​Suudi Arabistan, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

​Suudi Arabistan, G20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 10:30
Riyad caddelerinde dalgalanan Suudi Arabistan bayrağı. (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan tarafından dün, başkent Riyad’ın Kasım 2020’de G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Suudi Arabistan, Kral Selman bin Abdulaziz'in ev sahipliğinde gerçekleşecek 15'inci G20 Liderler Zirvesi’nin tarihinin 21-22 Kasım olarak belirlendiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’in ülkesinin başkentinin zirveye ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uluslararası alanın en önemli uluslararası ekonomik forumu olan G20 toplantılarında küresel ekonomiyi etkileyen konular ele alınıyor.

Dünya nüfusunun üçte ikisinin yaşadığı G20 ülkeleri, küresel ekonominin yüzde 85'ini, küresel ticaretin de yüzde 75'ini elinde bulunduruyor.

Riyad’ın zirveye ev sahipliği yapması, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sorunların da gündeme gelmesine olanak sağlayacak.

İlk kez bir Arap ülkesinde gerçekleştirilecek olan G20 Liderler Zirvesi, Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası düzeydeki önemli konumu yansıtıyor.

Zirvede dünyanın en büyük ekonomilerini temsil eden 20 ülkenin liderleri yer alacak. Ayrıca diğer ülkelerden katılım gösterecek liderlerin yanı sıra bazı bölgesel ve uluslararası kuruluşlar da toplantılara katılacak.

Zirve'de ekonomik, toplumsal, enerji, çevre, iklim, ticaret, istihdam, sosyal ve tarım alanlarında bir dizi konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yapacağı zirvede üye ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi, gündemdeki uluslararası ekonomik sorunlara ortak çözüm bulunması ve dünya ekonomisinin istikrara kavuşturulması hedefleniyor.

G20 ülkeleri, Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya