​Zelenskiy'den Ukrayna'ya: Sözlerimi tutacağım

​Zelenskiy'den Ukrayna'ya: Sözlerimi tutacağım

Salı, 23 Nisan, 2019 - 13:15
Yeni Ukrayna Devlet Başkanı ve destekçileri, Pazar akşamı açıklanan anket sonuçlarının ardından zafer ilan etti (Reuters)
Moskova / Raid Ceber
Ukrayna’daki Devlet Başkanlığı seçimlerinde yarışan Vladimir Zelenskiy’nin eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya karşı zaferi şaşılacak bir durum değildi ancak oyların yaklaşık yüzde 73’ünü almadaki başarısı, Zelenskiy’nin ekibine sürpriz oldu.

Zelenskiy’nin oynadığı komedi dizisi Halkın Hizmetkarı ile tanınan Başkan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana yüzde 73 oy oranı ile Ukrayna tarihinin en çok oy alan devlet başkanı oldu.

Zelenskiynin seçim kampanyasında politikacı olmadığını fakat mevcut düzeni yıkma ve yolsuzluk mücadele için siyaset arenasına girdiğini söylemesine rağmen kampanyası Poroşenko’nun kampanyasına göre güçlü ve inandırıcıydı. Halkı uzun süre güldüren bu komedyenin, özellikle fırtınalı bir iç savaşla karşı karşıya olan ülkenin doğusuna karşı sorumluluğu bir sonraki aşamada daha büyük olacak. Ekonominin ve yaşam koşullarının yanı sıra reformları geciktiren parlamento üzerindeki güçlü finansal seçkinlerin kontrolü daha keskin ve hızlı adımlar atmasını gerektirecek.

Zelenskiy, seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmalarda, ülkenin doğusunda yerleşim yeri kurma planının hazırlandığını vurguladı. Zelenskiy ayrıca seçim kampanyası sırasında birçok kez Kırım Yarımadası’nı işaret ederek, ‘Ukrayna’nın işgal altındaki toprakları’ ifadesini kullandı. Zelenskiy ayrıca Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki topraklarını kurtarmak için yaptığı fedakarlıkları işaret etti. Bu işaretler, Moskova ile Kiev arasındaki krizi ele alan bir önceki Devlet Başkanı’nın politik yönelimine bağlı olacağını gösteriyor.

Bu bağlamda Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Ukrayna’daki seçim sonuçlarının ülkenin sorunlarını çözmek için değişim iradesi zaferini işaret ettiği açıklamasında bulundu.

Yeni Devlet Başkanı, son yıllarda çıkan durumu göz önünde bulundurarak, ülkesini birleştirme görevini üstleneceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’nın siyasi geleceği hakkındaki iyimserliğini dile getirerek, "Tüm dünyanın perde arkasını anlamasına karşın yine de söyleyeceğim: Ukrayna 'reset' (yeniden başlatma) yapabilir. Paraların bir cepten başka bir cebe geçmesi anlamında değil, halkın güçle değil, ülke geneli için geliştirilecek bir gündem temelinde birleştirilmesinin bilincine dayalı olarak bunu yapabilir” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, olası işbirliği hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu işaret ederek,  "Çünkü somut çalışmalara, somut adımlara göre değerlendirme yapılması gerekir. Üstelik seçimlerin resmi sonuçları henüz açıklanmadı" dedi.

Seçim sonuçlarını hakkında konuşan Peskov, 3 milyon Ukrayna vatandaşına sandığa gitme hakkı verilmemesi nedeniyle seçimlerin meşrutiyetinin şüpheli olduğunu belirtti.

Kiev, Rusya’da yaşayan Ukraynalılara, Finlandiya ya da Kazakistan’da oy kullanma çağrısında bulunmuştu. Ayrıca Rusya medyasında yer alan haberlerde eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun seçilememesinden duyulan memnuniyet dikkatleri çekti.

Rusya’nın bu tutumuna karşılık AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ukrayna’yı desteklemeye devam etme sözü vererek, Zelenskiy’i kutladı. Tusk yaptığı açıklamada, “Ukrayna için önemli bir gün. Özgür seçimler ve barışçıl bir güç değişimi, Ukrayna demokrasisinin gücü anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Tebrik mesajları alan Zelenskiy, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen bir mesajda, İngiltere’nin, Ukrayna’yı, AB ve NATO ailesine doğru seçtiği yolu, reformlar ve güvenlikle yaptığı ilerlemeyi sürdürmesini desteklediği vurgulandı.

Seçim kampanyası direktörü Dmitry Razumkov, Zelenskiy’in Ukrayna Parlamentosu’ndan önce değerlendirilmesi için kanun önünde eşitlik ve demokrasi hakkındaki yasa tasarılarını sunmayı planladığını söyledi. Razumkov, girişimin temelinde herkesin dokunulmazlığını kaldırıp onları hakim ve milletvekillerine hesap vermesini sağlayarak halka güç sunmak olduğunu söyledi.

Razumkov, parlamentonun oy kullanması nedeniyle bunun kolay bir süreç olmayacağını ifade etti.

Bu işaret, Zelenskiy’nin ülkede karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Çünkü Zelenskiy, parlamentoda çok sayıda temsilcisi bulunan güçlü partilere karşı tek başına durduğu görülüyor. Bu da gelecek sonbaharda düzenlenecek parlamento seçimleri için Halkın Hizmetkarı Partisi’nin çoğunluğu kazanmak için seçimlere iyi hazırlanması gerektiği anlamına geliyor.

Zelenskiy’e ilk meydan okuma Eski Ukrayna Başbakanı ve Devlet Başkanı adayı Yuliya Timoşenko’nun açıklamalarıyla geldi. Timoşenko, parlamento seçimlerini beklemeden hemen hükümetin kurulması gerektiğini vurguladı. Timeşenko, “Hallk yarım yıl daha mevcut hükümete tahammül etmek zorunda mı? Seçmenlerin yüzde 75’inin değişim için oy vermesinin sebebi bu değil. Yeni başbakana derhal güvenlik güçlerini, savcıyı, Ukrayna Güvenlik Servisi Şefi’ni ve Savunma Bakanı’nı değiştirme fırsatı verilmelidir” diye konuştu. Timoşenko’nun açıklamasına göre, bu, yolsuzluğa katılan mevcut hükümetin tüm temsilcilerine adalet sunmak zorunda olan yeni Devlet Başkanı’nın siyasi iradesini göstermesine izin verecek.

Editörün Seçimi

Multimedya