​Pedersen Astana toplantısına katılacak

​Pedersen Astana toplantısına katılacak

Salı, 23 Nisan, 2019 - 10:00
Yunanistan'ın kuzeyindeki Suriyeli ve Iraklı mülteciler (AP)
Moskova/Raid Ceber
Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in 25-26 Nisan tarihlerinde Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan’da yapılacak Astana görüşmelerine katılacağını duyurdu.

Bakanlığın Asya ve Afrika Departmanı Direktörü Aydarbek Tumatov tarafından yapılan açıklamada, BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen’in, Astana görüşmelerine katılmak istediğini bildirdiği, bununla birlikte Suriyeli muhaliflerin de Astana görüşmelerine katılmak istediklerini ilettiklerini kaydetti. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan aktarılan bilgilere göre Suriyeli muhaliflerden oluşan heyette 14 kişi yer alacak. Ancak heyete kimin başkanlık edeceğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Yeni müzakere turunun, siyasi sürecin başlatılması amacıyla Anayasa Komitesi’nin oluşturulması ve çalışmalarına başlaması için hazırlıkların tamamlanmasına odaklanması bekleniyor. Bununla birlikte bu turda yeni gözlemcilerin sürece katılması, tutukluların ve rehinelerin salıverilmesi ve cesetlerin teslim edilmesi gibi sorunların  ele alınması umuluyor.

Öte yandan Suriye'deki Rus Askeri Polisi, Şam yakınlarında bulunan Duma şehrinde “Ceyşu’l İslam” tarafından daha önce kontrol altında tutulan alanların koordinatlarını gösteren bir harita bulunduklarını açıkladı. Polis bu harita sayesinde tank ve mühimmatların saklandığı noktaların bulunabildiği kaydetti.

Rus Askeri Polisi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, enkaz halindeki bir evde yapılan arama sırasında bulunan haritanın yanı sıra T-62 tipi bir tank ve mühimmat bulunduğu belirtildi. Sözcü tankın Suriye rejimine teslim edileceğini ve militan gruplara ait sığınakların imha edildiğini sözlerine ekledi.

4 bin 345 mültecinin kamptan çıkarıldı

Diğer yandan Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tuğgeneral Viktor Kupçişin, Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin, Suriyeli yetkililerle işbirliği yaparak, mültecileri Suriye'nin güneyindeki Rukban kampından çıkarma sürecini başlatmayı başardığını duyurdu. Kupçişin yaptığı açıklamada, 22 Nisan itibariyle, 940’ı erkek, bin 136’sı kadın ve 2 bin 269’u çocuk olmak üzere Rukban kampından toplam 4 bin 345 mültecinin kamptan çıkarıldığını aktardı.

Kupçişin’in açıklamalarına göre Rukban kampından ayrılan mülteciler, Humus’daki geçici merkezlerde ağırlanıyorlar.

ABD toplantıya katılmayı reddetti

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Merkezi Komutanı Mİkhail Mezentsev yaptığı açıklamada, ABD’li temsilcilerin, Suriye'deki Rukban mülteci kampının kaldırılmasına ilişkin üçüncü toplantıya katılmayı reddettiklerini belirtti.

Moskova’nın ABD Büyükelçiliği aracılığıyla ABD’li temsilcilere koordinasyon toplantısına katılmaları için davet gönderdiğini ifade eden Mezentsev, ancak ABD’li temsilcilerin bu önemli toplantıya katılmayı reddettiklerini ifade etti.

Mezentsev, ABD’nin, Rukban kampı sorununu Ürdün’ün başkenti Amman’da Rusya, ABD ve Ürdün’den gelen temsilcilerin katılımıyla Şam ve BM temsilcileri olmadan üçlü istişareler şeklinde görüşmekte ısrar ettiğini kaydetti. BM ve Suriye rejimi temsilcilerinin katılımı olmadan hareket etmenin herhangi bir etkisinin olmayacağına inandıklarına işaret eden Mezentsev, Suriye-Ürdün sınırındaki Rukban kampından 3 binden fazla mültecinin ayrıldığını ve Humus kentine gittiklerini sözlerine ekledi.

Humus kentinden bir kaynak, Alman Haber Ajansı’na (AP) yaptığı açıklamada, 3 binden fazla mültecinin dün Humus’un doğu kırsalındaki sınır kapısından geçerek Humus’taki geçici barınaklara yerleştirildiklerini, ardından daha önce yaşadıkları şehir veya köylere gönderileceklerini söyledi.

Kaynak, Tanf Askeri Üssü’ndeki ABD güçlerinin tüm engellemelerine rağmen Rukban kampından bir ay kadar önce yaklaşık 7 bin mültecinin ayrılarak Humus’a geldiklerini kaydetti.

Rukban kampı yerel meclisinden bir kaynak, dün yüzlerce aileyi taşıyan 200 aracın Humus’a doğru yola çıktığını, ancak binlerce kişinin halen kampta kaldığını ve önümüzdeki ay ayrılmalarını beklediklerini belirtti.

Şuan kampta çok kötü şartlar altında 50 binden fazla mültecinin bulunduğunu belirten kaynak, buradaki insanların temel gıda maddelerine veya sağlık hizmetlerine ulaşamadıklarını, son olarak 2 ay önce kampa gönderilen yardımların tükendiğini ve insanların yiyecek bulma umuduyla çöle bakındıklarını sözlerine ekledi.

Suriye ve Rusya hükümetleri, Tanf Askeri Üssü’ndeki ABD güçlerini, Rukban kampındaki mültecilerin kamptan çıkıp Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen bölgelere gitmelerini engellemekle suçluyorlar.

Editörün Seçimi

Multimedya