Sudan Askeri Konseyi yönetimi sivillere teslim etmeye hazırlanıyor

Sudan Askeri Konseyi yönetimi sivillere teslim etmeye hazırlanıyor

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 12:45
Hartum'daki Genelkurmay Başkanlığı binası önünde oturma eylemi düzenlendi. (AFP)
Hartum/ Ahmed Yunus
Sudan ordusunun devrik Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'i Salı gecesi iki yardımcısı ile birlikte Hartum'daki Kobar Merkez Hapishanesi'ne götürmesinin ardından Genelkurmay karargahı önünde oturma eylemi düzenleyen Sudanlılar, eski rejimin kalıntılarını tamamen söküp atma yolunda yeni bir zafer elde etti.

Askeri yetkililere göre, Beşir'in çalışma ekibinin de gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanlar arasında Ahmed Harun, yaklaşık 30 yıldır görevde olan Hartum valisi Abdurrahim Muhammed Hüseyin'in de bulunduğu ifade edilirken, Parlamento Başkanı İbrahim Ahmed Ömer'in de Katar'dan döndükten hemen sonra ev hapsine alındığı bildirildi. Geçici Askeri Konsey Başkanı Abdülfettah el-Burhan, halka iktidarı "en kısa sürede" teslim edecekleri konusunda söz verdi.  

Askeri Konsey dün yaptığı açıklamada "Eski rejimin simgelerini yakalama operasyonu" kapsamında Ömer Beşir'in iki kardeşinin de tutuklandığı ifade edildi; Abdullah ve Abbas.

Konsey Sözcüsü Şemseddin Kebaşi, Beşir liderliğindeki eski iktidar partisine bağlı kuvvetlerin ordunun ve polisin hakimiyeti altına alındığını açıkladı. Sözkonusu üç organın (Halk Savunması, Kamu Hizmeti ve Halk Polisi) silahlı kuvvetler ve polis tarafından kontrol edildiğini ve mallarına el konulduğunu duyurdu.

Beşir'in akrabalarından birisi dün Şarkul Avsat'a yaptığı açıklamada: "Devrik lider Mavi Nil'in doğusunda yer alan meşhur Kobar Hapishanesi'ne nakledildi" diyerek, hapishanede rejimi temsil eden Abdurrrahim Muhammed Hüseyin, Ahmed Harun ve Ulusal Kongre Partisi yöneticileri gibi yöneticilerin de bulunduğuna işaret etti.

“Geçici Askeri Konsey” sözcüsü Kebaşi, üç gün önce gazetecilere, tutuklanan eski rejimin yetkilileri ve sembollerinin listesini paylaşacağına söz vermişti ancak spekülasyona yol açacağı endişesi ile liste hala paylaşılmadı.

Beşir'in ünlü siyasi hapishaneye transfer edilmesinin ardından, Hartum'un banliyösünde bulunan Kobar hapishanesinin çevresi, 30 yıldır Sudan'ı demir ve ateşle yöneten lideri parmaklıklar ardından görüntüleyebilme ümidiyle yerel ve uluslararası medya kameralarıyla doldu ancak Sudan ordusu hapishane çevresinde geniş güvenlik önlemleri almıştı. 

Şarkul Avsat'a konuşan bir kaynak, Beşir'in, tutuklanan diğer siyasilerin bulunduğu yerden uzak bir noktada tutulduğu ve ailesinin şimdi ordunun genel merkezindeki konukevinde sıkı bir gözetim altında tutulduğunu ve Beşir'in durumunu  bilmediğini söyledi.

Öte yandan, protestocular arasında kitlesel seferberlik devam ediyor. Muhalif bir sendika plan Doktorlar Merkez Komitesi konvoyuna devam ederken, Sudan Gazeteciler Ağı ve resmi haber ajansı SUNA çalışanları da bir yürüyüş düzenledi. İki yürüyüşün de amacı oturma eylemlerinin yapıldığı noktaya ulaşmaktı. Merkez Doktorlar Komitesi, protestocuları desteklemeyi, sağlık sistemini yeniden yapılandırmayı, eski rejimin medyadaki etkilerini ortadan kaldırarak gazeteciler üzerindeki etkisini yok etmeyi, demokratik dönüşüm ve adaletli bir yapı hedeflediklerini belirtti. Ve eski rejimin sembollerinin bu organlar üzerindeki hegemonyasını durdurmak için, dün Hartum Üniversitesi profesörleri ile "oturma" eylemleri başlatıldı.

Öte yandan, Geçici Askeri Konsey, devlet kurumlarının ülke içindeki ve dışındaki banka hesaplarını ifşa etmek için, bu aydan itibaren, fonların hareketini ve şüphelilerin ele geçirilmesini içeren bir karar aldığını duyurdu. Askeri medya tarafından dün yayınlanan bir bildiride, "Geçici Askeri Konsey Başkanı Abdulfettah Burhan, merkez bankasının büyük veya şüpheli fonların herhangi bir şekilde silinmesi veya transfer edilmesi hareketi ile ilgili bir rapor hazırladığını ve takip ettiklerini" kaydetti.

Bu hamle, Yolsuzlukla Mücadele Konseyi'nin faaliyetleri kapsamında beklenen bir hamleydi. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in hükmü boyunca ülkedeki yolsuzluk kapsamında aldığı ticaret sicili kararı, hisse değişimi, mülkiyet devirlerini durdurma, hisse senetleri veya şirketlere yapılan devirleri şüpheli bir şekildedlr alınması bekleniyor. Kararnamedeki kanıtlara göre, devlet kurumlarının banka hesapları ile ülke içindeki ve dışındaki mevduatlarını açıklamalarını zorunlu kılıyor. Kararnamede şu ifadeler yer alıyor: "Bütün bakanlıkların, kuruluşların, şirketlerin ve devlet kuruluşlarının ve Sudan Hükümeti'ne bağlı tüm organların, ülke içinde ve dışındaki banka hesaplarını, mevduatlarını, menkul kıymetlerini Sudan'ın içinde ve dışındaki varlıklarını açıkça beyan etmesi gerekir. Sudan Bankası'na ve ilgili organlara 72 saatlik mühlet verildi. Şayet bu durum ihlal edilirse, sorumlu kişilere 10 yıla kadar hapis cezası verilecek ya da çeşitli yaptırımlar uygulanacak."

Geçici Askeri Konsey başkanı Abdülfettah el-Burhan, mümkün olan en kısa sürede "Yönetimi en kısa zamanda halka devretme" niyetini açıklarken, "Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA) lideri Muhammed Naci el-Asam, ülkedeki gelişmeler konusunda iyimser bir imaj çizdi. Şarkul Avsat'a konuşan Asam, "Sudan devriminin taleplerinin bir çoğunu gerçekleştirdik. Ancak asıl hedef hala bekliyor. Sudanlıların isteklerini güvenli bir şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz ve bu yalnızca otoritenin sivillere bırakılmasıyla mümkün" dedi.

Nil'in batı kısmında yer alan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ilk toplantılarını yapan Geçici Askeri Konseyi'ne Abdülfettah el-Burhan başkanlık ederek, Beşir'in son 30 yıl boyunca oturduğu "sandalyeye" oturdu ve mümkün olan en kısa vakitte yönetimi halka devredeceğinin sözünü verdi.

Basında çıkan haberlere göre, toplantıda komitelerin performans raporları ele alındı ​​ve ülkedeki güvenlik, siyasi ve ekonomik durumla ilgili bir dizi karar verildi. 

Asam şöyle devam etti: "Devrim, Beşir rejiminin değişmesine yol açtı. İkinci devrim dalgası, eski Savunma Bakanı Avad bin Avf ve yardımcısı Kemal Abdulmaruf'un istifa etmesine yol açtı" dedi ve ekledi: "Fakat temel sorun bu değil. Yönetimin tamamen sivillere bırakılması ve halkın tüm taleplerinin karşılanması." Askeri konseyin halkın taleplerine cevap vermesini beklediğini belirten Asam, "Bu kolay olmayabilir, ancak Konsey cevap vermek zorunda. Çünkü Sudan halkı taleplerine ulaşmak için gücünü gösterdi" dedi. Asam, Sudan halkının askeri yönetime de baskı yapabileceğini ima ederek, "Sokaklarda bulunan halk, Beşir ve Bin Avf'ı devirdi, halkın taleplerine karşı durabilecek hiçbir güç yoktur" dedi.

Kendi aralarından bazı isimlerin bakan adayı olduğu yönündeki iddiaları yalanlayan Asam, "Üç vizyondan oluşan, hükümet, yürütücü ve yasama şeklindeki önerimizi teslim ettik. Bizim için önemli olan yetkilerinin azaltılması için konseyin onaylanması. Bundan sonra bakanlık oluşumunu tartışabiliriz" şeklinde konuştu.

Bu bağlamda"Özgürlük ve değişim güçleri” nden bir komite, Geçici Askeri Konseyi'ne, geçiş mekanizmaları ve geçiş dönemiyle ilgili önerilerini içeren bir yazı vererek, bu süreçte birlikte hareket etme çağrısı yaptı. Müzakere Komitesi üyesi Meryem Mehdi, Şarkul Avsat'a yaptığı açıklamada "Geçici Askeri Konsey'e bu süreçte sivil yönetime geçişle ilgili mekanizmaları içeren bir bildiri sunduk" dedi.

Mehdi'ye göre, Geçici Askeri Konsey ile görüşen heyette, Sudan Meslek Birliği'den bir ve Özgürlük ve Değişim Güçleri'nden iki kişi yer aldı. Mehdi, dün yapılan toplantıda, Özgürlük ve Değişim Güçleri ile ilgili genişletme kararı aldığını belirterek "silahlı hareketler ve sivil toplum örgütleri" olarak ikiye ayrılacağını duyurdu. Mehdi, Geçici Askeri Konsey ile müzakere edecek mini bir komite kurulacağını açıkladı.

Geçiş Komisyonu üyesi Kemal Hamid al-Bulad, Şarkul Avsat'a Özgürlük ve Değişim Güçleri'nin, “Geçici Başkanlık konseyi, Geçici Kabine ve Geçici Parlamento"dan oluşan taslak üzerinde tamamen anlaştıklarını kaydetti. El Bolad, komitesinin Sudan halkının düşüncelerinin geçiş döneminde yansıtılacağını ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya