​Cezayir hükümeti sözcüsü: Boykot, başkanlık seçimlerine yardımcı olmaz

​Cezayir hükümeti sözcüsü: Boykot, başkanlık seçimlerine yardımcı olmaz

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 12:45
Başkent Cezayir’de dün UGTA Genel Sekreteri’ni istifaya çağıran protesto gösterileri düzenlendi (AFP)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir Hükümet Sözcüsü Hassan Rabihi, dün başkanlık seçimleri hazırlıklarını boykot eden belediye başkanlarına cevaben yaptığı açıklamada, boykot kararının başkanlık seçimlerine yardımcı olmayacağını söyledi. Hükümetin diyalog, tartışma ve fikir alışverişi için her türlü girişime açık olduğunu vurgulayan Rabihi, yeni hükümetin kamu hizmetlerine yönelik heyecanını dile getirdi.

Hükümet sözcüsü, cumhurbaşkanlığı adaylarının isimlerinin gizlenmesi konusundaki bir soruyu,  “Art bir niyetle gizlenmiyor” şeklinde yanıtladı. Aynı şekilde protestoculara yönelik sert müdahalelerin olduğu şeklindeki iddialara cevap veren Rabihi, ulusal güvenlik birimlerinin göstericilere kaba güçle müdahale emri almadığını belirterek “Barışçıl gösterilerde bulunan bir vatandaşı dövmeyi düşünmek çılgınlıktır. Fakat fitne cinayetten daha kötüdür” ifadelerini kullandı.

“EnnaharOnline” adlı haber sitesi tarafından aktarılan açıklamalarında Rabihi, bazen kaba kuvvete başvursalar bile polisin ilk günden beri halkın kaygılarını paylaştığını söyledi.

Öte yandan Cezayirli avukatlar dün çeşitli şehirlerde gerçekleştirdikleri barışçıl yürüyüşlerle hükümetin istifasını ve yolsuzluk yapanların hesap vermesini talep ettiler. Orduya vatanı düşmanlardan koruma ve güvenliği sağlama çağrısında bulunan avukatlar,  çeşitli sloganlar attılar.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre dün Cezayir Genel İşçi Sendikaları’ndan (UGTA) yaklaşık bin sendikacı, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika rejimin “simgelerinden” biri olan UGTA Genel Sekreteri Abdulmecid Sidi Said’in istifası talebiyle gösteriler düzenlediler. Göstericilere göre 1997 yılından bu yana UGTA Genel Sektreterliği görevini yürüten Said, 22 Şubat'tan bu yana protestocuların istifasını talep ettiği “Buteflika rejiminin sembol isimlerinden” biri.

Göstericiler, Sidi Said'in 1956 yılındaki sömürge döneminde kurulan UGTA’yı yönetmeye devam etmemesi gerektiği anlamına gelen “20 yıl yeter” şeklinde sloganlar atarken bazıları ellerindeki pankartlarla bu talebi desteklediler.

Sidi Said, 2 Nisan'da istifa kararı alan Buteflika'nın sadık adamlarından biriydi. Ayrıca seçim kampanyalarında Buteflika’nın destekçilerinden olan Said, Buteflika’nın iki ay önce protesto gösterilerinin fitilini ateşleyen beşinci kez cumhurbaşkanlığına adaylığını koymasını şiddetle desteklemişti.

Ancak Said, istifa etmek zorunda kalan Başbakan Ahmed Uyahya, İş Liderleri Forumu (FCE) Başkanı Ali Haddad gibi Buteflika rejiminin sembol isimlerinden biri. Bu nedenle göstericilerin Buteflika rejiminin “mutlu insanları” olarak nitelendirdiği ve istifasını istediği isimlerin başında geliyor. Bununla birlikte Cezayir polisi, aldığı yoğun güvenlik önemlerine rağmen protesto gösterilerini engelleyemedi.

Öte yandan Cezayir Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin derslere katılımlarında büyük bir düşüş olduğunu kaydetti. Cezayir merkezli haber sitesi “Shorouk” tarafından yayınlanan bir rapora göre öğrencilerin sadece yüzde 11’i düzenli olarak derslere katılırken devamsızlık oranı yüzde 89’lara kadar yükseldi. Bununla birlikte üniversite sınavına girecek olan lise üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin protesto gösterilerine katılmaları nedeniyle okula devam etmemeleri, sınavın ertelenmesi ihtimalini gündeme getirdi. Protestocular sınavın ertelenmesi için baskı yaparken Pedagoji Genel Müfettişliği'ne, erteleme durumunun değerlendirilmesi ve kaçan derslerin telafisi için bir program hazırlaması çağrısında bulundular.

Bir başka gelişmede ise yargının en üst makamındaki Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz’ın istifası protestocular tarafından memnuniyetle karşılandı. Barış Toplumu Hareketi’nden yapılan açıklamada, Bilayz’ın istifası “halk hareketinin talepleri doğrultusunda ve çözüm yolunda atılmış bir adım” olarak nitelendirildi.

Bununla birlikte Barış Toplumu Hareketi, geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir Bin Salih ve Başbakan Nureddin Bedevi’ye istifa etmeleri ve bağımsız kişilerden oluşan bir uzlaşı hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

Diğer yandan Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre Özgürlük Öncüleri Partisi Başkanı ve eski Başbakan Ali bin Felis yaptığı değerlendirmede, “Anayasa Konseyi Başkanı Bilayz’ın istifasıyla Buteflika rejiminin duvarlarından biri çökmüş oldu. Cezayir halkı, halen yerlerinde bulunan diğer duvarların çökmesini, yani geçici Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Ulusal Halk Meclisi Başkanı’nın istifasını bekliyor” şeklinde konuştu.

Muhalefet partisi Sosyalist Güçler Cephesi (FFS) ise Bilayz’ın istifasıyla halk hareketinin, yeni bir zafer kazandığını ve Cezayir siyasi sisteminin Tayyib Bilayz ile özdeşleşmiş bir başka cephesini yıktığını kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya