Filistin Merkezi Komitesi, Yüzyılın Anlaşması'nı tartışacak

Filistin Merkezi Komitesi, Yüzyılın Anlaşması'nı tartışacak

Salı, 23 Nisan, 2019 - 12:30
Filistinli eylemciler, geçen cuma günü Gazze’nin doğusunda dikenli tellerle sarılı bir duvara tırmanmaya çalışıyor (EPA)
Ramallah / Şarku’l Avsat
Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim el-Zanun, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talebi üzerine Merkezi Komite’nin tüm üyelerine komitenin gelecek ayın ortalarında toplanması için davet göndermeye başladığını açıkladı.

Zanun, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) sancağı altındaki tüm grupların, komitenin gelecek oturumuna katılmasının önemli olduğuna dikkati çekti. Ulusal Konsey Başkanı, Yürütme Konseyi ile gündem maddeleri hakkındaki görüşmenin de hala devam ettiğini belirtti.

Selim ez-Zanun, Merkezi Komite’nin daha önce uygulanmayan kararları tartışması gerektiğini söyledi. Merkezi Komite, İsrail ile anlaşmayı iptal etme ve ilişkileri bozma kararı almış, ancak karara eşlik eden karışıklıklar dolayısıyla ışığı görememişti.

Bu çerçevede isminin verilmesini istemeyen bir konsey üyesi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, üyelerin bu kez uygulanmayan öneriler için değil, net kararlar alınması için baskı yapacağını vurguladı. Üye, “Merkezi Komite kararları bağlayıcıdır, ancak bilinen sebepler dolayısıyla uygulanmadılar ve bu kez tartışacağımız şey bu” dedi.

Merkezi Komite’nin kararlarının uygulanması, nasıl uygulanacağını incelemek üzere bir komite oluşturan Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın elinde, ancak Abbas herhangi bir adıma verilecek olası cevaplara karşı temkinle yaklaşıyor. İsrail’in tanınmasından vazgeçilmesi, İsrail ile siyasi- güvenlik anlaşmalarının iptal edilmesi ve işgal altında bir Filistin Devleti’nin ilan edilmesi gibi kararlar alınması halinde Filistinliler, yönetimin tamamen çökmesine yol açabilecek İsrail’in tepkilerinden korkuyor.

Söz konusu oturum, yaklaşan Yüzyılın Anlaşması öncesinde düzenlenecek olması dolayısıyla oldukça önemli. Bu çerçevede Fetih Hareketi Merkezi Komitesi üyesi Cemal Muhaysen, Trump’ın Yüzyılın Anlaşması isimli bildirisi çerçevesinde Merkezi Komite’nin düzenleyeceği toplantı koşullarının çok zor olduğunu belirtti. Muhaysen, gelecek oturumda önceki Ulusal Konsey ve Merkezi Komite kararlarının ele alınacağını ve bu kararların uygulanması için mekanizma geliştirileceğini ifade etti.

Cemal Muhaysen, Filistin meselesinin, davanın geleceğini tehdit eden bu projeye karşı koymak için herkesin sorumluluklarını yerine getirmesini ve sürecin şartlarının artırılmasını gerektiren stratejik risklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Aynı şekilde Yürütme Konseyi üyesi Vasıl Ebu Yusuf da gelecek Merkezi Komite oturumunun gündeminde, Arap, İslami ve uluslararası pozisyonların netleşmesine ilişkin birçok önemli meselenin de olduğunu ifade etti.

Ebu Yusuf, “Filistin’in Sesi” radyosuna yaptığı açıklamada, ABD ve İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin meşrulaştırılması ve bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulmasını engelleme planları çerçevesinde Merkezi Komite’nin eski komite ve Ulusal Konsey kararları uyarınca İsrail ile ilişkilerin belirlenmesi meselesini ele alacağını söyledi.

Filistin’in iç durumunun düzenlenmesi meselesinin de Merkezi Komite tarafından ele alınacak en önemli meseleler arasında olduğunu belirten Ebu Yusuf, ana girişin “Gazze’ye giren mallar karşılığında değil imzalanan anlaşmalar aracılığıyla ulusal uzlaşının sağlanması” olacağını ifade etti.

Öte yandan Fetih Hareketi, 22 Nisan’da “Yüzyılın Anlaşması” ile mücadele etmek için gerçek eylemlerde bulunma çağrısı yaptı. Fetih Hareketi sözcüsü ve Devrim Konseyi üyesi Usame el-Kavasmi, yaptığı açıklamada “Utanç anlaşması ile mücadele, ulusal birliğin sağlanması ve bölünmenin sonlanması zemininde gerçek eylemlere ihtiyaç duyuyor. Zeminde yaşananlara karşı farklı ifadeler yok. Durum son derece ciddi, parti ve tarafların yerine ülkenin çıkarlarına öncelik verilmesini gerektiriyor. Siyonist- ABD utanç anlaşması ile mücadele, İsrail ile bağlantılı tüm projelerin gerçek bir şekilde ve fiili reddi ile mümkün” ifadelerini kullandı.

El-Kavasmi, “Kahire’de sağlanan anlaşmanın uygulanması, parlamento seçimlerinin yapılması ve FKÖ’nün halkımızın meşru ve tek temsilcisi olarak görülmesi temelinde bölünmenin sona ermesi; Gazze’deki insani yardımlara karşılık uzun vadeli bir ateşkes uyarınca İsrail kapanının ve utanç anlaşmasının fiili olarak reddedilmesi ile mümkün” dedi. Hamas ve İslami Cihad ile bir araya gelmeyi reddeden Fetih Hareketi’nin bu konumuna da değinen el-Kavasmi, “Vakit, diyalog ve müzakere değil, bölünmeyi sonlandırma vakti. Son 12 yılda Hamas ile pazarlık yapmadığımız hiçbir konu kalmadı ve uzlaşı sağladığımız hiçbir şey yok. Bunlar, Ekim 2017’de Kahire Anlaşması ile de özetlendi. Yeni müzakerelere ve diyaloglara gitmek, kendimiz ve halkımız için bir aldatmacadır” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya