Kedigillerin atası Kenya’da bulundu: Dev etobur ‘Simbakubwa kutokaafrika’

Kedigillerin atası Kenya’da bulundu: Dev etobur ‘Simbakubwa kutokaafrika’

Perşembe, 18 Nisan, 2019 - 09:15
Simbakubwa kutokaafrika ismi verilen hayvan yaklaşık 23 milyon yıl önce yaşadı (AFP)
Nairobi/Şarku'l Avsat
23 milyon yıl önce Kenya savanasında dolaşan ve kedigillerin atası kabul edilen yeni bir türün keşfi yapıldı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, Ohio Üniversitesi'nde görevli bazı Paleontologlar, bugün dünyadaki en büyük kediden daha büyük, et yiyen yeni bir memeli türü keşfettiler. Bir kutup ayısından daha büyük olan, bir gergedanın kafatasına sahip büyük ve iri köpek dişlerine sahip bu etobura Simbakubwa kutokaafrika ismi verildi.

Soyu tükenmiş hayvan bir aslan gibiydi ve ağırlığı diğer iri kedilerden daha fazlaydı. Araştırmacılara göre, bu hayvan kendi bölgesinde büyük bir avcıydı ve filleri bile kolaylıkla avlayabiliyordu.

Araştırmayı yürüten ekip tarafından yapılan açıklamada, Simbakubwa kutokaafrika’nın 23 milyon yıl önce Avrasya, Kuzey Amerika, Afrika'nın bazı bölgelerinde ve Arap dünyasında yaşadığı aktarıldı.

Omurgalı Paleontolojisi Dergisi’ne göre, Kenya’da maymun türleri için araştırma yapmaya giden Paleontologlar, inceleme yaptıkları bölgelerde bu dev etoburun kalıntılarına rastladılar.

"Büyük aslan" olarak tabir edilen Simbakubwa, yaşadığı dönemde Afrika'daki besin zincirinin en tepesindeydi. Ancak bazı araştırmacılara göre Simbakubwa'nın, günümüzde yaşayan büyük kediler veya diğer herhangi bir memeli etobur ile yakından ilişkisi bulunmuyor. 

Editörün Seçimi

Multimedya