Afrika Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun beşinci oturumu Marakeş’te başladı

Afrika Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun beşinci oturumu Marakeş’te başladı

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 10:30
Fotoğraf (MAP)
Marekeş/Şarku’l Avsat
Fas Başbakanı Saadeddin el- Osmani, “Afrika Kıtası sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin halen gerisinde” açıklamasında bulundu. “Bir sonraki aşamada Afrikalılar olarak bizi zor bir dönem bekliyor. İş birliği ve ciddiyet gerekiyor” ifadesini kullandı.

Osmani, BM Afrika Ekonomik ve Sosyal Komisyonu tarafından “Afrika Sürdürülebilir Kalkınma Forumu”nun beşinci oturumunun açılışında yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fas, sürdürülebilir kalkınmanın temelini atmayı amaçlayan yeni küresel dinamiklerle yakından ilgileniyor. BM’nin 2030’la tarihlenen 17 hedefine ulaşmak ülke gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. 2063 gündeminin de uygulanacağı ilk on yıllık planın yanı sıra, geleceğe yönelik vizyon kapsamında tüm Afrika halklarının istediği şekilde sürdürülebilir kalkınmanın temelini atmamız gerekiyor.”

Fas Başbakanı, ülkesi tarafından kabul edilen 2011 anayasasının “sürdürülebilir kalkınmayı sağladığını ve tüm vatandaşlar için bir hak olduğunu” belirtti. Fas'ın Afrika’nın Rönesans’ı ve kalkınması için harekete geçen Forum'un çalışmalarına büyük önem verdiğini vurguladı.

Başbakan konuşmasında Afrika’nın genç ve zengin olduğunu, bağımsız geleceğini eline alması gerektiğini belirterek “Bunun için plan ve program geliştirmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu (ECA) Genel Sekreteri Yardımcısı Giovanni Biha, Afrika Kıtası’nın sürdürülebilir kalkınma hedeflerini finanse etmek için yılda 600 milyar dolara ihtiyacı olduğunu belirtti. Biha, 2063 gündeminde kaydedilen ilerlemeye ilişkin şunları söyledi:

“Herkes için yüksek ve adil eğitim ve öğretim sunacak. Sosyal eşitsizliklerin azaltılmasını, iklim, adalet ve barış ile ilgili önlemlerin yoğunlaştırılmasını ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik küresel ortaklığın canlanmasını sağlayacak."

Forum’un çalışmalarını perşembe günü tamamlaması bekleniyor. Forum’a Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Komisyonu üyesi ülkelerin Afrika bölgesi ülkeleri, bakanlar, yetkililer çevre ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili temsilciler, ekonomik planlama ve finanstan sorumlu kurumlar, Çevre ve Sivil Toplum, Afrika Kalkınma Bankası ve çeşitli uluslararası kuruluş temsilcileri katıldı.

Forum, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Kurulu nezaretinde New York'ta yapılacak olan “Sürdürülebilir Kalkınma Politik Forumu”nda sunulacak öneriler hakkında tavsiyede de bulunacak.

Editörün Seçimi

Multimedya