Lübnan istihdam kriziyle karşı karşıya

Lübnan istihdam kriziyle karşı karşıya

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 13:00
Beyrut/ Yusud Diyab
Lübnan hükümeti, hazineye ağır bir yük ve uluslararası toplumun karşısında utanca neden olan yeni istihdam krizinden henüz çıkış yolu bulamadı. Bu çerçevede seçim istihdamı, CEDRE (Sedir) Konferansı sırasında israfı durdurma ve açığı azaltma taahhüdüne aykırı olarak nitelendiriliyor.

Uzmanlar, yeni istihdam ikileminin çözümünün, sözleşmelerin yenilenmemesi ve siyasi tarafların çalışanlarına fayda sağlayan bazı hayali sözleşmelerin iptali ile mümkün olacağını belirtti.

Statistics Lebanon Firması Genel Müdürü Rabih el-Haber, yeni istihdamın hazineye ağır bir yük olduğunu ve bu durumdan kurtulmanın zor olduğunu ifade etti. Şarku’l Avsat’a konuşan el-Haber, 5 bin yeni çalışanın maaşlarının, aylık 6 milyar Lübnan lirası (4 milyon ABD dolarI), yani yıllık 48 milyon dolar olduğunu açıkladı. Yetkili, “Çözüm, cesur bir karar olmalı ve 15 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan devlet dairelerinde istihdamı durdurma kararından sonra istihdam edilmiş her personeli kapsamalı” dedi.

İstihdam meselesi, hala 5 oturum düzenleyen Finans ve Bütçe Komitesi tarafından değerlendiriliyor. Milletvekili Nicola Nahhas, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, komitenin meseleyi inceleme işlemini tamamladığını ve Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na konuya ilişkin rapor sunacağını ifade etti. Nahhas, “Rapor, bu istihdama ilişkin kapsamlı bilgiler içerecek. Boşlukları ve düzeltilmeye ihtiyaç olan durumları belirleyecek. Bu hükümetin sorumlulukları arasında” şeklinde konuştu. Devletin, çok sayıda kamu çalışanı dolayısıyla büyük bir acı çektiğini söyleyen Nicola Nahhas, “Bu istihdam, devletin yapısını ve personellere duyduğu ihtiyacı tam olarak incelemeden gerçekleşiyor” dedi.

Öte yandan hükümet, bu kararın olumsuz etkileri nedeniyle konuya ilişkin birden fazla zor seçenekle karşı karşıya. Öyle ki personellerin işten çıkarılmaları halinde sokaklara yönelmesi muhtemel. Aynı şekilde artan açık ve uluslararası topluma karşı haklı bir gerekçe sunulmaması nedeniyle durum daha da zorlaşıyor.

Bu çerçevede ekonomi uzmanı Dr. Sami Nadir, hükümetin en az 4 yıl boyunca istihdamı durdurma konusunda kesin bir karar alması gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Nadir, “Yeni istihdam ikileminin çözümü, sözleşmeleri yenilemekten kaçınmakla mümkün. Kamu sektörünün hacmini belirlemek için bir strateji geliştirmek önemli. Gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 35’inin, kamu çalışanlarına gitmesi akıl almaz bir durum. Lübnanlıların yüzde 10’unun, devlet idaresi çalışanı olduğu düşünülebilir mi? Bu oran, Fransa’da yüzde 4’ten daha az” açıklamasında bulundu. 120 binden fazla askeri ve güvenlik kuruluşlarının kadrolarını gözden geçirme çağrısı yapan Sami Nadir, söz konusu rakamın Lübnan gibi bir ülke açısından çok fazla olduğunu belirtti. Nadir ayrıca, “Dünya Bankası, Lübnan’daki emeklilik sistemini gözden geçirmek ve hazineye yıllık yarım milyar dolar sağlayan istihdamın artmasını durdurmak için bir proje hazırlıyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya