​Sri Lanka polisi, 1 Suriye vatandaşını sorguluyor

​Sri Lanka polisi, 1 Suriye vatandaşını sorguluyor

Salı, 23 Nisan, 2019 - 12:30
Colombo/Şarku’l Avsat
Sri Lanka’daki Paskalya törenlerinde kilise ve otelleri hedef alan ve 300’ü aşkın kişinin ölümüne sebep olan saldırılarla ilgili bir Suriyelinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, Suriyeli şahsın, Terörle Mücadele Faaliyetleri Soruşturma Birimi tarafından sorgulandığını söyledi. Suriyeliye yönelik gözaltının yerel vatandaşlar ile yapılan görüşmeler sonrasında geldiği aktarıldı.

Ulusal yas ilan edildi

Pazar günü yaşanan ve 321 kişinin ölümüne sebep olan saldırıların ardından Sri Lanka’da ulusal yas ilan edildi.

21 milyon nüfuslu ada ülkesi Sri Lanka’da yerel saatle sabah 8:30’da yapılan 3 dakikalık saygı duruşu, geçtiğimiz Pazar günü başkent Colomba’daki St.Anthony Kilisesi’ne düzenlenen saldırı ile aynı anda gerçekleşti.

St.Anthony Kilisesi’nde bulunan halk saygı duruşunun adından gözyaşları içerisinde dua etti. Saldırıların gerçekleştiği yerlerden biri olan Negombo kasabasında bulunan St.Sebastian Kilisesi’nde bugün öğle saatlerinde bir anma töreni düzenlendi.

Polisin çalışması sürüyor

Sri Lanka hükümeti, saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati’ni sorumlu tutarken, soruşturmalar ise devam ediyor. Polis, olay ile ilgili şimdiye dek 40 kişinin gözaltına alındığını ve bu sayıların ilerleyen günlerde artabileceğini aktardı.

AFP’nin haberine göre, Sri Lanka hükümeti, gerçekleşen saldırılarda 12 ülkeden yaklaşık 39 yabancının da hayatını kaybettiğini aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya