Hariri, bir felâkete doğru gidildiği konusunda uyararak daha ileri gitmeme çağrısı yapıyor

Hariri, bir felâkete doğru gidildiği konusunda uyararak daha ileri gitmeme çağrısı yapıyor

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 12:30
Beyrut / Nezir Rıza
Lübnan Başbakanı Saad Hariri, yaptığı açıklamada kamu memuru ve emekli maaşlarının düşürülmesi ihtimaline dair artan endişelere dikkati çekti.

Hariri, "Biz, dar gelirli ve yoksul olanlara dokunmak istemiyoruz. Ancak zinciri korumanın yolu kemer sıkma önlemleri almaktan geçiyor” ifadelerine yer verdi.

Hariri’nin bu açıklaması sokaklarda bir hareketlenmeyi de beraberinde getirdi. Sendikalar Koordinasyon Heyeti, Genel İşçi Federasyonu ve diğer işçi dernek ve toplulukları, kemer sıkma uygulamalarının memur maaşlarına yansıması halinde gerilimi artıracak adımların hazırlığı içerisindeydi. 

Siyasi bir kaynağın Şarku’l Avsat’a aktardığına göre maaşları ilgilendiren bir karar henüz alınmamış olup söylenenlerin hepsi tahminleri içeriyor. Söz konusu kaynak aynı zamanda ‘yoksulların maaşına dokunulmayacağını; harcamaları kısıtlamaya ilişkin önlemlerin yüksek maaşlılara uygulanmanın yanı sıra hükümetin genellikle kamu sektörü çalışanlarına sunduğu ikramiyeleri kapsayacağını belirtti.

Başbakan Saad Hariri, “Bu yolda gidersek felâkete varacağız” sözleri ile daha ileri gitmek yerine halkla dürüstçe konuşulması gerektiğine dikkat çekti. Temsilciler Meclisi’nin yasama oturumunun ardından yapılan açıklamada, “Lübnan bir çöküş halinde değil ancak gerekli önlemler alınmazsa hiç de hoş olmayan bir duruma evrileceğiz. Benzer sorunları yaşayan ülkelerden ders almalı ve esaslı bir reform gerçekleştirmeliyiz. Yapılması gereken Lübnan tarihindeki en büyük kemer sıkma uygulamasını ifade edecek bir bütçe hazırlamamızdır. Zira mali durum, sürekli harcama yapmamıza müsait değil” açıklamalarına yer verildi. Hariri sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz dar gelirli ve yoksul kesime dokunmak istemiyoruz. Ancak zinciri korumanın yolu kemer sıkma önlemleri almaktan geçiyor. Yığılmış ve kötü bir ekonomik durum söz konusu. Ülkede senelerden beri bir kalkınma yokken harcamalar, her sektörde artış gösterdi. Hükümet olarak bizim dürüst olmamız gerekir”.

Hariri, Temsilciler Meclisi’nin sabah gerçekleştirdiği oturumda hükümetin devletin maliyetini ve dar gelirli kesimi koruyacak rakamlara ulaşmak için gece gündüz çalıştığına işaret ederek kesintiler hakkında söylenenlerin tümünün gazetelerin ifadesi olduğunu belirtti. Hariri, “Açık artırma kimseye fayda sağlamadı, sağlamaz. Çünkü ülke düşerse hepimiz onunla birlikte düşeriz. Biz emeklilerin ve yönetimin yanındayız. Bununla birlikte lirayı da korumak istiyoruz. Dürüst olmak gerekirse ülke, aşağı doğru gidiyor. Söyleyin, Sedir’i (CEDRE) istemezken havaalanı, projeler ve altyapı için yüzde 9 veya 10 oranında borçlanmamızı mı istersiniz? Hükümetin ömrü iki ay ve Lübnan tarihinde benzeri görülmemiş bir tasarruf bütçesi oluşturması gerekiyor. Rakamlara dair görüşü olan ve bir rakam sunmak isteyen herkese kapım açık” ifadelerini dile getirirken Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Hariri’nin açıklamasına şu sözlerle yorum getirdi: “Sözlerinizden anlaşıldığına göre bütçenin onaylanması için üç aya ihtiyacınız var. Ancak biz iki ay için anlaşmıştık. Bu meselenin hızlandırılacağını temenni ediyoruz”. Berri ile Hariri, oturumdan önce Temsilciler Meclisi’nde bir görüşme gerçekleştirdi.

Öte yandan Savunma Bakanı İlyas Ebu Saab, “Savunma Bakanı’nın onayı ve Askeri Komutanlığın tüm detaylar hakkında bilgisi olmaksızın ordu için bir bütçe hazırlanmayacağını” ifade etti.

Eş zamanlı olarak (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat ise Hariri'yi "Sultan" olarak tanımlayarak  Twitter üzerinden şu mesajı yayınladı: “Sultan’ın bu değerlendirmeleri,  halkın yanında dursaydı ne güzel olurdu. Bankaların kamu borcunun azaltılmasına katkı sağlaması gerekir. Devletin de askeri ve sivil sektöre verilen ve mantığa uymayan bazı tavizleri yeniden gözden geçirmenin önemine dair kamuoyuna bir açıklama borcu var. Yunanistan, vakıflara vergi uyguladı”.

Temsilciler Meclisi oturumunun gerçekleştiği esnada Sendikalar Koordinasyon Heyeti ve Lübnan Üniversitesi İşsiz ve Emekli Hocalar Derneği’nin çağrısıyla memurların, öğretmenlerin ve emeklilerin maaşlarına dokunulmasına ve Lübnan Üniversitesi hocalarına olağanüstü üç derece verilmesine itiraz olarak Riyad es-Sulh Meydanı’nda bir protesto gösterisi düzenlendi. Eyleme, Sivil Hizmet Konseyi’nin başarılı isimleri de katıldı. Genel İşçi Federasyonu Başkanı Beşare el-Esmer, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada dünkü eylemin uyarı amaçlı olduğunun ve hükümetin memur ve yoksul maaşlarına yönelik uygulamalara devam etmeyi kararlaştırması halinde gerilimi artıracak başka adımların atılacağının altını çizdi. El-Esmer konuya ilişkin açıklamasında memur maaşlarının düşürülmesi ve benzin plakası üzerindeki vergi artışı gibi ucu yoksullara dokunan yeni vergi uygulamalarına yönelik itirazını dile getirerek, “Bugün (dün) yaşananlar, neler yapabileceğimize dair bir örnekti. Gerekeni yapmak için hükümetin kararlarını bekliyoruz. Bizi destekleyen siyasi güçler var. Başkaları da vergi artışına ve memur maaşlarının düşürülmesine karşı çıkıyor. Kamu bütçesi onaylandığında gerekli tutumlar daha belirgin hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Hükümetin 2019 yılına dair bütçe taslağını tartışılmak ve onaylanmak üzere yakın zamanda meclise sunması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya