Afganistan'da Taliban ve DEAŞ arasındaki çatışmalarda 18 kişi öldü

Afganistan'da Taliban ve DEAŞ arasındaki çatışmalarda 18 kişi öldü

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 12:30
Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve “Taliban” ile müzakere heyeti, 17 Nisan’da Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir toplantı düzenledi (Reuters)
Kabil / Cemal İsmail
Afganistan’ın bir çok vilayetinde Afgan kuvvetleri ve Taliban militanları arasındaki çatışmalar devam ediyor. Aynı şekilde Taliban ve DEAŞ arasında da çatışmalar yaşanırken, ülkenin doğusunda en az 18 kişi öldü.

Afganistan hükümeti temsilcileri ve Taliban hareketi arasındaki yapılacak konferansın da başlamadan sorunlarla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Zira silahlı hareket, 17 Nisan’da Kabil’in görüşmelere 250 temsilci göndermesini eleştirdi.

Öte yandan Afganistan ordusu, Taliban ve DEAŞ- Horasan örgütü unsurları arasında ülkenin doğusundaki Nangarhar Vilayeti’nde çatışmaların yaşandığını ve 18 silahlının öldüğünü açıkladı.

Alman Haber Ajansı’na DPA'ya göre, Afgan ordusuna bağlı 201. Seylab Kolordusu, geçen pazartesi günü patlak veren çatışmalarda Taliban’a mensup en az 12, DEAŞ- Horasan örgütüne mensup en az 6 silahlının öldüğünü belirtti. Kolordu, çatışmaların Hogyani bölgesinin farklı alanlarında yaşandığını söylerken, Taliban da dahil hükümet karşıtı gruplar konuya dair açıklamada bulunmadı.

Afganistan’ın farklı vilayetleri de hükümet güçleri ve Taliban arasında kanlı çatışmalara tanık oldu. Afganistan’da yayın yapan Pajhwok Haber Ajansı’nın Kabil’deki Savunma Bakanlığı kaynaklarından aktardığına göre, Gazne ve Faryab vilayetlerinde düzenlenen kara ve hava operasyonlarında 31 Taliban unsuru öldü, 28 unsur da yaralandı. Hama Press Haber Ajansı’nın 201. Seylab Kolordusu’ndan aktardığına göre ise Taliban, Nangarhar Vilayeti’nin Şirzad kasabasında geçen cuma günü saldırı düzenledi. Saldırılar, onlarca hükümet askerinin ölmesine neden oldu.

Afganistan ordusu da yayınladığı bir bildiride, bölgede geniş çaplı bir tarama operasyonunda Taliban’a mensup en az 40 unsurun öldüğünü, 32 unsurun yaralandığını ve bir zırhlı aracında imha edildiğini belirtti.

Taliban unsurları, başlattığı Fetih operasyonu kapsamında Nangarhar Vilayeti’nin Şirzad kasabası genel müdürlüğüne saldırdı. Bölgede, Taliban’ın iki kamyonu patlattığı, ardından genel müdürlüğe sızarak 200 askeri ve 2 polisi öldürdüğü veya yaraladığı ifade edildi.

Bernama Ajansı’nın Savunma Bakanlığı kaynaklarından aktardığına göre, Kabil yakınlarındaki Gazne Vilayeti’nde de 21 köyün kontrolünü sağlayan hükümet güçleriyle yaşanan çatışmalarda Taliban’a mensup 20’den fazla militan öldü. Gazne Valisi sözcüsü Arif Nuri, bölgedeki tarama operasyonunun hala devam ettiğini duyurdu.

Afganistan’da yayın yapan Bakhtar Haber Ajansı’na göre, Afganistan’ın kuzeyindeki Faryab Vilayeti’nin Devletabad bölgesinde hükümet güçleri ile patlak veren çatışmalarda 6 Taliban militanı öldü. Ajans, Taliban’ın bölgede bir karakola saldırdığını, ancak hükümet güçlerinin militanları geri çekilmeye zorladığını belirtti.

Çatışmalar, Taliban’ın Doha’daki siyasi büro temsilcileri ile mevcut hükümetten bakanları da içeren siyasi liderlerden oluşmuş bir heyet arasındaki toplantılarla eş zamanlı yaşandı. Bu çerçevede Taliban Hareketi, Afgan hükümetinin Doha görüşmelerine 250 kişiden oluşan bir heyet göndermesini eleştirirken, diyaloğun siyasi bir amaç taşıdığı ve ülkedeki güvenlik ve siyasi durumu ele alacağı ifade edildi.

AFP'ye göre Taliban, Doha konferansında Kabil hükümeti ile pazarlık etmeme konusunda ısrarcı. AFP’ye göre listede birçok kişinin ismi yer alırken, bu kişilerin tamamının konferansa katılacağına ilişkin şüpheler mevcut. Bu bağlamda önde gelen bir muhalif olan ve eski Belh Valisi Ata Muhammed Nur’un, Afganistan toplumunun temsilcisi olarak hükümet listesinde yer aldığı belirtildi. Ancak kendisinin konferansa katılmayacağı belirten Muhammed Nur, heyeti de Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye taraf olmakla nitelendirdi. Nur, 17 Nisan’da Twitter hesabıyla yaptığı açıklamada, “Bu tür müzakerelere katılmayacağız” diyerek listenin barış çabalarını sabote etmek için Gani’nin kasıtlı bir adımı olduğunu belirtti.

AFP’ye göre Pakistan’da yaşayan üst düzey bir Taliban komutanı da heyetin kalabalıklığının, ABD ve Afganistan hükümetinin barışçıl çözüm konusundaki ciddiyetsizliğini gösterdiğini söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gani, 17 Nisan’da söz konusu heyet ile bir araya gelerek, “Biz ve Afganistan halkı, Katar’daki Taliban görüşmesinden barış ve gururla ülkemize dönmeyi bekliyoruz” dedi.

Üç gün devam edecek görüşmenin cuma günü (yarın) başlaması bekleniyor. Washington, ABD’nin Afganistan işgalinden 18 yıl sonra ve Afganistan’daki yeni şiddet dalgası ortasında barış sağlamak üzere aylardır çaba sarf ediyor.

Taliban yetkilileri, son kez Afganistan hükümeti temsilcileriyle bir araya gelirken, 2015 yılında da Afganistan’da gizli görüşmeler gerçekleştirildi. Ancak Taliban lideri Molla Ömer’in öldürülmesi sonrasında görüşmeler hızla çöktü.

Kabil hükümeti ile Taliban arasındaki her türlü temas oldukça önemli olarak nitelendiriliyor. Zira silahlı hareket, ABD’ye bağlı Gani hükümeti ile uzun bir süredir doğrudan müzakereyi reddediyor. ABD’nin Doha toplantısına katılması ise beklenmiyor.

Öte yandan barış süreci, kadın temsilcinin azlığı nedeniyle eleştirildi. Bu çerçevede ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, daha fazla kadının katılımı çağrısında bulundu.

Kabil; Taliban, Halilzad ve ABD heyeti arasındaki görüşmelerin dışında kalmıştı ve durum, Afganistan hükümetinin barış sürecinden dışlanması konusunda endişeye sebep olmuştu. Taliban Hareketi uzmanı Rahimullah Yusufzay, AFP’ye Afgan hükümetinin tüm tarafları içeren bir heyet istediğini, ancak bunun gerçekçi olmadığını ifade etti. Yusufzay, “Listede etkisiz kişiler gördüm. Seçim yapmak zorundalar. 250 kişinin gönderilmesi mümkün değil. Afganistan hükümeti baskı altında. Seçimler yaklaşırken kimse öfkelenmek istemiyor. Korunması gereken ittifaklar var” dedi.

Yasufzay, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte yeni bir tarih belirlemenin zorlaşacağını belirterek, konferansın erteleneceğini savundu.

Editörün Seçimi

Multimedya