk” dedi. Bölgede birçok Hristiyan, kilise ayinlerinin ardından seçim merkezlerine giderken, sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter aracılığıyla da oy kullanan Hristiyanların görüntüleri paylaşıldı.

Ortodoks İskenderiye Kıptileri Papası II. Tavadros da anayasa değişikliği referandumunun ilk oylama gününde Kahire’nin doğusundaki el-Vaili mahallesinde yer alan el-Sarayat okulunda oy kullandı. Anayasa referandumuna katılmanın bir vatandaşlık hakkı olduğunu söyleyen Papa, “Tüm çocuklarımızı, referanduma katılmaya ve görüşlerini ifade etmeye çağırıyoruz” dedi.

Geçen pazar günü doğudaki Hristiyanlar, Paskalya Bayramı olarak bilinen Palm Sunday bayramını kutladı. Bu bağlamda Mısır polisi, kiliselerde yoğun güvenlik önlemleri alırken, Hristiyanların ibadethanelerinin yakınlarından arabaların geçişlerine de izin vermedi. Güvenlik kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, “Geçen haftaki Paskalya Bayramı kutlamalarının atmosferini bozacak herhangi bir terör eyleminin gerçekleşebileceği endişesiyle kiliselerin etrafı güvenlik çemberine alınarak, yalnızca vatandaşların geçişlerine izin verildi” dedi.

Nisan 2017’de Palm Sunday ayinleri sırasında Mısır’ın kuzeyindeki İskenderiye ve Tanta şehirlerinde iki kiliseye saldırı düzenlenmiş ve 45 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırının sorumluluğunu DEAŞ terör örgütü üstlenmişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Ocak ayında Kahire’nin doğusunda Yeni İdari Başkent katedralinde gerçekleşen yıl başı ayinine katılmıştı. Sisi, Haziran 2014’te ilk görevine seçilmesinden bu yana bu tür ayinlere katılıyor. İdari Başkent Kilisesi (Mesih’in Doğuşu Kilisesi), Ortadoğu’nun en büyük kilisesi olarak sayılırken, 8 bin 200 kişiyi barındırabilir. 15 dönümlük bir alana inşa edilen kilise, 1 zemin kat, bir avlu ve 60 metrelik bir minareye sahip.

Öte yandan Papa II. Tavadros, geçen Eylül ayında Cumhurbaşkanı Sisi ile başlayan siyasi liderliğin, toplulukları kısa sürede tahrip edebilecek bölünme ve parçalanmadan uzak bir şekilde Mısır’ın tek bir birim olarak görünmesi için çalıştığını vurguladı.

Birçok Hristiyan, el-Matariyyah’ta bulunan Teknik Enstitü komitesi önünde referandumda oy kullanmak için sıraya girdi. 40’lı yaşlarındaki Macid Fahri, ailesini oy kullanma merkezine götürmeye istekli. 22 Nisan’da Şarku’l Avsata konuşan Fahri, “Değişiklik için oy kullanmak, Mısır için daha iyi bir gelecek umutlarını ortaya koyuyor” dedi.

Resmi istatistiklere göre Mısır’ın nüfusunun yüzde 10 ila 15’i Hristiyanlardan oluşuyor. Papa II. Tavadros, yaptığı açıklamada “Bizi Müslümanlarla bir araya getiren güçlü bağı bozmak isteyen her türlü girişim, başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Karşılıklı sevgi ve muhabbet, Tanrı’dan Mısır halkına bahşedilmiş bir lütuftur. İslam ve Hristiyan bayramları ve etkinlikleri, bu lütfu göstermek için bir fırsat olarak verildi” ifadelerini kullandı.

30’lu yaşlarındaki Tony Semir de el-Matariyyah’ta oy kullanma konusunda istekli. Şarku’l Avsat’a konuşan Semir, “Yaşlıların yanı sıra 22 Nisan’da çok sayıda genç ve kadın da referanduma katıldı” dedi.

Aynı şekilde Kahire’nin doğusundaki Ayn Şems’teki Bakire Meryem Kilisesi’nden bir rahip, Şarku’l Avsat’a “Referanduma katılım, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında Mısır’a olan büyük sevgiyi de yansıtıyor. Çünkü Mısır, inşa ve kalkınma yolundaki en tehlikeli aşamaların birinden geçiyor. Bu yüzden herkes ülkemizin arkasında durmalı” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya