Moskova, ABD’nin Küba ve Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını reddetti

Moskova, ABD’nin Küba ve Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını reddetti

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 13:00
​Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov (Reuters)
Moskova/Şarku’l Avsat
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın, ABD’nin Küba ve Venezuela’ya yönelik yaptırımlarını ‘yasa dışı’ olarak nitelendirerek karşı çıktığını bildirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın stratejik ortaklarını desteklemek için elinden geleni yapacağını söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından dün yapılan açıklamada, aralarında Küba ordusuna ait Aerogaviota havayolu şirketinin de yer aldığı, Küba ordusu ve istihbaratıyla bağlantılı olduğu iddia edilen 5 kurum ve kişiye yaptırım getirildiğini bildirmişti.

ABD Hazine Bakanlığı, ABD vatandaşlarının Küba’ya yaptığı para transferini çeyrekte bin dolarla kısıtlama kararı da almıştı.

ABD yaptırımları, Venezuela Merkez Bankası’nı da hedef alırken, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Hazine Bakanlığı, Venezuela Merkez Bankası’nın, gayrimeşru Maduro rejimine alet olmasını engellemek adına bu bankaya yaptırım kararı aldı. Maduro rejimi, Venezuela'nın mal varlığını yağmalamaya ve hükümet içinde yolsuzluk yapanları zenginleştirmek için hükümet kurumlarını istismar etmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro ABD’nin yaptırım kararlarını ‘yasa dışı’ olarak nitelendirdi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’a hitap eden Maduro, “Bay Emperyalist John Bolton, size şunu söylememe izin verin; Yaptırımlarınız bize daha fazla güç verecek” diyerek, ABD Başkanı Donald Trump’tan Venezuela halkından ‘çaldığı’ 30 milyar doları geri istedi.

Editörün Seçimi

Multimedya