​Cennetin coğrafyası ve cehennemin tarihi

​Cennetin coğrafyası ve cehennemin tarihi

Salı, 23 Nisan, 2019 - 11:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Büyüklüğü ne olursa olsun asıl mesele sayıda değil, dua edenlere ve namaz kılanlara saldırı yapmaya karar veren zihniyettedir. Bu zihniyet, saldırı anının kendisini cennete, diğerlerini ise cehenneme götüreceğine inanıyor. Bu zihniyet, daha önce Kuveyt ve Suudi Arabistan’da camilere ve Mısır’da kiliselere saldırdı. İbadethaneler, yeryüzünün en güvenilir ve en huzurlu mekanlarıyken, güvenlik görevlilerini buraları korurken ve içeri girenleri kontrol ederken görmeniz sıradan bir hale geldi.

Mesele ve sorun, ibadet ve dua zamanlarında bile öldürmeyi meşru gören bu zihniyettedir. Bu zihniyet, kalplerde korku ve hüzün yaymak için geçmişte kadın-erkek, yaşlı-çocuk ve hasta-sağlıklı ayırt etmeyerek herhangi bir yerde insanlara saldırıyordu. Bu yetmezmiş gibi tüm dünyaya korku salmak ve ülkeleri hüzne boğmak için namaz kılanlardan ve dua edenlerden çok sayıda insanı öldürmek istiyorlar. Her halükarda ülkelerden hüzün eksilmiyor. Ülke coğrafyasının cennetin ve ülke tarihinin ise cehennemin bir parçası olduğu söylendi.

DEAŞ’ın Suriye’de sarsılmasının ardından dünyaya terörün yenilmediğini hatırlatacak korkunç bir olayın meydana gelmesi gerekiyordu. Bu zihniyet, Yeni Zelanda’daki camilere saldırarak dünya manşetlerinde yer aldığı gibi Sri Lanka’ya da saldırdı. Yöntem ve sayı sadece bir teferruattır. Asıl mesele, dünyanın her tarafından ve her renkten Yeni Zelanda’ya gelerek huzurlu bir şekilde namaz kılanlara saldıran zihniyettir. Bu zihniyet tek bir dil biliyor, tek bir dil konuşuyor ve tek bir barbarlık yapıyor.

Sri Lanka yaşadığı sürece tüm oluşumları arasında karşılıklı terör olacaktır. Sudan sebeplerle Sri Lanka vatandaşları birbirlerine saldırdı. Bugün yeni olan sayıdır. Aynı zihniyet değişmedi. Çünkü öldürmek, yok etmek ve çok sayıda insanı korkutmak bu zihniyetin temel kaidesidir.

Terör kasten ülkeleri harap ederek güvensiz hale getiriyor. Mısır’da terör daima turizmi hedef aldı. Turizmin temel gelir kaynağı olduğu Tunus’ta turistlere ateş açıldı. Turistler gelmemeli. Çünkü turistler, devleti desteklemek, insanları razı etmek ve istikrarı pekiştirmek anlamına geliyor. Bu üçü, terör zihniyetinin düşmanıdır.

Korkmalısınız ve üzülmelisiniz. Terör, refah ve huzurdan nefret ediyor. Hiçbir şeye ya da hiç kimseye güvenmemelisiniz. Terör, sadece ölüm ve kan tarlalarında büyüyor. Burada insanlara vereceği bir şey yok. Bunun için onlara cenneti vaat ediyor. Ortaçağ’da papazlar, yasal çek karşılığında cenneti satıyordu. Gücü yetenler de satın alıyordu.

Katliamın meydana gelmesinden bu yana Hint gazetelerinin ve tutumlarının gelişmeleri takip edebiliğim en iyi kaynak olduğunu gördüm. İmran ve Modi, korkunç bir volkanik bölgede görevli birer devlet adamı gibi hareket ettiler.

Sri Lanka, dünyanın küçük bir versiyonu olan Asya’nın ve Asya’nın küçük bir versiyonu olan Hindistan’ın küçük bir kopyasıdır. Terör zihniyetinin isteğine göre davranmak her şeyi yakıp kül edecektir. Jacinda Ardern, terörü aşağılayarak, terörle mücadele konusunda tarihi bir ders verdi.

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya