​Fransa Büyükelçisi: Paris, Suudi Arabistan’ın Stratejik Ortağı ve güvencesi

​Fransa Büyükelçisi: Paris, Suudi Arabistan’ın Stratejik Ortağı ve güvencesi

Salı, 23 Nisan, 2019 - 12:45
Tebük / Şarku’l Avsat
Fransa’nın Riyad Büyükelçisi François Gouyette,  Suudi Arabistan ile ülkesi arasındaki ikili ilişkilerin, “gücünün zirvesinde ve her alanda günden güne artıyor” şeklinde nitelendirerek, Fransa’nın Suudi Arabistan’ın stratejik ortağı ve güvencesi olduğunu söyledi.

Büyükelçi Gouyette, Tebük Valisi Prens Fahd bin Sultan’la valiliğin merkezinde dün gerçekleştirdiği buluşmadan sonra Suudi Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Suudi Arabistan’ın uygarlık mirasının tarihi yerini kuşatan bu yerde Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak bulunuyorum. Suudi Arabistan’ın üzerinde çalıştığı, özellikle “Amala” ve  NEOM, Kızıldeniz, Qiddiyai gibi büyük projeler ve birçok alanda günlük ve kalıcı işbirliğinin yollarını konuşmak için bulunuyorum. Biz, Suudi Arabistan’ın iddialı “2030 vizyonuna” ayak uydurmaya hazırız.”

Ülkesinin ticaret, kültürel, bilimsel ve anlaşmazlık olan diğer konulardaki kardeş ilişkilerini geliştirmek için stratejik bir ortak aradığını açıklayan büyükelçi, “Ülkelerimizin gelişmesinde ve halkımızın refahının artmasında doğru yolu izlediğimize eminim.” dedi. Tebük Üniversitesine yaptığı ziyarete ve 25 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğü 16 fakülte hakkında bilgi aldığına vurgu yapan Guyette, öğrencilerin, zenginleşmesinin bir parçası ve gelecek günlerde çocukları ile kendisi için ortak olmak istedikleri bu ülkenin serveti ve geleceği olduğunu söyledi. Büyükelçi “ Biz her zaman olduğumuz gibi devam edeceğiz” diye ekledi.

François Gouyette, Fransa’nın Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerini pekiştirme arayışı ışığında, son olarak, Suudi Arabistan’ın ölen Kralı Faysal bin Abdülaziz’in Paris’i ziyaretinin 50. Yıldönümünün kutlandığını vurguladı. Ayrıca Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın ziyaretinin ilk yıldönümünün de kutlandığını belirtti. Büyükelçi, bu hassas ve ayrıcalıklı politikanın, Fransa ve Suudi Arabistan arasında güvenilir ve ortak yeni bir işbirliği aşamasına işaret ettiğini söyledi.

Fransa Büyükelçisi François Gouyette, Suudi Arabistan’ın, Kasım 2020’de gerçekleşecek olan 15’inci G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yaparak, özellikle siyasi, ekonomik ve tüm alanlarda dünya istikrarı için hayati ve öncü bir rol oynadığını belirtti. 

Editörün Seçimi

Multimedya